Beşiktaş’ta Kuruçeşme’ye ismini veren tarihi çeşmenin yanında yer alan Alaylı Sokağı, 89 santimetre ile İstanbul’un en dar sokağı olarak biliniyor.

Darlığından ötürü tıpkı anda iki kişinin yan yana geçmesi güç olan sokak, kestirme geçiş oluşturması nedeniyle de vatandaşlar tarafından sıkça kullanılıyor.

GÖREN FOTOĞRAFLIYOR
Alaylı Sokağı birinci kez görenler ise önünde fotoğraf çektiriyor. Buna emsal daha dar geçitlerin olduğunu söyleyen Tarihçi Mehmet Dilbaz, resmiyette en dar sokağın burasının olduğunu söz etti.

“RESMİYETTE EN DAR SOKAK BURASIDIR”
İstanbul’un sokak sokak gezilmesi gerektiğini belirten Tarihçi Mehmet Dilbaz, “İstanbul’da buna emsal çok enteresan nüanslar var. İstanbul sokak sokak gezerek keşfedilmesi gereken bir yer. Alaylı Sokağı, İstanbul’daki en dar sokak. İstanbul’da buna emsal dar alanlar, bina ortası geçitler var ancak burası bir sokak ve tabelası var. Süleymaniye taraflarında buna emsal daha dar sokaklar olduğu söylenir lakin resmiyette en dar sokak burasıdır.” dedi.

“BİZE GARİP GELİYOR“ İnsanların buraya gelip fotoğraf çektirdiğini söyleyen Yunus Tatlı ise “Beşiktaş’ın emekli müftüsü Beşiktaş Camii’leri kitabında bu caminin sokağının 89 santimetre olduğunu yazmıştır. Ben de oradan okuyup öğrendim. Buraya gelen herkes şaşırıyor, siz birinci değilsiniz. Hatta pandemiden evvel beşerler hafta sonu buraya gelip hatıra fotoğrafı çektiriyor. Vatandaşların buraya gelip fotoğraf çektirmesi bize garip geliyor.” biçiminde konuştu.

Editör: TUNAHAN ERTAN