Kovid-19 hastalığına yakalanan insanlarda yaşanan bulgular incelendiğinde zihin bulanıklığı ve bitkinlik üzere bilişsel tesirler hissedenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bilim adamları bunun nedenini araştırırken kıymetli bulgulara ulaştı.

ü
"KOVİD-19'UN BEYİN BARİYERİNİ AŞTIĞI ORTAYA ÇIKTI"

Popular Science'da yer alan makaleye nazaran; bilim adamları Kovid-19'un tesirlerini araştırıyor. Kendinden evvel gelen pek çok virüs üzere Kovid-19'un da beyne tesir ettiği ileri sürüldü.

İsrail Hastaneye Füze Attı 500'den fazla kişi hayatını kaybetti İsrail Hastaneye Füze Attı 500'den fazla kişi hayatını kaybetti
ü

Nature Neuroscience bülteninde yayımlanan çalışmada bilim adamları, sıklıkla virüsün kırmızı kolları formunda betimlenen diken proteininin, farelerdeki kan beyin bariyerini aşabildiğini savundu. Kelam konusu bulgular, Kovid-19'u sebebi olan SARS-CoV-2 virüsünün beyne girebildiğini kuvvetle öne sürüyor.

PEKALA KOVİD-19 NASIL TESİR EDİYOR?

Sıklıkla S1 proteini halinde isimlendirilen bu diken proteini, virüsün girebildiği hücrelere buyruk veriyor. Çalışmanın baş muharriri ve Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp profesörü olan William A. Banks, virüsün genelde bağlanma proteiniyle tıpkı şeyi yaptığını söyledi. Banks, S1 üzere bağlanma proteinlerinin genelde virüsten ayrıldıkları vakit kendi başlarına hasar verdiklerini ve iltihaba sebep olduklarını söz etti.

Banks, "S1 proteini, muhtemelen beynin sitokin ile iltihabi eserler salgılamasına sebep oluyor" açıklamasını yaptı. SİTOKİN FIRTINASI

Kovid-19 enfeksiyonunun sebep olduğu ağır iltihaplanma, bilim etraflarında sitokin fırtınası biçiminde isimlendiriliyor. Bağışıklık sistemi virüsü ve proteinlerini gördüğünde, bu işgalci virüsü öldürmeye çalışıyor ama bu esnada çok reaksiyon veriyor. Virüsün bulaştığı kişi ise zihin bulanıklığı, bitkinlik ve öbür bilişsel problemler ile kalakalıyor.

Editör: TUNAHAN ERTAN