Mazi kalbimizde yaradır, harçlıklarımızı biriktirerek gittiğimiz, saatlerimizi harcadığımız internet kafelerin hafızlarda yer etmiş efsane oyunlarını sizler için derledik!

GTA Türk City

GTA serisinin efsane oyunu Vice City'nin Türk versiyonunu hatırlayanlar var mı? Türkiye forması ile dolaşan Tommy, Şahin, Kartal, Hyundai Accent ve daha pek çok sevdiğimiz otomobil, değiştirilmiş yer tabelaları ve daha kacı. Geriye dönüp baktığımızda tasarlayan arkadaşın mizah anlayışını takdir etmemek güç.

"Kim kurdu atomu, atom yok demedik mi ya!"

O günleri anıp da Half-Life'ı unutmak olmaz. Gerçek dostlarımızı tanımaya başladığımız yıllardı. Crossfire haritasında her oyun başında atom (bomba, nükleer vs. olarak da bilinir) kurmak yasaklanır lakin 5 dakikaya kalmadan o alarm sesi gelmeye başlar. Efsane odur ki o günlerde atom kuranlar bugün LoL'de Yasuo alıp rakibi besliyorlarmış...

"Pusmak yok!"

Counter Strike'ı o yıllarda oynayanlar sanırım ne CS:GO'da ne öteki bir FPS oyununda birebir zevki alamıyor olsa gerek. CS 1.5 ve 1.6 mı oynanacağı tarafında hararetli tartışmalarla başlayan süreç, bıçak bıçağa deyip silah çeken arkadaşlar, öteki bilgisayar ekranlarına bakmanın yasaklanması üzere rekabeti doruklara çıkaran bir oyundu.

Birinci aşkımız olan ablayı hatırladık mı?

O vakitler İngilizce'miz de yoktu, bu ablamız bize bir şeyler anlatırdı anlamadan dinlerdik öylece. Need for Speed Underground 2'nin senaryosu da kapışması da hayli zevkliydi. Bu ortada ablamızın adı Brooke Burke ;)

"Kale kurmadan dalmak yok bak, ya neden saldırıyorsun!"

Age of Empires 2 1999 üretimi olmasına karşın hala canlı bir kitlesi var. O vakitlerin yegane kuralı gelişmek, en azından Çağ 3'e ulaşmaktı, sonra da alabildiğine kapışmak!

Bu oyun bitmiyor: Command and Conquer: Generals

Strateji oyunları arasında Command and Conquer: Generals'e farklı bir yer ayırmak gerekir. Artık Hearts of Iron, Civilization üzere oyunlar bir kenara dursun birinci dakikasından itibaren çok seri ve stratejik oynamanız gereken, efsane bir oyundu. Ha bir de saatler sürüyordu bitmesi.

Bayrağı kapmaca: Call of Duty 2

2005 üretimi olan Call of Duty üzerine ne oyunlar çıktı, hava hücumları çağırabildiğimiz, uçak kullanabildiğimiz fakat hiçbiri bu oyundaki o rekabet havasını yaratamadı. Senaryosu başka bir efsane olan oyunda elbet çok oyunculu modu ziyadesiyle güzeldi!

"Abi şu kısmı geçsene."

Bildiğiniz üzere yeni bir Spider-Man oyunu PlayStation platformuna çıktı ve çok beğenildi, grafikler, oynanış, senaryo, DLC'ler... Gel gelelim oyunu indirip oynadığımda 2004'te çocuk halimle saatlerimi, günlerimi harcadığım Spider-Man 2 oyununun tadını alamadım. Örneğin görseldeki kısmı hatırlayanlar zorluğunu yeterli bilir, bu kısmı geçebilmek için masa müddetini tekraren uzatıyorduk!

Valorant Oyundan Atma Sorunu Hatası Çözümü Valorant Oyundan Atma Sorunu Hatası Çözümü
Knight Online

Fazla kelama gerek yok aslında. Bir kuşak harçlıklarını yalnızca internet kafelerde bu oyunu oynamak için biriktirirdi. Bağıra çağıra oynarken az azar yemedik internet kafe sahibinden.

"Depo ardı ws gel."

İnsanlığa olan inancım bu cümleye güvenmem ile çok derinden sarsılmıştı... Metin 2 Knight'ın popülerliğinin düştüğü devirde gelmiş ve birkaç yıl büyük bir furya yaratmıştı. İnternet kafelerde bir periyot yalnızca Metin 2 oynanıyordu.

"Ne yapacağız abi!?" Max Payne

Senaryosu ile efsane olan bu oyunu, o vaktin grafik standartlarına nazaran de çok kaliteliydi. İnternet kafede tekraren oynamaya çalışıp hiç bitirilemeyen, anlaşılmayan oyunlardan birisiydi.

AEZAKMI ve HESOYAM

GTA Vice City ile oyun dalında seviyeyi yükseltmişti fakat San Andreas ile tepe yaptı. Asla misyon yapmadan yalnızca hilelerle kentte terör estirilen günler.

FIFA 2002 World Cup

Geçtiğimiz günlerde demosunu indirip oynadığımda epey şaşırdım, zira bu oyunun grafikleri anılarımda neredeyse gerçekti. İnternet kafelerde de futbol oyunlarını sevdiren bir oyundu FIFA 2002.

Tabi ki hepsi bu kadar değil, şayet sizin de hatırladığınız, oynadığınız oyunlar varsa yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Editör: TUNAHAN ERTAN