demirtaş
demirtaş

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini açıklamasının ardından, HDP olağanüstü bir toplantı kararı aldı. Bu karar, siyasi atmosferde önemli bir gelişme olarak değerlendirildi.

HDP ve YEŞİL SOL PARTİ TAVRINI KOYDU

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini duyurdu. İki lider arasında imzalanan protokol, HDP ve Yeşil Sol Parti içerisinde büyük rahatsızlık yarattı. Bu nedenle her iki parti de Merkez Yürütme Kurulları'nı toplantıya çağırdı ve protokolün ardından alacakları tavrı belirlemek için bir "durum toplantısı" yapma kararı aldı.

KAMUOYUNA DUYURACAKLAR

Protokolde, belediyelerdeki mevcut kayyum uygulamasının yerine "yargı kararı çerçevesi" ifadesinin kullanılması, tartışmalara yol açtı. HDP ve Yeşil Sol Parti, toplantılarının ardından tutumlarını belirleyip kamuoyuna duyuracaklarını bildirdi.

YAZILI AÇIKLAMA YAPILACAK

Yeşil Sol Parti tarafından yapılan açıklamada, "HDP ve Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulları olarak ortaya çıkan son durumu değerlendirmek ve tavrımızı kamuoyuna açıklamak üzere toplanıyoruz. Toplantının ardından yazılı bir açıklama yapılacaktır" ifadeleri yer aldı.

Editör: TUNAHAN ERTAN