İftar programında basın mensupları ile bir ortaya gelen Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, başkanlığı döneminde Melih Gökçek’e üç adet cip tahsis edildiğini, bunlardan ikisinin iade edildiğini lakin zırhlı olan bir aracın Gökçek’te kaldığını söyledi. Belediyede 100 bin top bulduklarını da aktaran Yavaş, "Dağıtacağız dermanı yok" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı MansurYavaş, Basın Yayın Halkla Münasebetler Daire Başkanlığının Gölbaşı'ndaki belediye toplumsal tesisinde düzenlediği iftar programında, basın mensuplarıyla bir ortaya geldi. Burada konuşan Yavaş, Ankara için verdikleri kelamları tutmak için çalışmalara süratle devam ettiklerini, ihaleleri açık olarak yayınladıklarını, tasarrufa makam araçlarıyla başladıklarını söyledi.

'Önce İstanbul'u halledelim, 6 ay sonra Ankara'yı da halledeceğiz'
"İstanbul Büyükşehir Belediye Lider Adayı Ekrem İmamoğlu ve Aydın Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu ile ilgili birilerinden söz almak, suçlama yapmak istediler" diyen Yavaş, "Ankara'da da aynılarını duyuyoruz. 'Önce İstanbul'u halledelim, 6 ay sonra Ankara'yı da halledeceğiz' kelamları Ankara'nın her yerinde yayılıyor. Maalesef bunlar üzücü şeyler" sözlerini kullandı.
'Zırhlı araç Gökçek'te kaldı'
Tasarruflara makam araçlarından başladıklarını aktaran yavaş Melih Gökçek'e tahsis edilen zırhlı bir aracın iade edilmediğini aktardı: 

"Makam araçlarını en az sayıya indiriyoruz. Sekreterlerin altında otomobil var müdürde yok. Belediyede 3 cip var biri zırhlı, yaklaşık bedelleri 1 milyon. Melih Gökçek’e tahsis edilmiş. İade istedik ikisi geldi. Satacağız. Gereksinimimiz yok. Zırhlı araç kendisinde kaldı, iki işçiyle."

'Belediyenin 9,5 milyar borcu var'
Bir gazetecinin "Ankara Büyükşehir Belediyesinin net ne kadar borcu var?" sorusunu Yavaş, "Belediyenin 9,5 milyar borcu var. Şirketlerin toplam borcu 1 milyara yakın. Makam araçlarını en az sayıya indiriyoruz" diye yanıtladı.
'Göz retinası ile girilen bir oda var mı?'
"Belediyenin 12. katında göz retinası ile girilen bir odanın olduğu söylendi. Bu türlü bir oda sahiden var mı?" sorusu üzerine Yavaş, şunları kaydetti: "O, yanlış bir bilgi oldu. Olay şöyle gerçekleşti, İzmir Belediye Lideri Tunç Soyer, öteki belediye liderleriyle bize 'hayırlı olsun' ziyaretinde bulundular. Asansörden inerken, parmak iziyle iniliyordu, yetkilendirmeyi ona nazaran ayarlamışlar. Benim parmak izi almadı. Tunç Beyefendi 'niye almıyor?' diye baktı. Ben de dedim ki 'yüksek güvenlikli hatta 12. katta Melih Bey'in gözle girilen bir yeri olduğu söyleniyor ancak şimdi çıkma fırsatım olmadı' dedim. Bütün konuşma budur. Şöyle bir yanlışım oldu, halbuki 1,5 yıllık Mustafa Tuna devri vardı, bu türlü bir şey vardıysa bile Tuna periyodunda kesinlikle kaldırılmış olması gerekiyor o anda onu akıl edemedim. Tunç Beyefendi, bunu televizyonda çıktığı vakit biraz daha farklı anlattı. Ben, bunun söylenmesini istemezdim. Zira, girilememiş denince bir zafiyet gözüktü."

'100 bin top bulundu'

"Belediyede sizi çok şaşırtan bir şey oldu mu?" sorusuna Yavaş, "Şunu söyleyebilirim, bir yerden 100 bin tane top çıktı. Dağıtacağız devası yok. Bayram geliyor, bayramda dağıtacağız." karşılığını verdi.

Kamu Çalışanlarına Sakal Zorunluluğu Kalkıyor Kamu Çalışanlarına Sakal Zorunluluğu Kalkıyor

Kaynak: AA, T24

Editör: TUNAHAN ERTAN