KKTC’de devlet hastanesi Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde vazife yapan bir hemşire korona virüs skandalı yaşandı. Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde yaşanan olaya nazaran, bir çalışanda korona tespit edilmesinin akabinde çalışana temaslı olan bireylerin bilgi vermesi istendi. Temaslılar ortasında bulunan bir hemşire temaslı olduğunu gizledi. Daha sonra yapılan korona virüs testinde hemşirenin korona olduğu anlaşıldı. Korona olan hemşirenin, temaslı olduğunu gizleyerek çalışmaya devam ettiği ortaya çıktı. Hemşirenin ailesine virüsü bulaştırmamak için meskenine gitmediği, bir hafta boyunca hastanede yattığı belirlendi. Olay ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Ali Pilli, ilgili çalışanla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.
 

 

“BÜYÜK BİR HATA İŞLENDİ”

Hastanede hemşire ile teması bulunan 46 kişi karantina altına alındı. Tüm ameliyatlar iptal edildi. Sıhhat Bakanı Ali Pilli de yaşananlarla ilgili açıklama yaptı. Emekçinin kendisini gizlediğini söyleyen Pilli, “Burada büyük bir cürüm vardır. Bulaşıcı Hastalıklar Maddesi'ne nazaran kelam konusu şahısla ilgili gereken yapılacak ve bu hata cezasız kalmayacaktır. Bakanlığımızın temaslılarla ilgili kendilerini gizlememesi konusunda tekraren yaptığı davetlere karşın bir hastane çalışanımızın sorumluluğunu yerine getirmemiş olması ve halk sıhhatini riske atması çok üzücüdür ve cezasız kalmayacaktır. Sıhhat Bakanlığımız kelam konusu çalışanla ilgili yasal soruşturmayı başlatmıştır“ dedi.

 

 

“HERKES BU İŞİ CİDDİYE ALSIN”

“Bu şahsın temaslı olabileceği düşünülen herkes, en küçük bir ihtimal göz önüne alınarak, geniş kapsamlı izoleye tabi tutulmuştur“ diyen Pilli, “Ayrıca Lefkoşa Devlet Hastanesi'nde işçi için kart sistemine geçilmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Ziyaretçilerle ilgili kısıtlamalar da üst seviyeye çıkarılmıştır. Herkes bu işi ciddiye alsın. Her kim halk sıhhatini tehlikeye atarsa yasalar karşısında büyük bir kabahat işlemiş olup hakkında gerekli isimli soruşturma yapılacaktır“ tabirlerini kullandı.

Editör: TUNAHAN ERTAN