Jülide Kural
Jülide Kural

Jülide Kural kimdir, nereli ve kaç yaşında, boyu kilosu kaç, oynadığı dizi ve filmler nelerdir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından binlerce kişinin biyografisini ve bazı oyuncuların yaşamlarını burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise ayrıca Jülide Kural’dan söz edeceğiz.

Jülide Kural Kimdir?

1965 yılında Adana’da dünyaya gelen Jülide Kural, dizi-film ve tiyatro oyuncusudur. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümleri’nde tamamlamıştır. Mezun olduktan sonra bir müddet Almanya’da yaşayan Jülide Kural, aynı zamanda Dostlar Tiyatrosu, Kent Oyuncuları’nda oyunculuk yapmıştır. Bu zamana kadar çeşitli dizi ve filmlerde rol alan Jülide Kural, aynı zamanda çeşitli tiyatro oyunlarında da oynamıştır. Öncesinde Ali Sürmeli ile evlenen Jülide Kural, daha sonra boşanmıştır. Kadir İnanır’la uzun yıllara dayanan bir ilişkisi vardır. Kural, 2008’de ”Ermenilerden Özür Diliyorum” kampanyasına destek veren isimler arasındadır.

Instagram hesabından da paylaşımlarda bulunan Jülide Kural, Ben Rosa Luxemburg tiyatro oyununun hem yazan hem yöneten hem de oyuncusudur. Başarılı oyuncu Jülide Kural hakkında merak edilen aslen nereli, annesi babası kardeşleri kim gibi soruların yanıtlarını en kısa sürede sizlerle paylaşacağız.

Editör: TUNAHAN ERTAN