Bilhassa maskenin ön yüzüne dokunduktan sonra gözlük camındaki buharı silmeye çalışmanın virüs yayılımına neden olabileceğini belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen, “Gözlük kullanan vatandaşlarımızın bir kat daha dikkatli olması gerekiyor, dışarıdan meskene gelince gözlüklerimizi temizlememizde yarar var. Maskeye dokunduktan sonra gözlüğe temas etmemek gerekiyor” dedi.

Koronavirüs salgınıyla birlikte maske kullanmak zarurî hale geldi. Lakin gözlük kullananlar için maske takmak birtakım zorluklara neden oluyor. Maskeden ötürü gözlük camlarının buharlanması birçok vatandaşa güç anlar yaşatıyor. Buharlanan gözlük camlarını, elleriyle temizleyen de var, kıyafetine süren de var. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen, bilhassa maskenin ön yüzüne dokunduktan sonra gözlüğe yahut diğer bir malzemeye dokunmanın virüs yayılımını artırabileceğini belirterek, gözlük paklığı konusunda vatandaşları uyardı. Dikmen, gözlük camlarının, küçük bir deterjan damlası yahut tıraş köpüğüyle silinmesi durumunda buharlanmayı önleyebileceğini de tabir etti.

‘TIRAŞ KÖPÜĞÜ BUHARLANMAYI ÖNLEYEBİLİR’

Maskenin ön yüzünün mikroplu olarak kabul edildiğini söz eden Hekim Dikmen, “Nefesimiz sıcak, gözlük soğuk olunca buhar oluyor. Burada dikkat etmemiz gereken en değerli şey, maskemizin ön yüzüne ellememektir. Maskeler, filtrasyon yapıyor fakat birtakım şeyleri süzüyor. Yani maskeye dokunduktan sonra başka yerlere dokunmamak gerekiyor. En değerli nokta budur. Ayrıyeten gözlükler, küçük bir deterjan damlası yahut tıraş köpüğüyle silinirse, buharlanmayabilir. Ya da özel kaplama gözlükler alınabilir. Dikkat etmemiz gereken konu; maskeyi ellememektir. Maskemiz virüsü süzüyor, maskenin ön yüzüne elledik ve sonra da gözümüze sürdük. Bulaşma olabilir, gözlük kullanan vatandaşlarımızın bir kat daha dikkatli olması gerekiyor. Maskemizin ön yüzünü her vakit mikroplu kabul ediyoruz, o nedenle kenarlardan çıkarmalıyız. Dışarıdan konuta gelince gözlüklerimizi de temizlememizde yarar var. Gözlüğe dokunuyoruz, insanların hapşırması yahut öksürmesi üzerine gelebilir, o nedenle silmekte yarar var” diye konuştu.

‘BUHARLANMA NEDENİYLE LENSE İLGİ ARTTI’

Gözlüklerde meydana gelen buharlanmadan ötürü lenslere yönelim olduğunu tabir eden gözlükçü Ali Bozkurt, “Vatandaşlar, doktora gidince ayrıyeten bir de lens muayenesi istiyor. Daha sonra bize gelip, lens alıyorlar. Bundan ötürü lense ilgi arttı. Bunun dışında gözlük kullanan vatandaşlarımızın, gözlüklerini hakikat formda dezenfekte etmesi gerekiyor. Gözlük camlarına da ziyan vermeden, bebek şampuanını yahut sıvı el sabununu sulandırıp gözlüğümüzü silip, daha sonra gözlükçüden aldığımız solüsyonlarla camları temizleyebiliriz. Kolonya ve dezenfektan eserlerinde yüksek oranda alkol olduğu için gözlük camlarına ziyan verebilir” tabirlerini kullandı.

Bir haftanın 7 gün olmasının sebebi nedir? Bir haftanın 7 gün olmasının sebebi nedir?
‘BUHARLANMA YÜZÜNDEN CİNNET GEÇİRECEK DURUMA GELDİM’

Buharlanma nedeniyle çok büyük sorun yaşadığını anlatan Azize Yalınkılıç, “Bu sıkıntıdan ötürü yolda yürüyemiyorum. Gözlüğü çıkarmak zorunda kalıyorum, bu sefer de göremiyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Her ikaz bizi huzursuz ediyor, konuta gidince telefonumu, gözlüğümü temizliyorum. Ama gözlük işi çok sıkıntı, bezmek ne demek artık cinnet geçirecek duruma geldim. Buharlanma nedeniyle meskenden çıkmak istemiyorum” dedi.

‘EVE GİDİNCE GÖZLÜK CAMLARINI TEMİZLİYORUM’

Maskesini, gözlüğün altına taktığını tabir eden Arslan Başar, “Bu halde buharlanmayı azaltmaya çalışıyorum. Dokunduğumuz her şey virüs yayılımını artırabilir, o nedenle gözlüklerin de paklığı çok kıymetli. Bu nedenle meskene gidince gözlük camları için üretilen solüsyonlar var bunları kullanıyorum” dedi.

‘YOLDA YÜRÜYEMİYORUM’

Maskeyle birlikte gözlük kullanımın çok güç olduğunu belirten Becerikli Bak, “Çok sıkıntı oluyor ve bir tahlil de bulamadım. Yolda yürüyemiyorum, ortada maskeyi indirmek zorunda kalıyorum. Konuta gidince gözlük solüsyonları ile gözlüğümü temizliyorum” diye konuştu.

Buharlanma sorunu nedeniyle ortada gözlüğünü çıkarmak zorunda kaldığını tabir eden Mehmet Ali Cengiz, “Maskeye dokunduktan sonra gözlüğe dokunmak virüs yayılımını artırabilir. O nedenle çok dikkat etmemiz gerekiyor. Konuta gidince gözlüğümü de çabucak siliyorum” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: DHA
Editör: TUNAHAN ERTAN