Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, “İstanbul depreminin şiddeti Haliç’ten Silivri’ye kadar 9’u bulacak” dedi.

Olası bir İstanbul depreminde en fazla sorunun Avrupa yakasında yaşanacağını belirten Prof. Dr. Naci Görür, salgın hastalık riskine dikkat çekti. Görür konum vererek, “Depremin şiddeti genellikle Haliç’ten Silivri’ye kadar 9 şiddetini bulacak” ifadesini kullandı.

Sözcü gazetesinden İpek Özbey’e konuşan Görür, olası bir İstanbul depreminde en fazla Avrupa yakasında sorun olacağını belirterek, “Marmara Denizi’nden kıyıdan başlayarak ilk 10 kilometrelik bir şerit düşün. Orada çok daha fazla sıkıntı olacak. Çünkü depremin şiddeti genellikle Haliç’ten Silivri’ye kadar 9 şiddetini bulacak. 9 şiddetinde bir depremin etkisi altında kalmak şu demek: Çok iyi yapılmış binalar bile ciddi hasarlar alabilir” şeklinde konuştu.

Görür, “En çok hangi ilçeler etkilenecek?” sorusuna ise “Özellikle Avrupa yakasında yer alan bölgeler Haliç’ten tutun Silivri’ye kadar olan alan, denize yakın olan kesimler Bakırköy, Zeytinburnu gibi, buralar depremden daha ciddi etkilenecek” yanıtını verdi.

Olası İstanbul depreminde kanalizasyon sorusuna dikkat çeken Naci Görür, ” İstanbul’da kanalizasyon ve içme suyu yan yana gider. Depremde bunlar kırılır, tahrip olur, kanalizasyon içme suyu şebekesine karışır. Salgın hastalık gırla gider. Sular kesilir, hijyen kalmaz. İnsanlar susuzluk çeker. Su getirip halka dağıtmak büyük problem olur, yollar kapalı olur. İnsanlar yıkanamaz” dedi.

Editör: TUNAHAN ERTAN