Hamaney, başşehir Tahran'da İran Meclis Lideri Muhammed Bakır Kalibaf, İhtilal Muhafızları Ordusu Genel Kumandanı Hüseyin Selami ve ABD'nin Bağdat Havalimanında düzenlediği akında öldürülen Kudüs Gücü Kumandanı Kasım Süleymani'nin ailesiyle bir ortaya geldi.

Süleymani için Irak ve İran'daki cenaze merasimlerine milyonlarca insanın katılmasının "ABD'ye birinci sert tokat" olduğunu belirten Hamaney,  "Daha sert tokat manevi gücün istikbarın heybetine karşı galibiyeti ve ABD'nin bölgeden çıkarılmasıdır. Süleymani'nin katillerinden ve suikast buyruğu verenlerden intikam alınacaktır. Uygun vakitte intikamın alınması katidir." dedi.

Celile Neresi? Celile Bölgesi Hangi Ülkede Yer Alır? Celile Neresi? Celile Bölgesi Hangi Ülkede Yer Alır?

Devlet yetkililerine "Tüm alanlarda güçlenin, düşmana güvenmeyin ve ulusal birliği koruyun. Yaptırımların kaldırılmasından çok yaptırımları etkisiz hale getirmeyi düşünün." davetinde bulunan Hamaney, şunları kaydetti:

"Trump ve Obama ABD'sinin size ne yaptığını gördünüz. Düşmanlık Trump ABD'sine has değildir ve onun gitmesiyle sona ermez. Obama ABD'si İran halkına ve size kötülük etti. Avrupa'nın 3 ülkesi de iki yüzlülüklerini gösterdi. Anlaşmazlıklarınızı müzakere ile çözün. Dünya ile müzakere yapılması gerektiğini söylemiyor musunuz? İçerideki ögelerle anlaşmazıklar müzakere ile çözülmüyor mu?"

İran'a yönelik yaptırımların 2015'te büsbütün kalkması gerekirken bilakis daha da arttığını lisana getiren Hamaney, "Yaptırımların kalkması için çalışmayalım demiyorum. Şayet yaptırımlar kalkarsa bunu bir saat bile geciktirmemeliyiz. Bu 4 yıldır erteleniyor." görüşlerini paylaştı. ABD Lideri Trump'ın bölgeye 7 trilyon dolar masraf yaptıkları istikametindeki kelamlarını anımsatan Hamaney, çBir askeri üste gecenin karanlığında birkaç saat kalabildi. Tüm dünya biliyor ki ABD'nin Suriye ve bilhassa Irak'ta gayelerine ulaşamadı. Bunun kahramanı Süleymani'dir.ç dedi.  ABD Lideri Trump'ın bölgeye 7 trilyon dolar masraf yaptıkları istikametindeki kelamlarını anımsatan Hamaney, "Bir askeri üste gecenin karanlığında birkaç saat kalabildi. Tüm dünya biliyor ki ABD'nin Suriye ve bilhassa Irak'ta gayelerine ulaşamadı. Bunun kahramanı Süleymani'dir." dedi.  ABD Lideri Trump'ın bölgeye 7 trilyon dolar masraf yaptıkları istikametindeki kelamlarını anımsatan Hamaney, "Bir askeri üste gecenin karanlığında birkaç saat kalabildi. Tüm dünya biliyor ki ABD'nin Suriye ve bilhassa Irak'ta gayelerine ulaşamadı. Bunun kahramanı Süleymani'dir." dedi.
KAYNAK: AA
Editör: TUNAHAN ERTAN