Nükleer Mühendisi Nedir? Maaşları ve İş İmkanları Nükleer Mühendisi Nedir? Maaşları ve İş İmkanları

İŞKUR'un mesleki eğitim projeleri, gençlere hem iş deneyimi kazandırırken hem de harçlık imkanı sunarak onları istihdam olanaklarına yönlendiriyor.İŞKUR'un işbaşı eğitim programı, işverenlere de işe alacakları personeli yetiştirme ve uygun eleman bulma konusunda önemli bir avantaj sağlıyor.

PROGRAM BOYUNCA DESTEKü

İşbaşı eğitim programları haftada 6 günü aşmamak kaydıyla planlanabiliyor. İmalat sektöründe düzenlenen işbaşı öğretim programına katılan genç günlüğü 653,93 liradan ayda (26 gün) 17 bin 2 lira 18 kuruş alabiliyor. 6 ayda ödenen toplam harçlık ise 102 bin 13 lirayı buluyor. Geleceğinümesleklerindeki programlara katılanlar ise günlüğü 719,32 liradan ayda 18 bin 702 lira 32 kuruş ödeme alabiliyor. Gencin 9 ayda alacağı toplam harçlık 168 bin 320 liraya ulaşıyor. Ayrıcaügenel sağlık sigortasıüileüiş kazasıüve meslek hastalığı sigortasıüprimini program süresinceüİŞKURükarşılıyor.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

9 AY SÜRÜYOR

İşbaşı eğitim programları bilişim ve imalat sektörlerindeki işyerlerinde en fazla 6, diğer sektörlerde 3 ay sürüyor. 18-29 arası gençlerin katılabildiği siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenen programlar ise en fazla 9 ay olarak uygulanıyor.

İşbaşı eğitim programları haftada 6 günü aşmamak kaydıyla planlanabiliyor. İmalat sektöründe düzenlenen işbaşı öğretim programına katılan genç günlüğü 653,93 liradan ayda (26 gün) 17 bin 2 lira 18 kuruş alabiliyor. 6 ayda ödenen toplam harçlık ise 102 bin 13 lirayı buluyor. Geleceğin mesleklerindeki programlara katılanlar ise günlüğü 719,32 liradan ayda 18 bin 702 lira 32 kuruş ödeme alabiliyor. Gencin 9 ayda alacağı toplam harçlık 168 bin 320 liraya ulaşıyor. Ayrıcaügenel sağlık sigortasıüileüiş kazası ve meslek hastalığı sigortasıüprimini program süresinceüİŞKURükarşılıyor.

GÜNLÜK ÖDEMELER GÜNCELLENDİ

İŞTE GÜNLÜK ÖDEMELER
- İş arayanlar: 
653,93 TL
- Öğrenciler: 490,95-653,93 TL
- İşsizlik ödeneği alanlar: 326,97 TL
- Geleceğin meslekleri: 719,32 TL

Başvuru için: https://www.iskur.gov.tr/

ŞARTLAR BELLİ OLDU

İşbaşı eğitim programlarına katılmak isteyenler 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezleri'nden ya daüİŞKURüE-Şube üzerinden başvuru yapabiliyor. Şu şartlar aranıyor:
- İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak,
- 15 yaşını tamamlamak,
- İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmamak,
- Emekli olmamak,
- Programa başladığı tarihten önceki 1 yıl içinde program düzenlenecek işverene ait vergi numarası altında yer alan işyerlerinde sigortalı olmamak,
- Kurumca aynı meslekte düzenlenen kurs/programı tamamlamamış olmak,
- Programa katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak,
- İş ve meslek danışmanlığı hizmetinden faydalanmak.

Editör: TUNAHAN ERTAN