Yağmur suyu faydaları nelerdir? Yağmur suyu faydaları nelerdir?

Kar hakkında bilinmeyen ilginç gerçekler. Lapa lapa yağdığında ya da etraf bembeyaz olduğunda küçükten büyüğe herkesin en sevdiği şey kar yağmasıdır. Peki kar hakkında bilmediğimiz gerçekler nelerdir?

Her kar tanesi farklıdır

Lapa lapa yağan kar küçükten büyüğe sevilmektedir. Atmosferdeki su buharı donarak buz kristallerine dönüştüğünde kar oluşur. Kar taneleri aynı değildir. Hepsi farklı şekillerde oluşur. Kar bir yağış şeklidir. Diğer yağış türleri yağmur, dolu ve sulu kardır. Hafif ve kabarık kar genellikle “toz kar” olarak adlandırılır. Yoğun kar yağışlarına genellikle “kar fırtınası” adı verilir.

Kar hakkında bilinmeyen ilginç gerçekler
Kar hakkında bilinmeyen ilginç gerçekler

Kar körlüğü nedir?

Sert rüzgarlı kar fırtınalarına genellikle “kar fırtınası” denir. Kar, yüksek düzeyde ultraviyole radyasyonu yansıtır ve kar körlüğüne (fotokeratit) neden olabilir. Güneş gözlükleri, gözlükler ve diğer göz koruyucuları ultraviyole ışınlarının emilmesine yardımcı olur. Kayak ve snowboard da dahil olmak üzere bir dizi kış sporu kara dayanır. Kartopu savaşı, kızakla kayma ve kardan adam yapma gibi rekreasyonel faaliyetler de karda popülerdir.

En yüksek kar yağışı Japonya'da

Kayaklar, kızaklar ve kar motosikletleri karda faydalı ulaşım seçenekleridir. Kar, görüş mesafesini azaltarak sürüş koşullarını tehlikeli hale getirebilir. Bir yıllık bir dönemde şimdiye kadar kaydedilen en yüksek kar yağışı Japonya’daki Aomori şehrindeki 792 cm’dir.

Sizin için: Hindistan cevizi ağacı hakkında bilinmeyen ilginç gerçekler

Editör: TUNAHAN ERTAN