Hala not almak için yanında kağıt, kalem, not defteri taşıyan nostaljiklerden değilseniz ve tüm hayatınızı telefonunuz ve bilgisayarınızla organize ediyorsanız bu içerik tam size nazaran. İllallah ettiren not alma uygulamaları sonumuzu artık bozamasın diye bir araştırma yaptık ve en âlâ not alma uygulamalarını sizler için bir ortaya getirdik. Hem şahsî hayatımızda hem de iş/okul hayatımızda unutmamamız gereken bilgileri, yapılacaklar yahut alınacaklar listelerini, ya da apansız ilham olarak gelen sözleri hiç unutmayın ve organize bir halde onları asla kaybetmeyin diye, yarınki toplantıyı, imtihanları, ödevleri not alın diye, en güzel 15 not alma uygulaması sizlerle.

1. Editörün favorisinden başlayalım: Google Keep

Android geliştiricisi olan Google, en güzel not alma uygulamalarından birini yapmış. 

Metinlerden fotoğraflara, Google Keep her şeyi not almayı kolaylaştırıyor. Hareket halindeyken bile sesli not alarak konuşabilirsiniz ve uygulama sesinizi otomatik olarak yazıya dönüştürür. Notlar, dijital yapışkan notlar olarak düzenlenmiş ve her nota daha kolay görsel tanımlayabilme için farklı bir renk atayabiliyorsunuz. Her nota başka ayrı hatırlatıcılar ekleyebilir ve hatırlamak istediğiniz tarih, saat ve yer üzere bilgileri ekleyebilirsiniz. Kıymetli notlar daha süratli erişim için en üste sabitlenebilir ve öbür kullanıcılarla (e-posta yoluyla) notlar üzerinde birlikte çalışmaya davet edebilirsiniz. Notlar etiketlerle düzenlenebilirken direkt Google Dokümanlar'a da kopyalanabilir. 

Android için buraya, IOS için buraya tıklayın. Ya da bilgisayarınızdan kullanmak için tarayıcınızdan aratın.

2. Apple kullanıcılarına: Notes

Şayet bir Apple kullanıcısıysanız ekstra olarak yeni bir uygulama aramaktansa esasen iPhone, iPad ya da MacOs'unuza yüklü olan Notlar uygulamasını kullanabilirsiniz. Aygıtlarınız ortasında aslında birbirine tarifli olan notlarınız otomatik olarak güncelleniyor. Olumlu yanları çok olsa da, sadece IOS ve Mac aygıtlarda çalışması, metin üzerinde oynayamama, to do list özelliği olmaması can sıkıcı olabiliyor.

3. Herkesin kesinlikle bir kez olsun denediği: Evernote

Birçok beşere nazaran Evernote alanının en uygunu denebilir lakin kullanıp sevmeyen de çok fazla. Android, IOS ve Mac dahil neredeyse her platformda kullanılabilen ve tüm aygıtlarınızın birbirine bağlı olması uygulamanın artı istikameti. Tıpkı vakitte fotoğrafların içindeki metinleri arama ve öteki kullanıcılarla notları paylaşma da güzel özelliklerinden kimileri. Ancak premium olup fiyat karşılığı birçok özelliği satın almanız canınızı sıkıyor.

Resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

4. Microsoft ve Windows aşıkları bilir: OneNote

Sistemli bir Microsoft Office kullanıcısıysanız bilgisayarınızda çarçabuk kullanabilirsiniz, bunun yanında web tarayıcınız üzerinden ve telefonunuzdan severek kullanacağınız bir uygulama olacaktır. Çizimlerle not almayı, cihazlarınızla senkronize olmayı ve notlarınızı paylaşmayı önemsiyorsanız sizin için ülkü olacaktır. Fakat her zamanki üzere OneNote'un da birtakım eksileri var: Kolay bir tertip için süratli bir biçimde özelleştirilebilir etiketleri yok. Arama fonksiyonu Evernote yahut Google Keep kadar işlevsel değil.

Buradan göz atabilirsiniz.

5. Minimalizm aşıkları için not alma uygulaması: Simplenote

Evernote üzere uygulamalar ekstra özellik ve depolama alanı için hoş bir uygulama, lakin pak ve minimal bir arayüze sahip, fazlalıklarından sıyrılmış bir not uygulaması arıyorsanız, Simplenote sizin için aradığınız uygulama olabilir. Hız ve verimlilik için oluşturulmuş uygulamada, sahiden gereksiniminiz olan temel tertip özelliklerini bulup, istediğiniz kadar not oluşturabilir ve hepsini organize tutabilirsiniz. Ayrıyeten tüm aygıtlarınızda senkronize bir biçimde çalışabilirsiniz lakin hatırlatmakta yarar var, Simplenote sahiden minimalist, kimileriniz için fazla kolay kalabilir; zira uygulama medya ekleme özelliklerine sahip değil ve tek bir yazı tipi var.

Siteye ulaşmak için şuraya tık.

