İstanbul'da su fiyatlarına 1 Ocak 2021'den itibaren geçerli olmak üzere yüzde 6,84 artırım yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde İBB tarafından suya yüzde 39 artırım yapılması teklifi, AK Parti ve MHP meclis üyelerinin oyları ile reddedildi. Bunun yerine enflasyon farkına nazaran yüzde 6.84 artırım yapılmasına karar verildi. Lakin Sözcü’nün haberinde yapılan algıya nazaran, İstanbul’da suya yüzde 6.84’lük artırım talebinin Ak Parti tarafından yapıldığı vurgulandı. 

SÖZCÜ'YE NAZARAN SU ARTIRIMINI AK PARTİ YAPTI!

Sözcü'de yer alan habere nazaran, İstanbul'da yapılan su artırımının talebini AK Parti yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yüzde 39'luk artırım talebinden hiç bahsedilmedi.

Oysa, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde İSKİ tarafından suya yüzde 39 artırım yapılması teklifi, AK Parti ve MHP meclis üyelerinin oyları ile reddedildi.

Havalı tabanca ruhsat gerektirir mi? Havalı tabancayı kimler kullanabilir? Havalı tabanca ruhsat gerektirir mi? Havalı tabancayı kimler kullanabilir?

İşte Sözcü'nün spotunda yer alan o cümle:

''İstanbul’da 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere suya, AKP'nin önerdiği oranla; yüzde 6.84 artırım yapıldı.''

İBB'DEN 4. KERE ARTIRIM TEKLİFİ

Ekrem İmamoğlu idaresi daha evvel, Kasım 2019'da ortalama %80, -Temmuz 2020'de %40 -Kasım 2020'de ortalama %35 artırım teklifi ile İBB Meclis'e geldi.

İmamoğlu, 4. kere su artırımı teklifini, harikulâde toplantıyla tekrar gündeme getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde İSKİ tarafından suya yüzde 40 artırım yapılması teklifi, AK Parti ve MHP meclis üyelerinin oyları ile reddedildi.

"İBB İDARESİNİN %40 TEKLİFİNİ YAZMAMIŞSINIZ ONU BİZ EKLEYELİM"

İBB AK Parti Küme Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, toplumsal medya hesabından Sözcü'nün çarpıtma haberini alıntılayarak paylaşımda bulundu.

Göksu yaptığı paylaşımda, "İBB İdaresinin teklif olan %40'a varan su artırımı teklifini kabul etmediğimizi yazmamışsınız. Madem o denli onu biz ekleyelim." ifadelerini kullandı.İSTANBUL’DA SUYA YÜZDE 6.84 ARTIRIM YAPILDI!

İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetimi (İSKİ) Fevkalâde Genel Heyeti, Yenikapı Avrasya Şov Merkezinde gerçekleştirildi.

İBB Meclisi 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında gerçekleşen oturumda, İSKİ Genel Müdürlüğünün 2021 Yılı Su Satış ve Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Bedeli Tarifeleri teklifi gündeme geldi.

Tarife Kurulu Lideri AK Partili Seçkin Turan, İSKİ'nin teklifini kabul etmediklerini belirterek, "Temmuz ayında yapılan artırımı da göz önünde bulundurarak tüm kademelerde yüzde 6,84'lük bir dengelemeyi öngörüyoruz." sözlerini kullandı.

İSKİ'nin artırım teklifi oy çokluğu ile reddedildi.

İMAMOĞLU’NUN SEÇİM VAADİ ‘’SUYA YÜZDE 40 İNDİRİM’’ YAPMAKTI!

İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerinde vaatlerini sıralayan İmamoğlu, İstanbul’da suya indirim yapacağını şu sözlerle açıklamıştı:

‘’İstanbullu’nun suya harcadığı parayı azaltacağız. Suda hanelere yüzde 40 ortalama indirim yapacağız. 5 yılın sonunda ‘bizim utancımızdır’ altyapı çalışmalarını tamamladığımızda, İstanbullu artık musluktan pak su içebilecek.’’

Seçimlerden kısa bir mühlet sonra da İstanbul’da suya yüzde 20 artırım yapılmıştı. İşte Ekrem İmamoğlu'nun o konuşması...

KAYNAK: HABER7
Editör: TUNAHAN ERTAN