Gözlük Camı Nasıl Temizlenir? Gözlük Camı Bakımı Nasıl Yapılır? Zararlı dış faktörlerden kaynaklanan hasarlara karşı gözlüklere iyi bakmak şart. Gözlükleri temizlerken çizmemek ve zarar vermemek için dikkatli olmak gerekiyor. Bu noktada pek çok gözlük temizleme yönteminden bahsetmek mümkün.

Peki, en doğru gözlük temizliği nasıl yapılmalı? İşte tavsiyeler…

Sabun ile gözlük nasıl temizlenir?

Sabunu elinizde köpürtün ve gözlük camını elinizle ovalayın. Gözlüğün her yerini güzelce sabunladığınızdan emin olun. Sonrasında gözlüğün üzerindeki sabunlar gidene kadar yıkayın. Duruladığınız gözlüğü bir kağıt havlu üzerinde kurumaya bırakın ya da bir gözlük bezi ile kurulayın.

Çizilen gözlük camları nasıl temizlenir?

Dikkatsiz ya da uzun süre gözlük kullanımında camların çizilmesi kaçınılmazdır. Bu çiziklerden sıkıldıysanız ve çözüm arayışında iseniz bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Karbonat

1 yemek kaşığı karbonata 1 çay kaşığı su ekleyip macun haline getirin. Elde ettiğiniz macun ile gözlük camlarını ovalayın ve ılık su ile durulayın.

Bebek şampuanı

Gözlük camınızı mikrofiber bez ile sildikten sonra bebek şampuanı ile yıkayabilirsiniz.

Gözlük camı temizlerken nelere dikkat edilmeli?

- Cama zarar verebilecek sert kumaşlarla gözlük temizlenmemelidir.

- Gözlük camı sert zemin üzerine bırakılmamalıdır.

- Gözlükler koltuk gibi sık kullanılan yerlere bırakılmamalıdır.

- Gözlük camı basınçlı su ile yıkanmamalıdır.

- Camlarınız çok kirli ise direkt silmeyip önce ılık su ile kirlerin yumuşamasını sağlamak daha faydalı olur.

- Gözlük çıkarıldıktan sonra kutusunda saklanmalıdır.

- Gözlükler aşırı sıcaktan uzak tutulmalıdır.

Her gözlüğün yapısı temizliğe uygun olmayabilir. Temizlemeden önce gözlüğünüzün çeşidine dikkat etmenizde ve bir gözlükçüye danışmanızda fayda olabilir.

Gözlükleri yeni gibi yapacak yöntemler:

Elinize sabun alın ve ellerinizi köpürtün. Ellerinizle köpüğü gözlüğünüzün her tarafına yayın. Daha sonra gözlüğü içme suyu ile durulayın. Daha kolay bir yöntem denemek isterseniz mikrofiber gözlük camı bezleri ile gözlüklerinizi temizleyebilirsiniz. Gözlüklerin temizlenmesinde yaygın olarak kullanılan bir başka yöntemse gözlük temizleme spreyi ile temizlemektir. Bu spreyler gözlüklerin tam anlamı ile temizlenmesini sağlar. Gözlüklerin kirlenmesi kadar çizilmesi de can sıkıcı bir durumdur. Gözlük camlarının çizilmesi durumunda yapılabilecek bazı işlemler vardır.

Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Bir çay kaşığı karbonat ile bir çay kaşığı tuzu karıştır ve macun kıvamına getir. Bu işlemin ardından karışımı gözlük camına sür ve camları ov. Daha sonra ılık su ile yıka. Gözlük, ılık su ve sabun ile ovularak yıkanırsa üzerindeki çizikler büyük orandan azalacaktır. Uygulanacak yöntemlerden biri de bebek şampuanı ile gözlük camlarını yıkamaktır. Gözlük camlarına bebek şampuanını uygulayın ve camları ovun. Gözlük camları yeni gibi olacaktır. Mutfakta temizlik ve yemek yapma konusunda fazlaca kullanılan sirke gözlük camlarının temizlenmesi içinde kullanılabilir.

Bunların dışında gözlüklerin kullanımı ve temizlenmesi ile ilgili şu önerileri uygulayabilirsiniz. 

Gözlüklerinizi sert kumaşlarla ya da gazete kağıdı ile temizlemeyin. Gözlüklerinizi tek elle takıp çıkartmayın. Onları koltuk gibi sık kullanılan eşyaların üzerine bırakmayın. Gözlükleri aşırı sıcak ya da aşırı soğuk yerlerde bırakmayın. Gözlük Camı Nasıl Temizlenir, Gözlük Camı Bakımı Nasıl Yapılır, Gözlük camı yeni gibi nasıl temizlenir, camı çizmeden nasıl güzel temizlenir, yöntemleri nelerdir, yeni gibi nasıl temizlenir, hangi sabunlar kullanılmalıdır, gözlük camı ilaçları nelerdir, temizlerken nelere dikkat edilir, çizilen gözlük camını nasıl düzeltebiliriz, karbonat camı çizer mi, şampuan gözlük camını temizler mi 
Editör: TUNAHAN ERTAN