Köpekler depremi önceden hisseder mi? Sorusu çoğu insan tarafından merak edilmektedir. Günümüzde yapılan araştırmalarda köpeklerin gelişmiş duyuları sayesinde depremi önceden hissedebilecekleri ortaya konulmuştur. Ancak bu durum tüm köpekler için geçerli olmamakla birlikte tüm depremler içinde geçerli değildir. Deprem ve köpek ilişkisini haberimizin devamında açıkladık.

Yapılan araştırmalarda aynı köpeğin 10 depremden 7 sine tepki verdiğine şahitlik edilmiştir. Geriye kalan 3 depreme hiç tepki vermediği gözlemlenmiştir. Köpekler dışında birçok hayvanın da depremi önceden hissedebildiği gözlemlenmiştir. Örneğin fareler de depremi önceden hisseder ve yuvalarını terk ederken ördekler sudan çıkmaktadırlar.

Köpekler Depremi Önceden Hisseder Mi
Köpekler Depremi Önceden Hisseder Mi

Köpekler Depremi Nasıl Hissediyor?

İşte Köpekler 20.000 ile 80.000 titreşim/saniye arasındaki sesleri rahatlıkla duyabilen canlılardır. Bu durum deprem gerçekleşmeye başladığında bizden çok daha önce köpeklerin depremi fark etmelerine de olanak sağlamaktadır. Esas sarsıcı deprem dalgaları henüz başlamadan önce çıkan öncü enerjisi düşük dalgalarıdır. Köpeklerin bizlerden önce fark etmesi ise oldukça normaldir. Köpeklerin geçmişte doğayla olan mükemmel uyumlarından kalan genlerin de köpeklerin hislerine etkisi olduğu düşünülür. Depremi önceden hissetmelerine yardım ettiği düşünülmektedir. Köpeklerin davranışlarında sürekli olarak saklanma eğilimi, endişeli olma, uzun süren havlama ve uluma, yeri kazma, havayı koklama gibi davranışlar da depremi hissettikleri yönünde yorumlanmaktadır.

Köpekler depremi önceden hissetmenin dışında insanlara da depremden sonra arama kurtarma çalışmalarında yardımcı olan canlılardır. Arama kurtarma köpekleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok depremde onlarca can kurtarmışlardır. Dostlarımız depremi önceden hissetsin ya da hissetmesin iyi ki varlar.

Depremden Sonra Köpekler

Olağanüstü canlılar olduğu içinüevdekiüköpeküdepremiühissederümiüsorusuna ek olarak üstün duyu yeteneğine sahip olan köpekler depremi önceden sezebildiği gibi üstün koku alma yeteneğine sahip oldukları için deprem sonrası arama ve kurtarma çalışmalarında da yardımcı olmaktadır. Hayatın her noktasında ve her alanında insanların yanında olarak her zaman yardım etmeye çalışmaktadırlar. O yüzden depremde nasıl bizleri uyarabiliyorsa depremden sonra da insanları kurtarmak için yardım ediyorlar.

İyi eğitim almış köpekler deprem sonrası göçükleri dolanarak kontrol eder. Pek çok depremden sonra hayat kurtaran köpekleri insan ırkı olarak sevip ve saymalıyız. Tüm bu nedenlerden dolayı dünya üzerindeki süper kahramanlar olarak onları sayabiliriz.

Deprem sonrası televizyonlarda hep görürüz enkaz yerinde bir köpeğin arama kurtarma aşamasında olduğunu. Ya bir bebeği kurtarmış olduğunu ya da hiç tanımadığı birini kurtarabilir. Her zaman üstün sezileri ile tehlikeleri hisseden köpekler müdahale etmeden asla durmazlar. O yüzden biz insanların dostudurlar.

Anahtar Kelimeler: Köpekler Depremi Nasıl Hissediyor, Köpekler depremi önceden hisseder mi

Editör: TUNAHAN ERTAN