Gazipaşa ilçesi Yeşilyurt Mahallesi'nde hayvancılık yapan Abdulkerim Gürbüz, 9 Ağustos günü arkadaşıyla birlikte piknik için hazırlanırken hayvanlarına yem ve su vermek için ahıra gitti. Ahırın kapısının açık olmasından şüphelenen Gürbüz, içeri girdiğinde, argümana nazaran G.E.'nin 2 aylık buzağıya cinsel akında bulunduğunu gördü. Ahıra giren Gürbüz'ü gören G.E., panikleyerek indirdiği pantolonunu çekmeye çalıştı.

Gürbüz'ün şikayeti üzerine jandarma takımları tarafından gözaltına alınan G.E., sözünde suçlamayı kabul etmedi. Kuşkulu, kümes hayvanlarına ziyan veren köpeğe bakmak için ahıra girdiğini ileri sürdü. Kuşkulu G.E.'den ve buzağıdan alınan örnekler ise Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı'na gönderildi. Gelen sonuçlarda G.E.'nin DNA'sıyla buzağıdan alınan DNA'nın uyumlu olduğu belirtildi. Mevzuyu inceleyen Gazipaşa Cumhuriyet Başsavcılığı, G.E.'nin 'mala ziyan verme' cürmünü işlemediğini, Hayvanları Muhafaza Kanunu'na nazaran idari para cezasıyla cezalandırılmasına, kamu ismine kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Karara, buzağının sahibi Abdulkerim Gürbüz ve hayvan severler reaksiyon gösterdi.

KARARA İTİRAZ VE CÜRÜM DUYURUSU

Antalya Barosu Hayvan Hakları Konseyi Lideri Avukat Alev Arsan, kararın kusurlu olduğunu belirtti. Arsan, "G.E. isimli kişi Abdulkerim Gürbüz tarafından suçüstü yakalanıyor. Müvekkilimiz cürüm duyurusunda bulunuyor; lakin Cumhuriyet Savcılığı tarafından 'mala ziyan verme' hatası oluşmadığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığı kararı veriliyor. Halbuki Jandarma Kriminal Laboratuvarı tarafından alınan swap örneklerinde kuşkulu G.E.'nin DNA örnekleriyle, buzağıdan alınan örneklerdeki DNA örnekleri eşleşiyor. Yani kuşkulu tarafından buzağıya cinsel hücumda bulunulduğu açık ve net olarak belgeleniyor. Biz bu kusurlu karara, itiraz ettik, eksik yapılan nitelendirme nedeniyle de konut dokunulmazlığının ihlali ve hayasızca hareketler cürmünden ötürü ek cürüm duyurusunda bulunduk" dedi.

'BUZAĞI VE ANNESİNİ FERDİNAND'IN ÇİFTLİĞİNE GÖNDERİYORUZ'

Husustan haberdar olan sanatçı Haluk Levent ise toplumsal medyadan yaptığı paylaşımla mevzunun takipçisi olacaklarını söyledi. Haluk Levent, cinsel atağa uğrayan buzağı ve annesini sahibiyle görüşerek alıp, boğa Ferdinand'ın da bulunduğu çiftliğe göndereceklerini açıkladı. Haluk Levent, paylaşımında, "Buzağının sahibi ile görüştük. Sürecin takipçisi olacağız. Bir hayırseverimiz de takviye oldu. Buzağı ve annesini Ferdinand'ın çiftliğine gönderiyoruz. Orada memnun bir formda yaşayacaklar" sözlerine yer verdi. 2018 yılında Kurban Bayramı'nın birinci günü Rize'nin İyidere ilçesinde hayvan pazarından kaçıp, bayramın dördüncü günü de yüzerek geldiği Trabzon'un Sürmene ilçesi kıyısında kurtarıldıktan sonra müzikçi Haluk Levent'in kurucusu olduğu Ahbap Platformu tarafından satın alınan 'Ferdinand' isimli boğa, İzmir'deki çiftliğe yerleştirilmişti.

BUZAĞI VE ANNESİ GÖTÜRÜLDÜ

Sanatçı Haluk Levent, buzağı ve annesinin sahibi Abdulkerim Gürbüz'le irtibata geçip, hayvanların bedelini ödeyip satın aldı. Dün İzmir'deki çiftlikten gönderilen hayvan nakil aracı Gazipaşa'nın Yeşilyurt Mahallesi'ne ulaşarak buzağı ve annesini alarak, çiftliğe götürmek üzere yola çıktı.'HALUK LEVENT AĞABEYİMİZE TEŞEKKÜR EDERİZ'

Abdulkerim Gürbüz, olayın akabinde yaptığı açıklamada, "Üzücü bir olay yaşamıştık, olayın basına yansımasıyla birlikte Haluk Levent hayvanlarımıza fiyatını ödeyerek sahip çıktı. Bizler de teslimatını yaptık. Haluk Levent ağabeyimize teşekkür ederiz. Çiftlikte hayvanlarımızın daha hoş yaşayacaklarına inanıyorum" dedi.

'KOCAMAN KÖYDE İSMİNİ BATIRDI'

Abdulkerim Gürbüz'ün annesi Hanife Gürbüz de "85 yaşındayım berbat bir şey başımıza geldi. Ben bu türlü bir şey görmedim. Yazıklar olsun bunu yapan beşere, görülmedik bir şey bu olay. Kocaman köyde ismini batırdı. İsmi batsın, ismi batasıca ne yapalım mallarımızı kazasız belasız yeni sahibine teslim ediyoruz. Alanlar da hayırlarını görsün. Bu yıl da bu geldi başımıza. Hiç yataktan kalmıyorum ıstıraptan. Komşularımın yanına gidemiyorum utancımdan, güya ben yapmışım üzere. Sağ olsun bu ağabeylerimiz geldi, gözümüzün önünden götürdü bari. Uygun baksınlar mallarımıza" diye konuştu.

 

KAYNAK: DHA
Editör: TUNAHAN ERTAN