İnternete girmek günah mı
İnternete girmek günahinternette gezinmek günah mı internet günah mı

İnternete girmek günah mı? Komşusunun internetinden gizlice faydalanan müslüman soruyor. Cevabı ne?

İnternete girmek günah mı? Bir okur Zaman yazarına derdini anlattı, fetva istedi. Peki derdi neydi?

Soru: Komşum kablosuz internet almış, evinde kullanıyor. Ben ise henüz para verip de internet abonesi olmadım. Bununla beraber komşumun kablosuz internetine habersiz girebilmem mümkün. Hatta bazen giriyorum, bazı yazışmalarımı da yapıyorum. Bu durumda beni ikaz edenler oluyor, komşunun kendine ait internetini izinsiz kullanman uygun olmaz, izin al, masrafına ortak ol, sonra kullan, diyorlar. Ben ise, komşum internetine girmemden bir zarar görmüyor, mahzur olmaz diyorum. Siz nasıl bakıyorsunuz kablosuz interneti sahibinin izni olmadan kullanmama? Kul hakkına girer mi?

Cevap:Kablosuz internete abone olan komşunuz, abone olmak için bir ödeme yaptı. Bundan sonra da her ay yine kullandığı internete para ödemektedir. Siz ise hiç abone olmadan, hiç ödeme yapmadan komşunun internetini kullanıyorsunuz? Hangi hakla para ile kullanılan sistemi parasız, bedavadan kullanıyorsunuz? Şayet size böyle bir hak tanınırsa, başkalarına da bu hak tanınacaktır. Bu durumda para ödeyerek internete abone olanlar, olmayanların yükünü de çekmeye mecbur kalacaklar. Sınırı aşan kullanımın fazla ödemesini de yapmak zorunda kalacaklar, yavaşlama düşüşlerine de maruz kalacaklar.

ZAMAN / AHMED ŞAHİN

Komşuyla ortak internet kullanımı neden caiz görülmüyor?

Değerli kardeşimiz, İnternete girmek günah mı

İnternet kullanımını pazardan alınan nara benzetmeniz, uygun değil.üİnternete başkasını da kattığınız zaman ükullandıranın bir müşterisini elinden almış, miktarı da daha fazla kullanmış oluyorsunuz.

iPhone ısınma sorunu çözümü iPhone ısınma sorunu çözümü

Evinize müsafir gelen, acil bir işi olan kimseye internet kullandırmak olabilir, ama şahsınıza aldığınız hakkı başkasını da ona ortak ederek kullandırmanız caiz olmaz;üçünkü bu sözleşmenize aykırıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Komşunun internetini kullanmak günah mı?

Giresun'un Görele İlçe Müftüsü Enver Türkmen, başkasının kablosuz internetini izinsiz kullanmanın kul hakkına girdiğini söyledi.

Bazı vatandaşların gizlice, komşularının evine aldığı ve şifrelemediği kablosuz internetten yararlandığını kaydeden ve bu durumun İslam'a göre caiz olmadığını belirten Görele Müftüsü Enver Türkmen, "İnternet hizmeti veren kurum veya kuruluş ile bu hizmetten ücret ödeyerek faydalanan şahıs bir başkasının kablosuz internetinden bağlanmasına müsade ediyorsa bağlanmak caiz olur. Ancak internet kullanan şahıs izin vermiyorsa o takdirde bağlanmak caiz olmaz" dedi. İnternete girmek günah mı

Limitli bağlantıda, komşunun internetinden internete bağlanıldığında kotayı aşma ihtimalinin de bulunduğunu belirten Müftü Enver Türkmen, "Kota aşıldığında fazladan ücret ödenmektedir. Hem komşumuzun ücretini vererek almış olduğu interneti herhangi bir ücret ödemeden kullanmış oluyoruz, hem de kotanın aşılmasına sebep olup komşumuzu zarara uğratıyoruz. Bu yüzden komşunun internetini kullanmak caiz değildir ve kul hakkına girer" ifadelerini kullandı. İnternete girmek günah mı

Editör: TUNAHAN ERTAN