Son dakika haberi: Ulusal Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim süreciyle ilgili alınan yeni kararları resmen duyurdu. MEB'den yapılan açıklamalar şu formda:

Covid-19 salgını önlemleri kapsamında uzaktan eğitim süreci, okullardaki imtihanlar ve yarıyıl tatili takvimiyle ilgili Bakanlığımız tarafından birtakım düzenlemeler yapılmıştır. Buna nazaran;

KARNE NOTLARI NASIL VERİLECEK, İMTİHANLAR YAPILACAK MI?

İlkokullarda imtihan yapılmayacak, karne notları, ders aktifliklerine iştirak puanı ile belirlenecektir. Ortaokul ve liselerde birinci periyoda ilişkin bir (1) yazılı/uygulama puanları ve performans notları üzerinden ölçme kıymetlendirme yapılacaktır. İmtihan notu bulunmayan şubelerin imtihanları, okul ortamında ve toplumsal mesafe/hijyen önlemlerine uygun olarak seyreltilmiş kümeler hâlinde gerçekleştirilecektir.

VİLAYET DIŞINDA OLAN ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İMTİHANA BULUNDUKLARI YERDE GİREBİLECEK

Vilayetler ortası hareketliliğin azaltılması hedefiyle yalnızca ortaöğretim öğrencileri, kendi isteklerine bağlı olarak, 28 Aralık 2020 Pazartesi gününe kadar velilerinin okul idaresine başvurması halinde, öğrenim gördükleri okul ile tıpkı okul tipinde olması kaydıyla o tarih itibariyle bulundukları vilayetlerde imtihanlara katılabileceklerdir.

UZAKTAN EĞİTİM NE VAKTE KADAR DEVAM EDECEK?

İlkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan eğitim, 2020 – 2021 eğitim öğretim yılının birinci periyodunun tamamlanacağı 22 Ocak 2021 Cuma gününe kadar devam edecektir.

KARNELER NASIL DAĞITILACAK?

22 Ocak 2021 tarihinden itibaren karne dağıtımları eğitim kurumu idarelerince, farklı gün ve vakit dilimlerine yayılarak yoğunluk oluşturmayacak biçimde planlanacaktır. 

YARIYIL TATİLİ NE VAKİT, KAÇ GÜN OLACAK?

25 Ocak 2021 Pazartesi günü başlayacak yarıyıl tatil mühletine ikinci devirdeki bir haftalık orta tatil mühleti de eklenmiştir.

OKULLARDA İKİNCİ DEVİR NE VAKİT BAŞLAYACAK?
 
2020 - 2021 eğitim öğretim yılının ikinci devri 15 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacaktır.
Editör: TUNAHAN ERTAN