Mart ayında ikinci el araç satışlarında Türkiye’de 152 bin 544 araç satışı gerçekleşti. Geçen yıla göre satışlarda yüzde 8, geçen aya göre ise yüzde 3 düşüş gözlemlendi.

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri Derneğince (ODD) INDICATA verilerine dayandırarak hazırlatılan ikinci el online pazar raporundan derlediği bilgilere göre, mart ayında Türkiye ikinci el online otomobil ve hafif ticari araç pazarında toplam 152 bin 544 adet satış gerçekleşti.

Kral, dondurucu bir kış mevsiminde nöbet tutan muhafıza sordu Kral, dondurucu bir kış mevsiminde nöbet tutan muhafıza sordu

ARAÇ YAŞININ SATIŞA ETKİSİ

Satışlar araçların yaşına göre değerlendirildiğinde, 16 yaş üzeri araç satışı yüzde 12,1 ile zirvede yer aldı. Ardından 11,4 ile 4 yaş ve yüzde 9,5 ile 5 yaş araçların satışı takip etti.

MART AYINDA YÜKSELİŞ

Mart ayı verilerine bakıldığında, araçların segment farkına bakılmaksızın satışlarında, şubat ayına kıyasla yüzde 1,6 arttığı gözlemlendi. Geçen yılın aralık ayına göre ise yüzde 12,3 artış kaydedildi.

YÜZDE 93’LÜK ARAÇ SATIŞI

Satışa çıkan 163 bin 576 aracın yüzde 93’ü satıldı. Geçen aya göre yüzde 2’lik, geçen yıla göre yüzde 11’lik satış gerçekleşti.

Editör: TUNAHAN ERTAN