Hangi hayvanlar kuluçkaya yatar? Kuluçkaya yattıkları nasıl belli olur? Hayvanların kuluçkaya yatmaları yumurtalardan civciv çıkartmak için tavukların da kuluçkaya yatmalarına gurk denmektedir. Hayvanlar alemini incelerken bazı hayvanların üreme şekilleri konusunu incelerken kuluçkaya yattıkları bilgisini öğreniriz.

Hangi hayvanlar kuluçkaya yatar Kuluçkaya yattıkları nasıl belli olur
Hangi hayvanlar kuluçkaya yatar Kuluçkaya yattıkları nasıl belli olur

Kuluçka nedir ve hayvanlar nasıl kuluçkaya yatarlar?

Kuluçka, kanatlı hayvanların üreme döneminde yaşanan bir durumdur. Kuluçkaya yatmak yumurtlama sonrasında belirli bir müddet yumurtanın üzerinde beklenmesi koşuluyla yumurtanın yavru haline gelmesidir. Eğer yumurtanın üzerine kanatlı hayvan kuluçkaya yatmazsa bu yumurta besin olarak tüketilir.

Hangi hayvanlar kuluçkaya yatarlar?

Kuluçkaya yatan hayvanları ve kuluçka süreleri:

  • Tavuk 21 gün
  • Hindi 28 gün
  • Ördek 27 gün
  • Kaz 31 gün
  • Sülün 23 gün
  • Güvercin 17 gün
  • Deve kuşu 47 gün kuluçkaya yatar.

Bu kuluçka günlerinin sonunda yumurtadan yavru kanatlılar çıkmaktadır. İki tür kuluçka vardır doğal ve yapay.

Doğal Kuluçka nedir?

Kuluçkaya yatmış olan dişiyi tek başına ayrı bir ortamda tutmak uygundur. İri ördekler ise bu konuda daha rahattır. Tavuklarda yaklaşık 21 gün olan kuluçka süresi su kuşlarında 28 gün ve daha fazladır. Avrupalı üreticilerden bazıları, dişi yuvadan yemlenmek için girip-çıktıkça yumurtalar kirlendiği için yumurtaları silmektedirler.

Yapay Kuluçka nedir?

Piyasada bir çok kuluçka makinesi yer almakta, her üreticinin favori marka ve modeli bulunmaktadır. Ancak otomatik döndürücüde bir yapıya sahip makine olması oldukça önemlidir. Hangi kuluçka makinesini seçerseniz seçin, oda sıcaklığının çok soğuk ve çok sıcak olmaması gereklidir. İdeal oda sıcaklığı 18-25 derece civarındadır. Kuluçka esnasındaki sıcaklık 37,3 civarında olmalıdır. Çıkım süresinde sıcaklık yaklaşık 1 derece düşmelidir. Nemde %95 lere çıkartılmalıdır. Gelişim sürecinde olan yumurtalar ile çıkım sürecinde olan yumurtalar ayrı tutulmalıdır.

Sizin için: Ördeğin yumurtasından çıkan görenleri şaşkına çevirdi!

Editör: TUNAHAN ERTAN