Birinci sınıf öğrencileri okumayı öğrendiği vakit öğretmenlerinden kurdeleler alırlardı. O günler geride kaldı. Koronavirüs ile minikler artık uzaktan eğitim görüyor. En büyük badireyi bu yaş aralığı çekiyor. Uzmanlar uyarıyor; en büyük vazife aileye düşüyor. Yüz yüze eğitimde harflerin yazımı, sesleri konusunda öğretmenler öğrencilerine anında takviye olabiliyorken uzaktan eğitimde neredeyse bu seçenek imkânsız. Bu yaşta oluşan sorunlar öğrencide yıllar boyunca büyüyerek devam ediyor. Eğitim performansını önemli biçimde etkiliyor. Eğitim sistemimizdeki değişiklikler ise kahırları daha da artırıyor. Harflerin yazılışı ve söylemi için ailelerin gördüğü eğitim ile çocukların şu andaki sistemi birbirinden epey uzak. Öğretmene takviye olmak isterken çocuğun harfleri yanlış öğrenmesine sebep olan birtakım veliler işi daha da güçleştiriyor. AİLE NEDEN Mİ KIYMETLİ?

Miniklerin uzaktan eğitimi ile aileler ortasındaki eşitsizlik de gün yüzüne çıkıyor. Maddi durumu ve eğitimi yeterli olan aileler daima öğretmen ile irtibat hâlinde olup gerekli takibi yapıyor. Çocuğun eksikliğini gidermek için özel hoca tutan aileler bile var... Maddi durumu berbat olan ya da çalışan aileler ise gerekli takviyesi veremiyor. Öğrenciler ortasındaki makas daha bu yıllarda kendini gösteriyor. PSİKOLOG: BASKI KURULMAMALI

Klinik psikolog Emre Konuk “Bu süreçten tahminen de en olumsuz etkilenen öğrenci kümesi ilkokula yeni başlayanlar... Bütün hayatımız boyunca eğitim-öğretim hayatımızda birinci deneyimlerimizin yeri hayati bir ehemmiyete sahiptir. Bu birinci vakitlerde öğrenmenin keyifli bir şey olduğu algısını çocuklara verebilmek çok değerlidir. O sebeple onlara baskı kurmadan, öğrendiği her yeni şeyden sonra hoş sözlerle ve sevinçle onu takdir ederek onların seyahatine ortak olmak gerekir. ‘Her geçen gün yeni şeyler öğreniyorsun, büyüyorsun, merak ediyorsun, sorular soruyorsun. Seni bu türlü görmek beni çok keyifli ediyor. Gurur duyuyorum seninle’ üzere sözlerle onları desteklemeliyiz” dedi. ÖĞRETMENLER: TELAFİ KURAL
Öğretmen Yılmaz Aydın "Eğitim hayatlarının birinci sınıfında gerekli öğrenme takviyesini alan, anlatılanı kavrayan ve başaracağını hisseden çocuklar öğrencilik konusunda kendilerine güvenecek; anlatılanları kavrayamayan, ailesinden ya da öğretmeninden gerekli dayanağı bulamayanlar ise daha birinci yılda öz itimatlarını yitireceklerdir. Maalesef uzaktan eğitimde şu ana kadar öz itimatlarını kaybedenlerin sayısı epeyce fazla. Bu çocuklar geçen yıl anaokulun ikinci devrinde de bir eğitim almadılar. Öğrenme kayıpları için yüz yüze eğitimle telafiler kesinlikle yapılmalı. Gerekirse yaz tatilinin bir kısmı bile alınabilir” dedi. VELİLER: KAYBIN FARKINDAYIZ

Zeynep Ö: Çocuğum tek başına yapamadığı için onunla derse giriyor çıkıyorum. Gerekli dayanağı vermeye çalışıyorum ancak ne kadar başarıyoruz, o soru işareti... Derste her meskenden farklı bir ses geliyor. Zati öğretmen o ortama hâkim olana kadar dersin yarısı bitiyor.
Dilşa K: Harfleri öğrenmesi sıkıntı, söylemi başka bir sıkıntı. Bu türlü yürümüyor herkes farkında. Biriyle ilgilenirken başka çocuğumun dersi başlıyor. Onu takip etmek imkânsız. Bir sene boşuna kayıp gidiyor. Ancak elden bir şey gelmiyor. BAKAN SELÇUK: ÖĞRENECEKLER

Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, uzaktan eğitim sürecinde çocuklarının okuma yazmayı öğrenemeyeceğinden kaygı duyan velilere seslenmişti. Selçuk şunları söylemişti: ‘Bak arkadaşın okudu, sen geç kaldın, bak şu ne hoş yazıyor' demeyin. Benim bu yılki birinci sınıf çocuklarım da okuma yazmayı olağan vakitteki üzere öğrenecekler. Kimi uzaktan eğitimle kimi yüz yüze... Kimi erken kimi geç... Kimi takılarak kimi akıcı... Ancak öğrenecekler. BUNLARA DİKKAT!

Okuma yazma sabır isteyen bir süreç
∂ Çocuğa harf öğretimini yalnızca öğretmen yapmalı. Veliler muhakkak harf öğretmemeli. Zira oluşabilecek en küçük yanlış öğrenme, ileride değerli sorunlara yol açabilir.
∂ Sınıflarda çocukların öğrenmelerini pekiştirecek panolar kullanılır. Okul ortamı olmadığı için bu işlevi yerine getirecek ortamlar oluşturabilirsiniz.
∂ Çocuğunuzun öğrendiği harflerden oluşan hece, söz ve cümle okumaları yapın.
∂ Okuma yazma sabır isteyen şiddetli bir süreç. En küçük bir sabırsızlık yahut acelecilik, çocuğun motivasyonunun kırılmasına sebep olabilir, okuma yazmadan soğuyabilir.

Türkiye Gazetesi
Editör: TUNAHAN ERTAN