İngiliz Daily Mail gazetesi geçen yıl İstanbul Tophane’deki konutunun balkonundan düşerek ölen Suriye’deki ‘Beyaz Baretliler’in en büyük destekçisi James Le Mesurier’in gizemli vefatının peşine düştü.

Herkesi şaşırtan o mezar yazısı 'Canlı yayın sona erdi' Herkesi şaşırtan o mezar yazısı 'Canlı yayın sona erdi'
 

 

Gazeteye konuşan Le Mesurier’in (48) eşi Emma Winberg, Beyaz Baretlileri finanse eden ve Le Mesurier’in başında bulunduğu ‘Mayday Rescue’ isimli vakfın finansal çalkantılarına işaret etti. Winberg, Le Mesurier’in vefatıyla ilgili olarak, vakfın başına geçmek isteyen Hollandalı muhasebeci Johan Eleveld’i suçladı.

ÇARESİZLİĞE SÜRÜKLENDİ

Winberg nazaran Le Mesurier, bürokrasiyi ve kağıt işlerini pek sevmezdi. Mayday’i genişletirken de kağıt işlerini ihmal edince, vakfın muhasebecisi Elevend’ın baskısıyla karşılaştı. Elevend, Mayday Rescue’daki berbatlaşan finansal durumla ilgili Le Mesurier’e baskı yapmaya başladı. Bu da Le Mesurier’i çaresizliğe sürükledi.

Suriye’nin güneyinde ‘Sihirli Halı’ isimli Beyaz Baretliler’in bir kurtarma operasyonu için kayıtsız bir formda vakıftan 50 bin dolar alan Le Mesurier, hesaptaki açığı kapamak için uydurma fatura düzenleme riskini dahi aldı.

 

 

Çiftin vakfın kasasından borç para alarak Büyükada’da düğün yapması da zimmet söylentilerini gündeme getirdi. Yani Winberg’e nazaran eşini mevte sürükleyen şey milletlerarası entrikalar değil, vakfın mali sıkıntıları oldu.

VAKIF İFLASINI AÇIKLADI

Mesurier, 2014’de emelini ‘çatışma ve doğal afet bölgelerinde acil yardım müdahalesi’ olarak tanımlayan Mayday Rescue vakfını kurdu. Suriye projeleri için de 2015’te İstanbul’da ofis açtı. Le Mesurier, ‘Suriye’deki sivil savunma hizmetlerine yaptığı katkılar nedeniyle’, 2016’da İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’ten ‘şövalyelik’ unvanı aldı. Vakıf, ağustos ayında iflasını açıkladı. Mesurier’nin Suriye’de muhaliflere takviyesinden dolayı de maksat alınmış olabileceği konuşuluyordu.

NE OLMUŞTU? Tam ismi ‘James Gustaf Edward Le Mesurier’ olan İngiliz eski istihbarat subayı, 11 Kasım 2019’da Karaköy’deki meskeninin bahçesinde meyyit bulundu.

Balkondan atladığı ya da atıldığı şimdi netlik kazanmayan Le Mesurier’in mevti sırasında, eşi Emma Hedvig Christina Winber de meskende onunla birlikteydi.

Sabah erken saatlerde gerçekleşen olayı kapıya gelen polislerden öğrenen Winber, olay sırasında uyuduğunu beyan etti.

Winber, eşinin bir müddettir buhranda olduğunu ve antidepresan ilaçlar aldığını, kendisinin de o gün uyumak için eşinin uyku ilaçlarından içtiğini belirtmişti.

Davanın seyri açısından bir mühlet yurtdışına çıkması yasaklanan Winber, daha sonra İngiltere’ye geri döndü.
KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ
Editör: TUNAHAN ERTAN