Bir barınakta çalışan görevlinin herkesin gözü önünde bir köpeği, kürekle kafasına vura vura öldürdüğü görüntüler hayvanseverleri ayağa kaldırdı. Konya Büyükşehir Belediyesi soruşturma başlattığını açıkladı. 2 belediye işçisi gözaltına alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta Konya Büyükşehir Belediyesi'nin barınağı için "Gerçekten örnek bir proje" demişti.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde bir görevlinin elindeki kürekle bir köpeğe vurarak öldürdüğü görüntüler büyük tepki gördü.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan ilk açıklamada soruşturma başlatıldığı ifade edilerek, “Hayvan Rehabilitasyon Merkezimizde yaşandığı iddia edilen üzücü olay hakkında soruşturma başlatılmıştır. Bu hususlarda kurumsal hassasiyetimiz en üst noktadadır. Konu etraflıca değerlendirilerek sorumlular hakkında yasal işlem ve suç duyurusu yapılacaktır” denildi.

Sokak Köpekleri uyutulmaya başlandı Sokak Köpekleri uyutulmaya başlandı

“ŞÜPHELİLER GÖZALTINA ALINDI”ü

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Hayvan Rehabilite Merkezimizde hepimizi derinden sarsan olayı gece inceledik, sorumluları açığa aldık, suç duyurusunda bulunduk ve şüpheliler gözaltına alındı. Süreci tüm yönleriyle sonuna kadar hassasiyetle takip edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Öte yandan, Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan yazılı açıklamada, konuyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 2 şüphelinin gözaltına alındığı aktarıldı.

“KİMSENİN BARINAĞA ULAŞMASINA İZİN VERİLMİYOR”

AKP'li Konya Büyükşehir BelediyesiüSahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde bir görevlinin elindeki kürekle bir köpeğe vurduğu anlara ait görüntüler hayvanseverleri ayağa kaldırdı.

Görüntülerle ilgili SÖZCÜ'ye açıklamalarda bulunan Konya Hayvan ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Ümit Sürmeli, barınakta 4 bine yakın köpeğin olduğunu ve köpeklere birçok işkence yapıldığını söyledi.

Barınağa 4 yıldır işçi ve veterinerlerden hariç kimsenin alınmadığını söyleyen Sürmeli şöyle konuştu:

“Adamlar kürekle köpeğe vurup öldürürken kimse itiraz etmiyor ve seyrediyor bu da burada bu öldürmelerin normal bir durum haline geldiğini gösteriyor. Hayvansever arkadaşlarımız bu kan donduran görüntüleri görür görmez barınağa koştular ama sabaha kadar içeri alınmadılar. Barınağa giden yol polis tarafından kapatıldı kimsenin barınağa ulaşılmasına izin verilmiyor. Burada çok büyük suçlar işleniyor. Bu yüzden buraya işçi ve veterinerler dışında kimse alınmıyor. Daha önceki yıllarda barınağa kaç köpeğin geldiği ve bunların kaçının öldüğü 4 yıl öncesine kadar açıklanıyordu. Ama mevcut Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın gelmesiyle birlikte bu bilgiler verilmemeye başladı.”

“KÖPEKLER BARINAKTA AÇLIKTAN BİRBİRLERİNİ YİYOR”

Bir hayvanseverin barınağa girdiğini ve köpeklerin açlıktan birbirlerini yediğini görüntülediğini söyleyen Sürmeli, “Bu görüntülerin ardından barınağa girmeyi başaran bir hayvan sever arkadaşımızın çektiği görüntüler de kanımızı dondurdu. Görüntülerde aç köpeklerin birbirlerini yediği görülüyor. Öve öve bitiremedikleri buü barınakta hayvanlar birbirlerini açlıktan nasıl yiyebilir? Bu kamp tam bir Nazi kampı” dedi.

“YASA İHLAL EDİLİYOR”

Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu'nun konuyla ilgili yasal süreci başlatacağını ifade eden Sürmeli, “Konuyla ilgili belediyede yetkililerle görüşüldü, kendileri konuyla ilgili gerekenin yapılacağı hususunda teminat verdiler. Biz de onlara gereken yapılırken derneklerin görüşlerinin alınması gerektiğini ilettik. Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu da konuyla ilgili yasal süreci başlatacak. 5199 sayılı yasa ve 26166 sayılı yönetmelik iptal edilmeden kesinlikle kısırlaştırılmış hayvanlar barınağa kapatılamazlar. Bu yasa ihlalidir” dedi.

Editör: TUNAHAN ERTAN