Hindistan cevizi ağacı hakkında bilinmeyen ilginç gerçekler. Doğada yetişen bir çok bitkinin hakkında bilinmeyen gerçekler vardır. Hindistan cevizi ağacı da bu bitkilerden biridir. Hindistancevizi ağaçları Arecaceae ailesinin üyeleridir ve dünya üzerinde 150’den fazla hindistancevizi ağacı türü bulunmaktadır. ü

Hindistan cevizi ağacı hangi iklimde yetişir?

Hindistan cevizi ağaçları tropik iklimlerde yetişir. Hindistancevizi palmiyesinin Latince ismi Cocos nucifera’dır. Bol güneş ışığı ve düzenli yağmur seven bu bitki, kumlu toprakları tercih etmektedir. Soğuk iklimleri ve düşük nem oranını tolere etmez.

Hindistan cevizi ağacı hakkında bilinmeyen ilginç gerçekler
Hindistan cevizi ağacı hakkında bilinmeyen ilginç gerçekler

Hindistan cevizi ağaçlarında dal yoktur

Hindistan cevizi ağacında hiç dal bulunmaz. Ağacın tepesinde geniş, tüy benzeri yeşil yapraklar yer alır. Bazı yaprakları öyle geniştir ki üzerinde bir insanın uzanması mümkündür. Hindistan cevizleri taç yaprakların altında yeşil-sarı balonlar gibi görünür. Oldukça ağır olabilen Hindistan cevizleri insanların üzerine düşerse ciddi yaralanmalara neden olabilir. Besin değeri açısından oldukça zengin olan hindistancevizi sağlıklı beslenme için önemlidir. Hindistan cevizini yemenin haricinde farklı sektörlerde de kullanırız. Örneğin güzellik ürünlerinin üretiminde, yakıt elde etmek için ve ağaç ürünlerinin yapımında kullanılır.

Dev Palmiye

Hindistan cevizi ağacı dev bir palmiyeye benzer. Boyu genellikle 15 metre civarındadır. Hindistan cevizinin dışı kabuklu ve içi beyaz etli meyvesine de Hindistan cevizi denir. Bu kısım aslında bitkinin tohumudur. Nemli ve sıcak bir ortam sağlayarak bu meyveden hindistancevizi yetiştirmek mümkündür.

Yılda 75 Meyve verebilir

Bir Hindistan cevizi palmiyesi yılda 75 meyve verebilir. Genç Hindistan cevizinin içinde bulunan sıvıya Hindistan cevizi suyu denir. Bitki yaş aldıkça bazılarının içerisindeki bu su kıvamını korurken bazılarınınki beyaz etli bölüme dönüşür. Bir hindistancevizinin tamamen olgunlaşması 10-12 ayı bulabilir.

Sizin için: Brezilya Cevizi Ne? Brezilya Cevizi Ne İşe Yarar? Stresi Bitiren Ceviz

Editör: TUNAHAN ERTAN