Rapora nazaran, pandemi devrinde global ölçekte tüketicilerin yüzde 69'u dünyada yaşanan değişiklikler karşısında kendisini bunalmış hissettiğini belirtirken, "pandemi sırasındaki değişikliklere ne kadar güzel adapte oldukları" sorulduğu vakit, yüzde 47’si bunun "hayal ettiklerinden daha kolay" olduğunu aktarıyor.

Pandemi periyodundaki değişime direnç ve ahenk sağlama konusunda jenerasyonlar ortasında şaşırtan farklılıklar olduğu görülüyor. "Z kuşağı" katılımcıların yüzde 63'ü ahenk sağlamanın düşündüklerinden daha sıkıntı olduğunu belirtirken, "Boomer kuşağında" bu yüzde 42 olarak belirlendi.

Rapora nazaran, 2020, hiç kimsenin öngöremediği bir yıl oldu. Ekonomik, politik ve duygusal kaosa yol açan yeni tip koronavirüs (Kovid-19); bireylerin, ailelerin, sıhhat sistemlerinin ve toplumdaki her bölümün hudutlarını test etti. Bununla birlikte pandemi, insanların başa çıkma ve ahenk sağlama yolları bulma konusunda ne kadar başarılı olabileceğini de gösterdi.

Subap Ayarı Yapılmazsa Ne Olur? Subap Ayarı Yapılmazsa Ne Olur?
Bugün günlerden ne? herkesin sorduğu ortak bir soru haline geldi

Amerika, Asya, Avrupa ve Orta Doğu'da 14 ülkeyi kapsayan küresel araştırmada öne çıkan tüketici trendleri şöyle sıralandı:

"Kovid-19'a yakalanma korkusu ve pandeminin eğitim, istihdam ve başka alanları nasıl etkileyeceğine dair dertler sebebiyle dünya çapında telaş hayli yüksek oldu. Yetişkinlerin yüzde 63'ü bir yıl öncesine kıyasla daha gerilimli hissettiklerini, 5 şahıstan 4'ü duygusal sıhhat durumlarıyla daha çok ilgilenmeleri gerektiğini söylüyor. Salgının ruh sıhhati üzerindeki tesirlerinin son derece farkında olan beşerler, bu durumla başa çıkmak ve irtibat kurmak için yenilikçi yollar buluyor.

İş ve özel hayat ortasındaki sonlar kaybolmaya başladıkça 'Bugün günlerden ne?' herkesin sorduğu ortak bir soru haline geldi. Tüketiciler, pandeminin ve meskende kapalı kalmanın tekdüzeliğini aşmak için yeni kaçış yolları ararken, pek birçok kaçış için araçlarına sığınıyor. Global ölçekte aracı olan her 4 yetişkinden 1'den fazlası aracını rahatlamak için kullandığını söylüyor. Her 5 şahıstan yaklaşık 1'i aracını yalnız kalmak, yüzde 17'si ise çalışmak için kullandığını tabir ediyor."

"Pandemi, tüketicilerin arkadaşlığa duyduğu ihtiyacı öne çıkardı"

Yalnızlığın da öne çıkan trendler ortasında yer aldığı raporda, öbür trendler şöyle açıklandı:

"Pandemi, tüketicilerin arkadaşlığa duyduğu ihtiyacı öne çıkarırken, aile olma hissini de tekrar şekillendirdi. Yalnızlık, dünya çapında çok yaygın, her iki şahıstan biri nizamlı olarak kendisini yalnız hissettiğini söylüyor. Bunu en ağır hissedenler ise genç jenerasyonlar. Kendisini tertipli olarak yalnız hissettiğini söyleyen Z jenerasyonunun oranı Boomer jenerasyonunun yaklaşık 2 katı oldu. Sonuç olarak, pek birden fazla nerede yaşayacağını yine düşünüyor, ailesine yakınlaşıyor ve çevrim içi ya da çevrim dışı olsun arkadaş edinmenin yeni yollarını buluyor.

Pandeminin bilhassa az gelirli topluluklar, etnik azınlıklar ve bayanlar üzerindeki orantısız olumsuz tesiri ile dünya genelindeki eşitsizliklerde ve dengesizliklerde uçurumlar büyüyor. Tüketicilerin bu uçuruma karşı farkındalığı arttıkça markalar aktivist ve teşebbüsçü duruşlarını ön plana çıkarıyor. Global ölçekte yetişkinlerin yüzde 76'sı markaların toplumsal bahislerde bir duruş sergilemesini beklediklerini, yüzde 75'i ise markaların günümüzde hakikat formda hareket etmeye çalıştıklarını düşünüyor. Global ölçekte yetişkinlerin yüzde 75'i pandemi başladığından beri şirketlerin alışveriş tecrübesinde yaptıkları iyileştirmeleri beğendiğini, yüzde 41'i ise pandemi öncesindeki alışveriş yollarına geri dönmek istemediklerini söylüyor."

"İnsanlar kendi ortamlarını denetim edebildikleri için araba alımına yöneliyor"

Rapora nazaran, trafikte de dönüşüm yaşanırken, beşerler kendi ortamlarını denetim edebildikleri için araba alımına yöneliyor ve akıllı kent planlamalarıyla otonom sürüşün daha kapsamlı uygulanması ivme kazanıyor.

Öteki yandan, pandeminin birinci günlerinde dünya çapında sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanırken, hava kalitesindeki iyileşme "sürecin olumlu yanı" olarak kendini gösterdi. Ancak plastik ve başka tek kullanımlık gereç tüketimi arttıkça bu optimistlik süratle azaldı ve sürdürülebilir olmanın, sürdürülebilir kalmanın her vakit eş vakitli ilerlemediği görüldü. 

Editör: TUNAHAN ERTAN