Karides dişleri ve kemikleri güçlendirir mi? Karidesler, tatlı ve tuzlu sularda yaşayan on ayaklı eklembacaklılardır. Bir porsiyon 23,7 gram protein ve 112 kalori içeren karides düşük kalorili bir protein kaynağıdır. İyi bir D vitamini kaynağı olanükaridesüdişlerin ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Ayrıca kalsiyum ve fosfor dengesini de sağlar.

Karides nedir?

Boyları 1–30 cm arasında değişir. Karidesler oymağının yedi familyası bilinmektedir. En yaygını çalıkaridesgillerdir. Beş çift bacaklarının en az iki çiftinde kıskaçlar bulunur. Kuyrukları belirgin olup, yelpazeye benzer. İki çift olan duyargaları ise çok uzun ve iki çatallıdır. Bu çatallardan en az bir tanesi geriye kıvrılarak, karidesin yarıkların içine geri geri girmesini sağlar ve arkadan gelen tehlikeyi haber verir. Tehlike karşısında karidesin en belirgin tepkisi, ani bükülmeyle kendini korumaya çalışmasıdır.

Karides dişleri ve kemikleri güçlendirir mi
Karides dişleri ve kemikleri güçlendirir mi

Vücut renkleri, bulundukları çevreye uyacak biçimde değişebilmektedir. Küçük balıklarla beslenen büyük kıskaçlı avcı tipler olduğu gibi, kumlar arasındaki besin parçacıklarıyla beslenen çöpçü tipler de vardır. Bunların bazı türlerinde besin parçacıklarını rahat toplamak için kıskaçları üzerinde fırçaya benzeyen kıllar mevcuttur. Dişiler yumurtalarını bacaklarının ilk dört çiftiyle taşırlar. Bazen sondaki iki bacak da bu göreve katılır. Tatlı su karidesleri çoğunlukla tropikal bölgelerde yaygındır.

Dişlerin ve kemiklerin güçlenmesi için karides ne kadar tüketilmelidir?

Karidesin her hafta 2-3 kez tüketilmesi önerilmektedir. Deniz ürünleri ise kolesterol ve yağ açısından genelde tedbirli davrandığımız ve tüketim miktarını biraz sınırladığımız gruptur.üKaridesüdeniz ürünleri içinde en sevilenlerden biridir.

Yağlı bir ete sahip olan karidesin vücuda zararları var mıdır?

Karidesin vücuda doğrudan olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak yağlı bir ete sahip olduğu için fazla tüketilmesi durumunda kalp ve damar sağlığını olumsuz yönde etkiler. Ayrıca kolesterol problemi olanların daükaridesütüketimine dikkat etmesi gerekir.

Eskişehir En İyi Tantunici Gece Açık Tantuni Restorantı 2022 Eskişehir En İyi Tantunici Gece Açık Tantuni Restorantı 2022

Karidesin karbonhidrat ve kolesterol oranı nedir?

Karidesin karbonhidrat oranı 0'dır fakat kolesterol bulunmaktadır. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Karides içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Karides içerisinde yaklaşık olarak 161 mg kolesterol bulunmaktadır.

1 Adet Karidesin Değerleri

 • 0 Karbonhidrat
 • 4,02 Protein
 • 0,1 Yağ
 • 0 Lif
 • 32,2 Kolesterol
 • 23,8 Sodyum
 • 52,8 Potasyum
 • 12,8 Kalsiyum
 • 0 A Vitamini
 • 0 C Vitamini
 • 0 Karbonhidrat

Editör: TUNAHAN ERTAN