6. Unutkanlar için süratli tahlil: Todoist

Yapılacaklar listesi hazırlayıp, her hallettiğin işte bir tik atmak çok zevkli oluyor biliyoruz. Bunun için de neredeyse her marka ve aygıtta senkronize bir biçimde çalışan Todoist kusursuz bir tahlil olabilir. Birebir vakitte birçok uygulamayla (örneğin Dropbox, Google uygulamaları, hatta Slack) entegre çalışabilen bir program olduğunu da söylüyor resmi sitesinde. Yapılacak hatırlatmanızı yazdıktan sonra ona birçok etiket ekleyip, bireylerinizle de paylaşabiliyorsunuz. Buyrun bir göz atın. Nasıl çalıştığını ve neler yapabildiğini görmek için de şu görüntüyü izleyebilirsiniz.

7. "Ne yapacaktım ben bugün ya?" : Remember The Milk

Meşgul beşerler için akıllı bir hatırlatma uygulaması olduğunu söyleyen uygulama, öncelikle ismiyle dikkat çekiyor mutlaka: Remember The Milk (Sütü Unutma). Vizyonuyla ismi birbirine o kadar uyumlu ki, insanı nitekim başarılı olduğuna dair birinci bakışta ikna ediyor. Twitter'a kadar birçok uygulamayla entegre çalıştığını söyleyen uygulama, Android'lerde, IOS ve MacOS aygıtlarda, tarayıcınızda, tabletinizde hatta akıllı saatlerinizde dahi çalışıyor. Renkli ve eğlenceki bir uygulama arıyorsanız, Remember The Milk işinize yarayacaktır. 

Whatsapp Aero APK indir (Güncel) Whatsapp Aero APK indir (Güncel)

Bir göz atmak lazım, şurdan.

8. Bol bol işlev seven 'to do list' aşıkları için: Any.do

Bir sürü 'to do list' (yapılacaklar listesi) uygulamasının yanında Any.do'nun seveni de sevmeyeni de çok. Saat ve tarih belirlemeli yapılacak işler listesindeki her unsura saat belirlemenizi istemesi negatif bir özelliği iken, pozisyonunuza nazaran hatırlatmalarınızı otomatik ayarlayan bir özelliğe sahip olması mutlaka olumlu ve onu başkalarından ayıran bir özellik. Ayrıyeten sadeliği sevenler için de birebir bir uygulama. 

Ne anlatsak yetmeyecek siz en güzeli şurdan bir bakın.

9. Efsane vazife yöneticisine elveda: Wunderlist

Yıllardır insanların not alma ve hatırlatma muhtaçlığını her platformda senkronize çalışarak gideren Wunderlist geçtiğimiz aylarda isminin değişeceğini ve artık Wunderlist'in emekli olacağını duyurmuş fakat tarih aşikâr değilmiş. Bu mühlet zarfında her gün tekrarlayan görevleriniz ve hatırlatmalarınız için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Ve olağan ki daha ayrıntılı bilgi almak için resmi web sitesini inceleyebilirsiniz.

10. Hem ferdî hem profesyonel: Toodledo

Wunderlist'in en dişli rakibi diyebiliriz Toodledo için. Resmi web sitesinde kendisi için şöyle söylüyor: 

11. Apple'cılar vaziyet alsın: Bear

Apple marka aygıtlar için yapılmış not alma uygulamaları ortasında en işlevsel ve esnek olanı Bear. Temaları ve tipografileri kendisi ayarlamayı sevenler için de ülkü. Notlarınızı optimize etmek için çok çeşitli düzenleme araçlarını kullanabilir, rastgele bir nota süratli bir biçimde tekrar not ekleyebilir, rastgele bir notu belli bir etiketle etiketleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Metinlerinize görseller ve linkler ekleyebilir, başka uygulamalardan notlarınızı çekebilir, PDF ve JPEG dahil olmak üzere çeşitli biçimlere dışa aktarabilirsiniz.

Daha fazlasına ulaşmak ve indirmek için tık tık.

12. Yazılımcı dostlarımızı da seviyoruz: Boostnote

Yazılımcı dostlarımıza minnet mahiyetinde unsur... Boostnote, Javascript, Python, HTML, CSS üzere 100'den fazla lisanda kod parçacığını destekliyor ve istediğiniz üzere not alabiliyorsunuz. Çevrimdışı olsanız dahi istediğiniz yerde istediğiniz vakit not alabilirsiniz ve online olduğunuzda bunlar taşınabilir aygıtınızla da anında senkronize olur. 

Buraya tıklayınca ne olduğunu biliyorsunuz.

13. Tasarımcılar ve görsel düşünürler için en yeterli not alma uygulaması: Milanote

Şayet sözlerden daha fazla fotoğraflarla düşünmeyi seviyorsanız, not alma uygulamanız yeniden de kendinizi tabir etmeniz için kimi araçlar sunmalıdır. Milanote, tasarımcılara ve öbür görsel düşünürlere direkt hitap ediyor (ancak dikkatinizi çekerim, eskiz için değil). Şu anda bir taşınabilir yahut masaüstü uygulaması olmasa da, bir web sitesi ve ona uyumlu bir taşınabilir sitesi var. 

Meraklısı buradan inceleyebilir.

Editör: TUNAHAN ERTAN