Havalı tabanca ruhsat gerektirir mi? Havalı tabancayı kimler kullanabilir? Havalı silah ya da havalı tabanca taşımak satın almaktan çok farklıdır. Çünkü ateşli silahların dahi ruhsatı olmasına rağmen üzerinizde taşımak için ekstra bir belgesinin olması şarttır.

Havali silahlar Türkiye’de hobi ve güvenlik amacı ile tercih edilen oldukça değerli ürünlerdir. İnsanların havalı silah taşıma merakı Türkiye’de oldukça had safhadadır. Ancak bu merakın kanuni gerekçeler nedeni ile ciddi derecede sınırlandırıldığı biliniyor. Siz de bir silah taşımak istiyor ama kanuni koşullar noktasında nasıl bir yol haritası izlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız bu harika rehberi incelemenizi öneriyoruz!

Havalı silah, Türkiye’de satışı oldukça yaygın seçeneklerden bir tanesidir. Havalı tabanca olarak da tercih edilen modellerin ateşli silahlara nazaran daha çok tercih edildiği kabul edilir. Bunun nedeni de aslında herhangi bir ruhsat gerekmemesidir. Tam da bu noktada havalı silah taşımak yasal mıdır konusuna cevap bulmak gerekir.

Havalı Silah Satın Almak

Havanı silah satın almaküileühavalı silah taşımaküarasında küçük ama çok önemli farklar vardır. Bu nedenle öncelikle havalı silah satın almak ile alakalı belli başlı kanuni durumları açıklamak gerekiyor.

Havalı silah, 18 yaşını tamamlamış hemen herkes tarafından satın alınabilecek olan bir silah çeşididir. Bu silahlar için herhangi bir ruhsat koşulu bulunmadığı gibi parasını ödediğiniz ve 18 yaşını aştığınız sürece silaha sahip olmanız muhtemeldir. Bu silahları neden aldığınız ya da nerede kullanacağınıza dair çok ciddi bir soruşturma ile karşı karşıya kalmazsınız. Çünkü havalı silahların en önemli yanları ateşli silahlardan farklı olarak ciddi derecede yaralayıcı olmamasıdır. Siz de eğer havalı silahlardan bir tanesini satın almak istiyorsanız sadece 18 yaşını doldurmuş olmak ile bu seçenekten yararlanabilirsiniz.

Havalı Silah Taşımak

Havalı silah ya da havalı tabanca taşımak satın almaktan çok farklıdır. Çünkü ateşli silahların dahi ruhsatı olmasına rağmen üzerinizde taşımak için ekstra bir belgesinin olması şarttır. Havalı silahlara bakıldığında bu belgenin olmadığı yani havalı silah taşımanın teknik olarak kanuni olmadığı söylenebilir.

Havalı tabanca ruhsat gerektirir mi Havalı tabancayı kimler kullanabilir
Havalı tabanca ruhsat gerektirir mi, Havalı tabancayı kimler kullanabilir, havalı tabanca üzerinde taşınır mı, havalı tabanca nasıl alınır, havalı tabancayı kaç yaş üzeri kullanabilir, havalı tabancanın almak kolay mı, havalı tabanca özellikleri neler, havalı tabanca kaç metreye ateş eder

Kullanıcıların kafasına takılacak olan temel soru işareti ava giderken ya da silahımı bir yerden başka bir yere taşırken nasıl taşıyacağım yönündedir. Bu durumda dikkate alınacak olan konu aslında çok farklıdır. Silahınızı ava götürürken herhangi bir kanun veya kuralı çiğnemeniz söz konusu olmaz. Bu nedenle herhangi bir şekilde endişeye kapılmamalısınız.

SİZİN İÇİN: Drone uçurmanın cezası var mı? Drone uçurmak isteyenler ehliyet mi alacak?

Havalı Silahımı Üzerimde Taşırsam Ne Olur?

Havalı silahların ateşli silahlar kategorisinde olmadığı biliniyor. Ancak bu silahların günlük yaşamda taşınması zaman zaman sorunların yaşanmasına da neden olabiliyor. Bu durumda kanunların çiğnenmesi söz konusu oluyor. Eğer siz de havalı tabancalarınızı üzerinizde taşımak istiyor ama bunun kurallara aykırı olduğunu bilmiyorsanız mutlaka dikkatli olmalısınız.

Havalı tabanca üzerinizde olduğunun anlaşılması ciddi problemlere yol açacağı gibi yaptırımlarla karşılaşmanıza da yol açar! Bu nedenle havalı silahlarınızı sadece avcılık amacı ile bir yerden başka bir yere giderken taşımalısınız.

Havalı tabanca ruhsat gerektirir mi, Havalı tabancayı kimler kullanabilir, havalı tabanca üzerinde taşınır mı, havalı tabanca nasıl alınır, havalı tabancayı kaç yaş üzeri kullanabilir, havalı tabancanın almak kolay mı, havalı tabanca özellikleri neler, havalı tabanca kaç metreye ateş eder

Editör: TUNAHAN ERTAN