Fucicort Krem Nedir ve Ne işe Yarar, Fucicort Krem dermatitin tedavisinde yağın olarak kullanılan bir kremdir. Dermatit, cilt tahrişini tanımlayan genel bir terimdir. Dermatit, birçok nedeni olan ve birçok biçimde ortaya çıkan yaygın bir durumdur.

Fucicort Krem Nedir ve Ne işe Yarar
Fucicort Krem Nedir ve Ne işe Yarar

Genellikle kaşıntılı, kuru cilt veya şişmiş, kızarmış ciltte kızarıklık içerir veya cildin kabarmasına, kabuklanmasına veya pul pul dökülmesine neden olabilir. Fucicort Krem hamilelerde kullanılır mı? Fucicort krem ne işe yarar? Fucicort krem nerelerde kullanılır? Kullanım şekli ve daha fazla soruya yanıt vermeye çalışacağız. Zaditen Şurup Nedir

Fucicort Krem Ne İçin Kullanılır?

Fucicort Krem, bakteriyel bir enfeksiyonun olduğu veya bir bakteriyel enfeksiyonun meydana gelme ihtimalinin olduğu cilt (kontakt dermatit) ve kafa derisini tedavi etmek için kullanılan topikal bir cilt kremidir.

Bu durumlar arasında dermatit, egzama, liken planus (iltihaplı bir cilt durumu), hafif sedef hastalığı (kuru, gümüşi pullu bir döküntü ile kaplanmış kırmızı kabarık kalınlaşmış cilt lekeleri ile karakterize bir otoimmün bozukluk), diskoid lupus eritematozus (yaralara ve genellikle yüzde, kulaklarda ve kafa derisinde yara izi) ve seboreik dermatit (genellikle derinin veya kafa derisinin yağlı bölgelerini etkileyen pullu bir döküntü).

Bazı durumlarda derimizde rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Deri hastalığı her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de yaygın bir durumdur.

Bu krem deri hastalıklarına iyi gelmektedir ve tahrişi azaltmaktadır.

Fucicort Krem kaşıntı, kızarıklık, kuruluk, kabuklanma ve rahatsızlık gibi semptomların giderilmesine yardımcı olur ve ayrıca duyarlı bakterilerin yayılmasını önler.

Fucicort Krem Nasıl Çalışır?

Fucicort Krem, hidrokortizondan daha güçlü, yüksek potensli bir anti-inflamatuar olan sentetik kortikosteroid betametazon içerir.

Fucicort Krem’deki Betametazon, iltihaplanma sürecine dahil olan hormon benzeri maddeler olan prostaglandinler ve lökotrienler gibi iltihaplı kimyasalların üretimini bloke ederek çalışır.

Cilt hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir.

Fucicort Krem’deki Betametazon ayrıca dilate (genişlemiş) ve sızdıran kan damarlarını daraltır ve diğer inflamatuar hücrelerin cilde inflamatuar yanıtı yükseltmesine izin verir.

Başka bir antibiyotikli krem arıyorsanızüFucidin kremütam size göre!

Bu, özellikle daha az aktif steroidlere tatmin edici bir şekilde yanıt vermeyen inflamatuar cilt koşullarının semptomlarını azaltır.

Fucicort Kremdeki Fusidik asit, duyarlı bakterilerin neden olduğu ikincil cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan topikal bir antibiyotiktir.

Bakteriyel replikasyonu engelleyen, ancak bakterileri öldürmeyen bakteriyel protein sentezini inhibe ettiği için bakteriyostatik özelliklere sahiptir.

Fusidik asit yağda ve suda çok çözünür ve bu nedenle enfeksiyon bölgesine ulaşmak için cilde kolayca nüfuz edebilir, bu da onu çok etkili bir topikalüantibiyotik kremüyapar.

Fucicort Kremin İçeriği Nedir?

Fucicort Krem, aktif maddeler betametazon valerat (1 mg), bir kortikosteroid anti-inflamatuar ve bir topikal antibiyotik olan Fusidik Asit (20 mg) içerir ve kombinasyon halinde enfekte olan inflamatuar cilt koşullarını tedavi etmek için kullanılır.

