Parayla İlgili Özlü Sözler ve Anlamları Parayla İlgili Özlü Sözler ve Anlamları

Kripto dijital paralar henüz çok yeni bir yatırım aracıdır. Bitcoin 2008’de Satoshi Nakamoto tarafından keşfedilmiştir. Blok zincir teknolojisi bitcoin gibi bir çok kripto para ödeme ağının işleyişini sağlamaktadır.

Kripto paraların geleneksel piyasaları getirdiği çözümler genellikle finans alanında ağırlık kazanmaktadır. Merkezsiz finans uygulamaları son zamanlarda revaçta olmuştur.

Merkezsiz finans, geleneksel finansal sisteme güvenmeyen insanların tercih ettiği bir yapı olmakla beraber aynı zamanda alternatif borçlanma ve borç verme gibi işlevleri olduğundan tercih edilmektedir.

Merkezsiz uygulamalar sadece finans alanında değil bir çok alanda kendini göstermektedir. Bunlar merkezsiz oyun sektörü, merkezsiz pazarlama, merkezsiz koleksiyon piyasası, sosyal ağlar olmak üzere bir çok sektörde kendini göstermektedir.

İnsanların son yüzyılda sorguladığı şey ise kripto paraların sürekliliği. Kripto dijital para uygulamaları insanlar tarafından benimsenmeden önce şirketler tarafından benimsenmektedir.

Kripto Paraların Keşfi ve Bitcoin

Kripto paraların doğuşu 2008 yılında Bitcoin ile başlamaktadır. Bitcoin’in sahip olduğu blok zincir teknolojisi kişiden kişiye ödeme imkanı sunmaktadır. Kripto paraların getirdiği diğer önemli özelliklerden biri ise kendi içerisinde uluslararası para ödemelerinde hiç bir regülasyon yada sınırlamaya tabi olmamasıdır. Bitcoin transferleri kendi ağı içerisinde engellenemez, taşınamaz ve geri döndürülemez işlemleri sahiptir. Üstelik bu özellik diğer tüm kripto paralarda da geçerlidir. Kripto paraların her sektöre dair çözüm sunması kripto paraları daha çekici bir hale getirecektir. Kurumsal iş modelleri tasarlanırken kullanılan blok zincir teknolojisi kripto para haline getirilerek bir ekosistem oluşturur. Bu ekosistem içerisinde gerek güvenlik gerekse geliri ekosistemin her paydaşına dağıtma gibi işlevleri bulunan kripto paraların işlevsellikleri ve kullanım alanları gittikçe artmaya başlayacaktır.

Merkez bankalarının gerek ödemelerde, gerekse milletinin talebini karşılayamadığı durumlarda, merkez bankalarının zarar gören itibarını fırsat bilen şirketler kendi kripto paralarıyla insanların güvenini kazanabilir. Bu durumda ise devletler regülasyon araçlarını kullanmaları muhtemeldir. Fakat kişiye özel cüzdanlar ve sahip oldukları blockchain teknolojisine müdahale edemeyecek olan merkez bankaları, bankacılık düzeninin de yıkılmasına sebebiyet verebilir.

Editör: TUNAHAN ERTAN