Far Sararması Neden Olur
Far Sararması Neden Olur

Otomobillerimizin en önemli donanım parçalarından bir tanesi de farlardır. Farlar, aracın görüş mesafesini ayarlamasında büyük bir rol oynayarak her türlü aydınlatmayı karşılar.üOldukça sık kullanılan parça, aracı uzun zaman kullandıktan sonra sarararak, mat bir hale gelebiliyor. Bu durumlarda sürücüler zorlanarak neyden kaynaklandığını ve nasıl çözebileceklerini merak edebiliyorlar. O yüzden bugünkü yazımızda konuya açıklık getirerek detaylandıracağız. Far Sararması Neden Olur şimdi sizlere bundan bahsedeceğim.

Far sararmaları genel olarak gün içerisinde ya da araba yıkanmaları esnasında fark edilen bir durumdur.üDurumun yaşanma nedeninden önce araba farlarının dayanıklı ve uzun bir kullanımının olması için polikarbon malzemesinden üretildiğini söyleyebiliriz.üBu malzemenin içerisinde olan kristal, netliğini uzun zaman sonra kaybederek yitirebilmektedir.üOldukça normal olan bu durum, malzemenin işlevini yitirmesinin yanı sıra çok sıcağa maruz kalması, farın yarattığı ısı, güneşin zararlı ışınları ve ortamdaki kimyasal miktardan dolayı da yaşanabilmektedir.

Araba Farları Neden Sararır?

Aracınız yolda giderken ön tarafına pek çok cisim çarpar. Örneğin çakıl yüklü bir kamyondan yere düşen küçük çakıl parçaları aracınıza çarpar. Buna mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Aracınızın farları eğer sıradan bir plastik veya camdan yapılsaydı en ufak darbelerde bile hemen kırılırdı. Bu sebeple üreticiler far camını polikarbon adı verilen darbelere çok dayanıklı bir malzemeden üretmişlerdir. Bu madde darbelere karşı dayanıklı ancak sıcağa maruz kaldığında netliğini veren kristal yapısı sararır. Farların sararmasının neden içeride ampulün oluşturduğu sıcaklık ve dış ortam sıcaklığının birbirine uymaması farların sararmasına neden olur. Far Sararması Neden Olur.

Sararan Farlar Nasıl Temizlenir?

Aracınızın farları sarardıysa bunu kendinizde giderebilirsiniz. Sararan farları tamir etmenin pek çok yolu vardır. Aşağıda size sararan farları nasıl temizleyeceğinizi madde madde anlatacağım. İnsanlar bir başka kişi ile konuşurken onun gözlerine bakarlar. Arabalarda da durum aynıdır. İnsanlar bir arabaya bakarken ilk olarak farlarına bakarlar. Farlar yolu aydınlatmanın yanı sıra bir otomobilin gözleri gibidir.

1- Sirke ve Su

Bir cam sil şişesine yarı yarıya sirke ve suyu karıştırın. Karışımı farlara püskürtün ve 2 dakika bekledikten sonra biz bezle silin.

2- İnce Zımpara İle Zımparalamak

Hırdavatçılarda satılan kum zımparası adı verilen en ince zımparayı alın. Aracın farlarını ıslatın ve ardından zımpara ile ovalayın. Sararmaların yok olduğunu göreceksiniz.

3-ü Diş Macunu

Öncelikle aracınızın farklarını ıslatın. Diş macunu, sert kıllı bir diş fırçasına sürün ve farları fırçalamaya başlayın. Far üzerindeki macun sararmaya başladığı zaman yıkayın ve aynı işlemi tekrar edin.

4- Sinek İlacıü

Sinek ilacı bilinen en etkili yollardan bir tanesidir. Aracınızın farlarına sinek ilacını sıkın ve bir havlu yardımıyla silin. Tüm silme işlemi bittikten sonra farlarını güzelce durulayın. Çünkü sinek ilacı üstündeki kimyasallar farlara zarar verebilir.

Editör: TUNAHAN ERTAN