Ayrıca Macrogol setostearil eter (Cetomacrogol 1000), setostearil alkol, klorokresol, sıvı parafin, monobazik sodyum fosfat dehidrat, arıtılmış su, beyaz yumuşak parafin, all-rac-α-tokoferol içerir.

Fucicort Krem ile enfekte dermatit tedavisi:

Fucicort Krem, topikal bir antibiyotik olan fusidik asit ile birlikte yüksek potensli bir anti-inflamatuar kortikosteroid olan betametazon içerir.

Fucicort Krem’deki Betametazon, iltihaplanma sürecinde yer alan hormon benzeri maddeler olan prostaglandinler ve lökotrienlerin üretimini bloke ederek çalışır.

Fucicort Cream’de dermatit ve betametazon dahil olmak üzere çeşitli cilt koşullarında ortaya çıkan iltihaplanma, dermatit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Tedavi edilmezse şiddetli hale gelebilecek kaşıntı, kızarıklık, kuruluk ve ağrıyı azaltır.

Fucicort Krem’deki fusidik asit, inflamatuar dermatozlardan zarar görmüş ciltte duyarlı bakterilerin neden olduğu ikincil cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotiktir.

Bakteriyel replikasyonu engelleyen, ancak bakterileri öldürmeyen bakteriyel protein sentezini engelleyerek çalışır.

Fucicort Cream’in Yan Etkileri Neler?

Fucicort Krem alırken en sık bildirilen yan etkiler uygulama yerinde yanma, kaşıntı, tahriş ve kuruluktur. Fucicort Kremin uzun süreli kullanımı, endojen (doğal olarak oluşan) kortikosteroidler üreten adrenal bezlerin verimli çalışmasının durmasına neden olabilir ve bu da çocuklarda büyüme hızını yavaşlatabilir.

Krem kullanım sırasında dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Doktorun tavsiyesi olmadan asla herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.

Ne Zaman Kullanılmamalı?

Aşağıdaki durumlarda bu kremi kullanmayı durdurun ve doktorunuz ile iletişime geçin.

  • Betametazon veya fusidik asit veya Fucicort Krem’deki herhangi bir bileşene alerjiniz varsa
  • Doktorunuzla görüşmeden hamileyseniz veya emziriyorsanız
  • Ciltte viral enfeksiyon, tüberküloz, akne rozasea (kronik bir cilt rahatsızlığı), perioral dermatit, mantar cilt enfeksiyonları ve ülseratif durumlar varsa
  • Hassas cilde sahipseniz (Doktor söylemedikce kullanmayınız)

Fucicort Krem Nasıl Kullanılır?

Fucicort Kremi günde iki kez cildin etkilenen bölgesine ince bir tabaka ile nazikçe sürterek uygulamalısınız.

Krem cilt üzerine sürülür. Ağız yolu ile alınmamalıdır.

İlacı uyguladıktan sonra daima ellerinizi yıkamalı ve gözünüze, burnunuza veya ağzınıza bulaşmadığından emin olmalısınız.

Bu krem kısa süreli kullanım içindir ve 2 haftadan fazla kullanılmamalıdır.

Fucicort Merhem’i doktorunuzun önerdiği süre kadar kullanmanız ve durumunuza bağlı olarak sorun yaratabileceğinden uzun süreli kullanımından kaçınılmalı ve doktorunuz tarafından belirtilmedikçe kapatıcı bir pansuman altında kullanılmamalısınız.

Fucicort Krem’i doktorunuzun önerdiği süre kadar ve durumunuza göre kullanmalısınız ancak 2 haftadan fazla kullanılmamalıdır. Fucicort Krem Nedir ne için kullanılır

Uçuklarınız varsaüAklovir kremi deneyebilirsiniz.

Sorunlara neden olabileceğinden uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.

Bir dozunu kaçırırsanız, bir sonraki dozu alma zamanı gelmemişse, hatırladığınız anda onu uygulayın, ardından kaçırdığınız dozu atlayın. Çift doz almayınız. Fucicort Krem Nedir ne için kullanılır

30°C’nin altında serin ve kuru bir yerde saklamanız gerekir.

Editör: TUNAHAN ERTAN