Hacca giden 14 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi kayıp Hacca giden 14 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi kayıp

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (KİPTAŞ) “Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında yıkılan İş Bankası Mensupları Sitesi’nin İncirli parselini ziyaret etti.

İmamoğlu, Yeni Şafak gazetesinin eski Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı’nın listesinden PM’ye giren isimlere “CHP’yi İmamoğlu’na kaptırmayın. Partiyi ANAP’laştırmak istiyor” dediği iddialarına yanıt verdi.

Söz konusu gazeteyi referans almadığı söyleyen İmamoğlu, CHP’yi kimsenin de tartışmaya açamayacağını belirtti:ü

“Düşünün ki niye referans alınamaz; aramızdaki ilişkiyi ‘baba-oğul ilişkisi’ diye tarifleyen önceki genel başkanımızın, beni CHP’nin en tarihi kurultayına, kurultay başkanı teklifi yaparak davet eden genel başkanımızın, böyle bir şey söylediğini düşünebilir misiniz? Ben mümkün görmüyorum. Bu tür basın küpürleri üzerinden, yayımlar üzerinden, mesnetsiz, kaynaksız haberlerle bizim aramızı bozamazlar.”

“İşimiz çok yükümüz ağır”

İBB iştiraki KİPTAŞ, hak sahipleriyle anlaşarak, Bakırköy Kartaltepe Mahallesi’ndeki 1968 yapımı İş Bankası Mensupları Sitesi İncirli parselindeki yıkıma 31 Ağustos’ta başladı. “İstanbul Yenileniyor” projesi kapsamında kentsel dönüşüme girecek sitenin İncirli parselindeki yıkımına İmamoğlu ile birlikte CHP Parti Meclisi üyeleri Cem Aydın ve Berker Esen, KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt ve hak sahipleri de katıldı.

İstanbul’da, kentsel dönüşümün etkin şekilde devam etmesi için çabalarının devam ettiğini söyleyen İmamoğlu, konuşmasında kentsel dönüşümün hava atılacak bir mesele olmadığını belirtti ve birlikte çalışma mesajı verdi:ü

“Bugün yıktığımız bina, 65 yıllık bir yapı. Ama acı bir şey var; ne yazık ki 30-40-45-50 yıllık, hatta bazen 20 yıllık yapılar bile, bu anlamda güvensiz birtakım işaretler vermekte. Kağıthane’de Sağlık Bakanlığı’na daha önceden tahsisli ve hastane olarak kullanılan bir yapıyı bakanlık hızlıca terk etti ve biz şu anda, orada bir güçlendirme yapıyoruz. Yapı, 20 yılı biraz aşkın bir yaşa sahip. Dolayısıyla gerçekten işimiz çok. Yükümüz ağır ve birlikte hareket etmemiz gerekiyor.”

Editör: TUNAHAN ERTAN