Kürtaj istanbul ve Ankara 2022 (küretaj) yasal sınırlar çerçevesinde istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılmasıdır. Aynı şekilde istenen ama sağlıksız olduğu, kalp atımının olmadığı bir gebeliğin sonlandırılma şeklide kürtaj şeklindedir. Peki 2022 kürtaj fiyatları ne kadar hep beraber inceleyelim.

Kürtaj Fiyatları Listesi 2022
Kürtaj Fiyatları Listesi 2022

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

Kürtaj sebeblerini listelemek mümkündür.

 • İstenmeyen gebelik,
 • Anne karnında bebeğin kalp atımının durması, gelişimini olmaması veya istenilen gebeliklerde takipte tarama testlerinde ağır anomali çıkması,
 • İstenilen gebelikte özellikle ilk 3 ay da kızamıkçık gibi bebeğe yüksek oranda zarar verecek enfeksiyonlar geçirilmesi, ağır ilaç kullanımı, radyasyona maruziyet,
 • Gebelik eğer anne hayatını ciddi anlamda riske atacak ise (ağır kalp hastalıkları, ağır akciğer, karaciğer hastalıkları vs. gibi),
 • Anormal vajinal kanamalarda,
 • Rahim duvarı kalınlaşması gibi durumlarda hem tanı hem tedavi amacı ile kürtaj uygulanır.

Kürtaj Nasıl Yapılır ?

Vakum aspirasyon tekniğinin uygulanmadığı dönemlerde kurtaş, metal ucu sivri, delikli kaşık gibi olan küret denilen aletlerle yapılırdı.

Bu yöntem özellikle deneyimli olmayan ellerde rahimin delinmesi, çok kazınmaya bağlı rahmi iç zarının ileri takrip olması, rahim içinde yapışıklıklara ve tekrar gebe kalmama gibi sorunlara yol açıyordu.

Artık çok özel durumlar haricinde küret ile kürtaj Ankara’daki kliniğimizde hemen hemen hiç uygulanmamaktadır.

Vakum aspirasyon yöntemi istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında jinekologlar tarafından yaygın olarak kullanılan altın standarttır.

Kürtaj Fiyatlarını Devlet Karşılar mı ?

Danışanlarımızın kürtaj işlemi hakkında araştırma yaparken akıllarında ki sorulardan bir tanesi deükürtaj fiyatlarını devlet karşılar mı?üSorusu olmaktadır.

Diazem Uyku Yapar mı? Uyutur mu? Diazem Uyku Yapar mı? Uyutur mu?

Kürtaj işlemi genellikle kadın sağlığı merkezleri, klinikler, muayenehaneler gibi özel tıp merkezleri olduğu için devlet karşılamamaktadır. Ancak hasta kürtaj işlemini devlet hastanesinde yapar ise devlet karşılayabilmektedir. Bunun için iseüaşırı kanama, bebeğin anne karnında ölmesi, gebelik kesesinin gelişmemesiügibi zorunlu durumlar gerekmektedir. Bu ve bunun gibi zorunlu tıbbi müdahaleler gerektiren durumlar haricince. Devlet hastanelerinde kürtaj işlemi gerçekleşmemekte ve devlet karşılamamaktadır.

İstanbul Kürtaj Fiyatları Neye Göre Değişir?

kürtaj fiyatları, özel kliniklerde ortalama 1.750 TL den başlamaktadır. Hastanın hamilelik haftasına ve kliniğin kullandığı operasyon sarf malzemelerine göre değişim göstermektedir. Aynı zamanda doktorların operasyonlara biçtiği fiyat ve kullanılan ilaç maliyetleri de kürtaj operasyonun fiyatını etkilemektedir. Bu nedenle farklı fiyatlandırmalar duyabilir ve nedenini sorgulayabilirsiniz.

 • 4 Haftalık gebeliklerde kürtaj fiyatı 1.750 TL olarak belirlenmektedir.
 • 5 Haftalık gebeliklerde kürtaj fiyatı 1.750 TL olarak belirtilir.
 • 6 Haftalık gebeliklerde kürtaj fiyatı 1.800 TL olarak belirlenir.
 • 7 Haftalık gebeliklerde kürtaj fiyatı 1.850 TL olarak belirtilmektedir.
 • 8 Haftalık gebeliklerde kürtaj fiyatı 1.900 TL olarak belirtilmiştir.
 • 9 Haftalık gebeliklerde kürtaj fiyatı 1.950 TL olarak belirlenmiştir.
 • 10 Haftalık gebeliklerde kürtaj fiyatı 2000 TL olarak belirtile bilinir.

