Kafede çalışmak isteyen bireyler saatlik kaç TL kazanıldığını merak ediyor. İstanbulda cafeler garsona, baristaya saatte kaç tl vermekte araştırmaya açık bir konu. Ancak ne yazık ki en az para kazanılan sektör olarak garsonluk yer almakta. İstanbulda garsonlar ne kadar kazanıyor işte cevabı.

Cafeler Kaç TL para veriyor

İstanbul ilinde 2023 Aralık ayı itibariyle cafeler saatlik ortalama 32 TL vermektedir. Yani 10 saatlik bir mesai sonrası 320₺ para alabilirsiniz. Tabi bu ortalama bir rakamdır. En az veren cafeler 24₺ olarak kayıtlara geçmiştir. Tabii ki diyeceksiniz ki mesai sigorta vs. Ancak sirkülasyonu hızlı bir sektörde ne yazıktır ki yerinize hızlıca birini bulacaklar ve o çıkınca onun yerine de hızlıca birini bulacaklar.

İŞKUR KPSS şartı olmadan 30 Bin lira maaşla  alım yapacak İŞKUR KPSS şartı olmadan 30 Bin lira maaşla alım yapacak

Barista maaşı ne kadar?

Baristalık özel yetenek ve birikim gerektiren bir meslektir. Dünya kahvelerini yapabilmeniz için bilgi birikimine ihtiyacınız vardır. Ancak yine bu sektörde de alacağınız maaş asgari ücret kadardır. Batılı ülkelerde bu sektörler çok değer görse de Türkiye’de ne yazık ki değer verilmiyor. Dolayısıyla meslek seçimi bu noktada çok önemli. İstanbulda cafeler garsonlara ve baristalara asgari ücret vermektedir.

Baristalık nedir?

3. nesil dünya kahvelerini el emeği ile hazırlayan, kahve çekirdeğinden gerek süt gerekse diğerler ürünleri kullanarak; Latte, machiyato, americano… gibi soğuk ve sıcak içecekleri hazırlayan kişidir.

Garsonluk nedir?

Kafeteryada ya da bir restourantta hazırlanmış içecek veya gıda ürünlerini müşteriye servis eden meslek grubudur. Siparişi önceden alır ve sipariş hazır olduktan sonra müşteriye uygun bir şekilde servis eder. Ülkemizde 50 bin kişiden fazlası bu meslek grubunda yer alır.

Editör: TUNAHAN ERTAN