Kedi tırmalaması hangi hastalıklara sebep olur? Kediler en sevilen hayvanlardan biridir. Evde kedi besleyen bir çok insan kedi tırmalaması ile karşı karşıya kalmıştır. Sokakta karşılaştığınız ya da evde beslediğiniz bir kedinin tırmalamaya kalkması ise kesinlikle sebepsiz değildir yüksek ihtimal canı yanmıştır çünkü kediler sosyal yönden başarılı hayvanlardır. Peki kedilerin tırmalaması herhangi bir hastalığa sebep olur mu? ya da kediler tırmaladıktan sonra kuduz olunur mu? gibi sorulara yanıt alacağız..

Kedi tırmalaması hangi hastalıklara sebep olur
Kedi tırmalaması hangi hastalıklara sebep olur

Kedi tırmalaması herhangi bir hastalığa sebep olur mu?

Kedi tırmalaması sonrasında insanların merak ettiği tek soru kuduz olup olmadığıdır. Eğer bir sokak kedisi tırmaladıysa, onun kuduz olup olmadığını ya da hangi hastalıkları taşıdığını bilmek mümkün değildir. Kuduz gibi sağlık sorunları ile karşılaşmamak için böyle bir durumda mutlaka uzman bir hekime danışılması gerekmektedir. Eğer sizi kendi kediniz tırmaladıysa ve aşılarından eminseniz; öncelikli olarak ilk müdahalenin yapılması gerekmektedir. Evde baktığınız kedilerin aşıları ve bakımları tam ise herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmazsınız.

Kedi tırmaladıktan sonra ne yapılmalıdır?

Kedi tırmaladıktan sonra yapılması gereken ilk müdahale bölgeyi soğuk su ile yıkamaktır. Tırmalanan bölgeyi iyice yıkandıktan sonra antiseptik bir krem sürerek, bir yara bandı ile bölgeyi kapatılması gerekmektedir. İlk yardım müdahalesi yapıldıktan sonra mutlaka ama mutlaka uzman bir hekime gitmelisiniz.

Yapılan müdahale sonrasında yaranız iyileşmediyse ne yapılmalıdır?

Kedi tırmaladıktan sonra ilk yardım yapılmış ama yara üzerinde görülen kızarıklıklar geçmemişse, yara bölgesinde şişlikler oluşmuşsa bu, kedinin bir hastalık taşıdığını işaret ediyor olabilir. Vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım almalısınız. Gittiğiniz sağlık merkezinde, uzmana mutlaka kedi tırmalaması durumu ile karşılaşıldığını tüm detaylarıyla anlatmalı ve kedinin sokak kedisi mi yoksa evcil bir kedi mi olduğu söylemelisiniz.

Kedi tırmalaması ya da ısırması gibi durumların ihmal edilmemesi gerekmektedir

Kedinin tırnaklarından bulaşabilecek virüsler çok ciddi sağlık problemlerine ve rahatsızlıklara yol açabilir. Kedisi olan ya da kedilerle çok vakit geçiren kişilerin mutlaka kuduz aşısı olmaları tavsiye edilmektedir.

Sizin için: Kedilerde Olan Lösemi Hastalığının FeLV Tedavisi Var Mı?

Editör: TUNAHAN ERTAN