Maske Takarken Gözlüklerin Buharlanması Nasıl Engellenir? Yaklaşık bir yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten dolayı sürekli maske takıyoruz. Gözlük takanlar için maske takmak rahatsız edici bir hal alabiliyor. Özellikle havaların soğumasıyla birlikte gözlük camlarının buğulanması en çok rahatsız eden konular arasında yerini aldı. Peki maske takarken gözlüklerin buharlanması nasıl önlenir? İşte cevaplar:

Koronavirüs etkilerini en aza indirmek ve yakalanmamak için maske takıyoruz. Her gün taktığımız maskeler gözlük kullanan milyonlarca kişi için maskenin gözlük camlarını buharlandırarak rahatsızlık verdiği görüldü. nasıl rahatsızlık verdiğini de tecrübe etmek durumunda kaldı. Gözlüklü cerrahların ameliyat yaparken yaşadığı maske ile buharlanma sorununu, şimdi gözlük takan herkes yaşıyor. Ameliyat yapan ve gözlük kullanan doktorların hep yaşadığı bir sorun olan gözlük camının buharlanması ve görüşü bozması sorununu şimdi, gözlük takan herkesin yaşamaya başladığını belirten Prof. Dr. Banu Coşar, “Maske, verilen nefesin büyük bölümünü yukarıya doğru yönlendirir. Nefesinizdeki ılık su buharı, soğuk gözlük camı ile temas edince gözlük camları buharlanır.” dedi. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, konuyla ilgili önerilerini sundu.

İşte maske kullanırken gözlük camlarının buharlanmasını önleyecek tavsiyeler...

maske takarken gözlüklerin buharlanması nasıl engellenir?
Maske Takarken Gözlüklerin Buharlanması Nasıl Engellenir, buhar önleyici ürünler nelerdir, gözlük camları nasıl seçilmelidir, sprey ve bezler buhar olmasını önler mi, maske nefes alıp verirken gözlük camlarını buhar yapar mı

1. Gözlük camlarınızı sıvı sabun ile yıkayın.

Gözlük camlarını günde 2 kez sıvı sabun ile yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra kendiliğinden kurumaya bırakılmalıdır.

2. Maskenin üst kısmını sıkılaştırın.

Maskenin telli kısmını üstte tutarak burnunuza göre sıkıştırabilir; çift taraflı bant ile yapıştırabilirsiniz.

3. Maskenin yüzünüze iyi oturduğundan emin olun.

İdeal maskenin burun kısmında biçim verilebilir bir parça (tel) olmalıdır. Bu sayede maskenin üst kısmından gözlük camına ulaşan nefes miktarı azaltılabilir.

4. Gözlüklerinizi ayarlayın.

Eğer gözlüklerinizin burun kısmında plaket varsa, plaketleri gözlüğü gözünüzden uzaklaştıracak şekilde ayarlayın.

5. Buhar önleyici ürünler kullanın.

Optiklerden gözlük camının buğusunu önleyici sprey veya bez temin edebilirsiniz.

6. Buhar önleyici kaplaması olan gözlük camlarını tercih edin.

Gözlük camınıza buğu önleyici kaplama yaptırabilirsiniz.

Maske Takarken Gözlüklerin Buharlanması Nasıl Engellenir, buhar önleyici ürünler nelerdir, gözlük camları nasıl seçilmelidir, sprey ve bezler buhar olmasını önler mi, maske nefes alıp verirken gözlük camlarını buhar yapar mı

Editör: TUNAHAN ERTAN