Aynı zamanda hastanın kontrolleri yapılmadan fiyat verilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Bazı standart fiyatlar olabilmektedir. Ancak hastanın gebelik durumuna ve kullanılacak olan anestezi yöntemlerine göre fiyat değişebilmektedir. İstanbul’da kürtaj ücretleri üzerine araştırma yaparken, ücretin azlığına göre değil kliniğin güvenirliğine, sterilliğine ve hastalarına yaklaşımlarına bakmanızı tavsiye ederiz.

Özel Hastanede Kürtaj Fiyatı Ne Kadar?

Türkiye’de yasal olarak 18 yaşını dolduran kadınların kürtaj olma hakları bulunmaktadır. Fakatüİstanbul kürtaj fiyatlarıüişlemleri için genellikle uygun fiyatlı merdiven altı kliniklere yönelmek gibi bir hata yapılmaktadır.üKürtaj operasyonuüsteril (Temiz) bir ortamda, tıp fakültesinden mezun olmuş kadın doğum uzmanları ya da kadın hastalıkları uzmanları tarafından yapılmalıdır. Klinik belgeleri ve doktor diplomaları açıkça görünmeyen. Güvenilmez ve sırf ucuz diye hastanın kendi hayatını tehlikeye atmaması gerekmektedir.

İstanbul kürtaj fiyatları kliniklerin doktor seçimlerine ve hastanın gebelik durumuna göre değişim gösterebilmektedir. Bu nedenle iyi bir araştırma sonucu kliniğimizin hastaların yaşamsal fonksiyonlarına uygun. Temiz ve profesyonel bir operasyon yapacağımıza emin olabilirsiniz. Uzman doktor kadromuz ve steril ameliyathanelerimizle hastalarımızın sağlığını önceliklerimiz arasında tutmaktayız.

 • Özel hastanede kürtaj olmak için minimum ödeyeceğiniz tutar 2.000 TL ve en fazla 10.000 TL dir. Bu klinikten kliniğe ya da hastaneden hastaneye göre değişiklik gösterir.

Vakum Yöntemi Ağrısız Kürtaj

Gelişen tıbbi teknolojiyle birlikte, hastanın steril bir ortamda rahatsız olmayacağı bir yöntemle kürtaj yapma işlemi imkanları günümüzde tıp dünyasına kazandırılmıştır. Ağrısız ve acısız olan vakum yöntemi, 5 ile 15 dakika arasında süren, kısa bir işlemdir. Hastanın hamilelik dönemine ve rahimdeki durumuna göre süreç uzayabilmektedir. Ancak genellikle başarılı olan bu yöntem sonrası hasta hem travmatik bir işlem görmemiş olacak. Hem de kısa zamanda normal hayatına devam edebilecektir.

Vakum yöntemiyle rahmin içinin temizlenmesi ortalama 5- 10 dakika sürmektedir. Daha sonra hastanın özel dinlenme odamızda ayılması beklenerek, kliniğimizden taburcu edilmektedir. Hastanede yatmak ve kontrol altında tutulmak çok istisna durumlar arasında bulunmaktadır. Hasta aynı gün taburcu olabilmekte, günlük hayatına devam edebilmektedir.

Muayene Ve Kürtaj Süreci

Gebeliğin sonlandırılması operasyonundan önce kadın doğum uzmanları, hastanın genel kontrollerini yapmak zorundadır. Öncelikle hastanınügebelik süreciüultrason aletiyle bakılmalıdır. Gebeliğin sonlandırılması operasyonu ancak hastanın hamileliğinin 10. Haftasına kadar gerçekleşebilmektedir. Hastanın yasal olarak hamileliğini sonlandırabileceğine dair hamilelik haftası da onaylandıktan sonra kan, tansiyon ve ateş gibi genel kontrolleri yapılmaktadır. Ve hasta hazırlığı bittikten sonra işleme başlanmaktadır.

üKürtaj fiyatlarıüoperasyonları için kliniğimiz muayene aşamasından operasyon aşamasına kadar bütün işlemleri yasalara uygun bir şekilde gerçekleştirerek, hastanın hem psikolojik hem de fizyolojik sağlığını ön planda tutmaktadır.

Editör: TUNAHAN ERTAN