Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Aralık itibariyle kısa çalışma ödeneği için müracaatların yine e-devlet sistemi üzerinden alınmaya başladığını söz etmti ve 4 Aralık tarihinden itibaren hesaplara yatmıştı. Vatandaş, önümüzdeki ayın kısa çalışma ödeneği yılbaşından evvel yatacak mı sorusuna cevap arıyor. Pekala kısa çalışma ödeneği yılbaşından evvel yatacak mı? KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ YILBAŞINDAN EVVEL YATAR MI?

Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kasım Ayına Ait İşsizlik ve Kısa Çalışma Ödeneği Ödemeleri 4 Aralık’ta Yapılacağını açıklamıştı. KÇÖ olağanda her ayın birinci haftasında hesaplarda oluyor. Aralık ayının son günlerine yaklaşırken yılbaşından evvel ödemelerin yapılıp yapılmayacağı konusu merak edilmeye başlandı. Bu kapsamda şimdi bir açıklama bulunmazken son olarak Bakan Selçuk müracaatların uzatıldığını söz etmişti.

Resmi Gazete'de yayınlandı DEV zam geliyor Resmi Gazete'de yayınlandı DEV zam geliyor
MÜRACAAT MÜHLETİ UZADI Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle dışsal tesirlerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma müracaat müddetinin uzatılmasına ait Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararda, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun ek 2. unsuru ile süreksiz 23. hususunda belirtilen asıllar çerçevesinde Kovid-19 nedeniyle dışsal tesirlerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki periyoda ait kısa çalışma talebinde bulunan iş yerleri için anılan Kanunun süreksiz 23. hususunun birinci fıkrasında yer alan 30 Haziran 2020 tarihinin 31 Aralık 2020 olarak uygulanacağı belirtildi.
Bu karar kapsamında yapılan ödemelerin başlangıçta belirlenen işsizlik ödeneği müddetinden düşülmeyeceği tabir edildi.
 
Cumhurbaşkanı kararında, 30 Haziran 2020'ye kadar kısa çalışma talebinde bulunmuş olan iş yerleri için kısa çalışma ödemelerinde 4447 sayılı Kanun'un ek 2. hususunun beşinci fıkrası kararının uygulanmış kabul edileceği kaydedildi. KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Cumhurbaşkanlığı Kararıyla 30 Haziran öncesi müracaatta bulunmayan işyerlerinin de müracaat yapabilmelerinin sağlandığını belirten Bakan Selçuk, "Koronavirüs nedeniyle 30 Haziran tarihine kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmayan işyerlerimiz 31 Aralık 2020 tarihine kadar İŞKUR'a başvurmaları durumunda 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki devir için 3 ay müddete kadar Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilecekler" dedi.

MÜRACAATLAR E-DEVLET ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Kısa çalışma müracaatlarının yalnızca e-Devlet üzerinden 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapılabileceğini bunun dışında posta/e-posta kanalı ile rastgele bir müracaat alınmayacağını duyuran Bakan Selçuk, kısa çalışma ödeneği başlama tarihinin 01 Aralık 2020 tarihi yahut sonrası olarak bildirilebileceğini belirtti.

Editör: TUNAHAN ERTAN