Son vakitlerde koronavirüs olay sayılarında büyük artışların yaşanması üzerine, tüm vilayetlerde maske takma zaruriliği kararı alındı. Kararın akabinde ise yasağın uygulandığı vilayetlerde polis takımları ve bekçiler tarafından kontroller başladı. Maske cezalarının kesilmeye başladığı günden bugüne tartışmalar da beraberinde geldi. Son olarak maske cezaları ile ilgili ise Yargıtay'dan emsal niteliğinde bir karar geldi. 
 
POLİS MASKE CEZASI KESEBİLECEK Mİ?

Bolu'da bir bayan haberi olmadığı gerekçesiyle kendisine kesilen maske cezasına itiraz etti. Mahallî mahkemenin iptal kararını Adalet Bakanlığı Yargıtay'a götürdü. Yargıtay, maske cezası kesilebilmesi için ihtar levha ve afişlerinin olması gerektiğine karar verdi. Kararda polislerin ceza kesemeyeceği yalnızca tutanak tutabileceği de belirtildi.

 

Yargıtay, gerekli ihtar levhaları ve afişlerin asılmamış olması halinde maske cezası kesilemeyeceğine hükmetti. Bolu’da maske takmadığı için Elif Nihan İşler’i durduran bekçiler Kabahatler Kanunu’na terslikten 392 TL idari para cezası kesti.

İşler, maske takmanın mecburî olduğunu bilmediğini, kendisine ikazda bulunulmadığını savunarak cezaya itiraz etti. Bolu Sulh Ceza Hakimliği İşler’in itirazını haklı bulup cezayı kaldırdı.

İKAZ LEVHALARI ASILMALI

Cezai süreç uygulanan cadde ve ana arterlerde tıpkı radar levhası üzere maske takılması için ihtar levha ve afişleri asılması gerektiği kaydedildi. Belgede bu türlü bir ilanın yapıldığına dair bilgi ve doküman bulunmadığı vurgulandı.

"POLİS CEZA YAZAMAZ" 

Yargıtay, polisin de maske takmayanlar hakkında idari para cezası kesemeyeceğini, polisin maske takmayan kişiyi belirleyip bunu tutanakla imza altına alarak ilgili vilayet valiliğine göndermesi gerektiğinin altını çizdi.

MASKE TAKMAMA CEZALARI İPTAL EDİLECEK Mİ?

Yargıtay, İşler’e ceza kesilen İzzet Baysal Caddesi’nde, Bolu Valiliği’nce gerekli ikaz levhaları ve afişlerin asılmamış olması halinde cezanın ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çekti.

Yargıtay, kararı Adalet Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda kanun faydasına bozdu. Yargıtay’ın belirlediği metot ışığında maske cezası Bolu Sulh Ceza tarafından yine pahalandırılacak.

BAKANLIK İTİRAZ ETTİ

Maske cezasının kaldırılması üzerine Adalet Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık, sulh ceza mahkemesinin maske cezasını iptal eden kararının kanun faydasına bozulması için Yargıtay’a başvurdu.

İstanbul'da trafik yoğunluğu İstanbul'da trafik yoğunluğu

Yargıtay 19. Ceza Dairesi, 9 Kasım’da oyçokluğu ile Bakanlığın başvurusunu kabul etti ve Sulh Ceza’nın maske cezasını iptal kararını kaldırdı. Yargıtay, anayasa, Genel Hızfısıhha Kanunu, Vilayet Yönetimi Kanunu ve Kabahatler Kanunu kararları kapsamında maske cezasının tüzel değerlendirmesini yaptı.

Genel sıhhati tehdit eden tehlikeli durumun önlenmesi için valiler başkanlığında toplanan Hıfzıssıhha Meclisi’nin maske takma yükümlülüğü kararı alabileceği belirtilerek, maske cezasına vize verildi.

Editör: TUNAHAN ERTAN