ANKARA - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi’ne ikinci kez sunulan iddianame Meclis Genel Kurulu’nda tartışma konusu oldu.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP’nin kapatma iddianamesinin 7 Haziran 2015 seçimlerinin yıldönümünde AYM’ye sunulduğuna dikkat çekti, “Altı yıl sonra yargı eliyle siyaset intikam almak için bu kapatma davasını açtı. Bu çok açık, hukuki bir dava değil; siyasi intikam davası. Sembolizmin dibine vurmuş bir iktidar, “Siz, 7 Haziran'da bizim tek başımıza iktidar olmamızı engellediniz. Biz de 7 Haziran 2021'de size kapatma davası açıyoruz" dedi. Biz bu mesajı biliyoruz” diye konuştu.

Sedat Peker’in iddiaları ile siyaset, devlet, iktidar, mafya, bürokrasi arasındaki kirli ilişkilerin parça parça ortaya saçıldığını anlatan Oluç, yargının harekete geçmediğine dikkat çekti, "Bir aydır aranan yargı birdenbire nerede ortaya çıkıyor? HDP'ye kapatma davası açmakla. Bravo!" dedi.

'HDP BİR FİKİRDİR, MÜCADELEDİR, ASLA MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

İktidarın Anayasa Mahkemesi'ni baskı altına alıp HDP'yi kapatabileceğini söyleyen Oluç, “Bunların hepsini yapabilirsiniz ama HDP bir fikirdir, HDP bir mücadeledir, ne fikri ne mücadeleyi sona erdirebilirsiniz. HDP yarınların umududur, ne yarınların umudunu söndürebilirsiniz ne yarınların umudunu ortadan kaldırabilirsiniz. Halkımıza sesleniyoruz: Asla enseyi karartmayacağız, asla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz" değerlendirmesi yaptı.

AK PARTİ'Lİ TURAN: BIRAKIN YARGI İŞİNİ YAPSIN

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Oluç’un "siyasi intikam davası" sözlerine itiraz etti. Kapatma davasının 7 Haziran seçimleriyle ilişkilendirilmesinin hiç kimseye faydası olmadığını söyleyen Turan, “Bırakın yargı işini yapsın. Cumhuriyet Başsavcılığı delilleri toparladı, davasını açtı, söz yargının bundan sonra. Yargının işlevinin bitiminde beraat mı verilir, hazineden yardımın kesilmesi kararı mı verilir, kapatma mı verilir. Bu bizim konumuz değil, bu artık yargının konusu. Buradan tehdide varan ifadelerle, yargıya talimat verircesine, bağırarak konuya yaklaşmanın makul olmadığı kantindeyim" dedi.

Siyaset için kara bir gün! Siyaset için kara bir gün!
'AK PARTİ’YE KAPATMA DAVASI AÇILDIĞINDA HALAY MI ÇEKİYORDUNUZ?'

Saruhan Oluç, konuşmasıyla ilgili “tehdide varan ifadeler” sözlerine tepki gösterdi, “Sesimin tonu yükselmiş olabilir. Adalet ve Kalkınma Partisi'ne kapatma davası açıldığında siz halay mı çekiyordunuz sevincinizden, horon mu tepiyordunuz? Tehdit eden sizsiniz. Üstelik sadece bizi değil, yargıyı tehdit ediyorsunuz yargıyı. İktidar ortaklığının liderleri Anayasa Mahkemesi'ni tehdit ediyor, yönlendiriyor ve tahakküm altına almaya çalışıyor. Yargıyı tehdit eden, yönlendiren sizsiniz" diye konuştu.

'BELKİ O TÜPÇÜNÜN PİYANGOSUNDAN İKRAMİYE ÇIKAR'

HDP’ye kapatma davasına yönelik Turan’ın “Siyasi intikam davası değil” sözlerini de eleştiren Oluç, “Allah aşkına, bir yılda üç yüz altmış beş gün var. Üç yüz altmış beş günde 7 Haziran'a denk gelmiş ya bu. Gidin, kendinize bir tane Millî Piyango bileti alın. Belki, Millî Piyango'dan da çıkar -o tüpçünün piyangosundan- size yüksek ikramiye. Nasıl bir tesadüf yani? Sizin sembolizminizi biz biliyoruz, yargıya da bu sembolizminizi aşıladınız. 7 Haziran 2021'de bu dava açıldı, hiç tesadüf filan değil" dedi. (DUVAR)

ERTANHABER NEDENHABER
Editör: TUNAHAN ERTAN