Fıtığın bitkisel tedavisi, fıtığın doğal çözüm yöntemleri seçilirken oldukça dikkatli davranılmalıdır. Genellikle belde ya da boyunda görülen fıtık yoğun ağrılara ve hareketlerin kısıtlanmasına neden olabilir. Bu rahatsızlık için de doktora başvurulması gereklidir.

Pek çok kişi fıtığı yok eden hareketlerin neler olduğuna internetten bakıyor ve bu hareketleri yapmaya çalışıyor. Bilinçsizce yapılan hareketler çok daha büyük problemlere yol açabiliyor. Fakat fıtık ağrılarını geçirmek için zararı olmayan bazı yöntemler de denenebilir.

Fıtığın bitkisel tedavisi

Fıtık Ağrısı İçin Bitkisel Kürler

Çeşitli bitkilerden hazırlanan kürler fıtık ağrılarını geçirebilmek için tüketilebilir. Bu kürlerin bir zararı yoktur. Bundan dolayı da rahatlıkla çözüm yöntemi olarak kullanılabilir. İbrahim Saraçoğlu fıtık için kür olarak kozalak ile hazırlananı öneriyor. Bu kürü hazırlamak için 5 gram kozalağı bir bardak suyun içerisine atıp 10 dakika boyunca kaynatmak gerekiyor. Günde bir bardak kozalak kürünün içilmesi özellikle bel fıtığını geçirecektir.

Bir başka kür ise defne yaprağı ile hazırlanandır. 10 gram defne yaprağının su ile kaynatılması ile hazırlanan bu çay günde iki defa tüketilebilir. Bunun dışında rezene kürü de fıtık sorunu olan kişilere sıklıkla tavsiye edilir. Kaynamış suyun içerisine 5 gram kadar rezene tohumu atılır ve bu şekilde bir süre demlenmesi beklenir. Bu çay da yine günde bir ya da iki defa içilebilir.

Fıtıktan Korunma Yöntemleri

Fıtık sorunlu ile karşılaşmamak için alınabilecek bazı önlemler vardır. Bu önlemlerden bir tanesi düzenli beslenmedir. Yapılan araştırmalarda beslenmenin düzenli olması fıtığı önlediği sonucuna varılmıştır. Özellikle kalsiyumu yüksek besinlerin tüketilmesi fıtığın önlenmesi için birebirdir. Bunun dışında düzenli olarak yapılan boyun bel egzersizleri de yine fıtığı önleyen yöntemler arasındadır. Fakat fıtığı olan kişiler bu egzersizleri doktorlarına danışmadan yapmamalıdır.

Editör: TUNAHAN ERTAN