Besinler ortasında en güçlü antioksidan kaynağı olarak bilinen narın taneleri kadar kabuğu da insan sıhhatine çok yararlıdır. Nar kabuğu hakikat ölçüde ve hakikat formda hazırlanıp tüketildiğinde bedeni baştan aşağı toksinlerden arındırarak kanser hücreleriyle savaşmaktadır. Öbür meyvelere kıyasla çok fazla vitamin ve minerale sahip olan nar ve nar kabuğu birçok hastalığa şifa olmaktadır. Mevsimsel değişikliklerden ya da soğuk havadan kaynaklı grip ve nezleden kalp ve damar sıhhatine kadar pek çok hastalığın tedavi sürecini hızlandırmaktadır. Sıhhatsiz beslenme ve ziyanlı alışkanlıklardan kaynaklı bedende meydana gelen iltihap, bateri ve mikropların kısa müddette atılmasını sağlar.  NAR KABUĞUNUN YARARLARI NELERDİR?

Nar, nar suyu, nar kabuğu, yüksek tansiyonu düşürerek kan sirkülasyonunu hızlandırdığı ve bundan ötürü da kalp ve damar sıhhatini koruduğu bilinmektedir. Bunun dışında nar, antik çağlardan beri tedavi gayeli kullanıldığı, insanlara şifa verdiği için nara farklı bir ehemmiyet verdikleri bilinmektedir. Alternatif tıpta çok fazla kullanılan narın yararları çağdaş tıpta da bilinerek kabul görmektedir. Nar kabuğunu insan sıhhatine olan yararları şöyledir:- Antioksidan kaynağıdır ve bedende biriken toksinlerin atılmasını salar. Bilhassa alkol ve sigara tüketen bireylerin iç organlarında meydana gelen tahribatın onarılmasını takviyeler, akciğer ve karaciğeri temizler. - Sindirim sistemi bozukluklarına yeterli gelmektedir. Bilhassa ishalin durmasını sağlar. Bedenin süratle sıvı kaybetmesini önleyerek bağırsakların nizamlı çalışmasına yardımcı olur. - Kan deveranını hızlandırarak yüksek tansiyonu düşürür. Bundan ötürü kalp ve damar sıhhatini koruyarak kalp krizi riskini azaltmaktadır. - Nar kabuğu suyu ile yapılan gargara ile diş ve diş eti rahatsızlıklarına güzel gelir. Diş etlerini besleyerek kanamaları durdurur, berbat nefes kokusunu önler. - Diş etlerinde meydana gelen iltihapların kısa müddette kurutarak diş ağrılarını kısmen azaltmaktadır. - Nar kabuğu cildin yenilenmesine ve daha genç görünmesine yarar sağlamaktadır. Nizamlı olarak nar kabuğu ile yapılan cilt bakımı kısa müddette tesirini göstermektedir. Nar kabuğu, cildin meyyit hücrelerden arınmasını sağlayarak günlük bakım gereksinimini karşılamaktadır. - Grip, nezle, bronşit, boğaz ağrısı üzere teneffüs yolu hastalıklarının daha çabuk tedavi edilmesini sağlar.  - Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı beden direncini yükseltmektedir.  - Ciltte meydana gelen yanık, kesik, böcek ısırığı üzere yaraların tedavisinde kullanılır. - Saç derisinde meydana gelen bakterileri temizleyerek saç derisi bakımını sağlar. Böylelikle kepek ve saç dökülmesi üzere meseleleri ortadan kaldırır. - Anemi yani kansızlık hastalığı olanların kan bedellerini yükseltmektedir. - Güç verir ve zinde meblağ. - Eklem ve kas ağrılarına düzgün gelir, doğal ağrı kesicidir. NAR KABUĞU NASIL KULLANILIR?

Nar kabuğu ister kurutulmuş ister de yaş halde tüketilebilmektedir. Kaynayan suyun içerisine birkaç küçük kesim nar kabuğu atılır ve 10 dakika demlenmesi beklenir. Elde edilen çay gün içinde 1 bardak kadar içildiğinden bedeni toksinlerden arındırarak bağışıklık sistemini güçlendirdiği üzere sigara ve alkolden kaynaklı meydana gelen ziyanları büyük oranda güzelleştirmektedir. Nar kabuğu suyu tertipli olarak içilmesi, lakin nizamlı içilmesi halinde tesirinin görülebileceği de belirtilmektedir. 

Kızlar çişlerini uzun süre tutarak zevk alır mı? Kızlar çişlerini uzun süre tutarak zevk alır mı?

Hazırlanan nar kabuğu çayı, farklı maksatlar için de tüketilmektedir. Nar çayını demledikten sonra soğuması beklenir ve tonik olarak kullanılabilir. Cildi meyyit hücrelerden, kirden ve yağdan temizleyerek siyah nokta ve sivilce oluşumunu maniler. Bunun yanında Hücreleri yenileyerek daha canlı ve genç bir manzara kazandırır. Nar kabuğu suyu, pak bir pamuğa bir ölçü dökülerek temizlenmiş cilde son süreç olarak uygulanır ve durulanmadan yatılır. Sistemli kullanılması halinde kırışıklıkların geçmesinde ve cildin canlanmasında önemli tesiri görülmektedir. 


NAR KABUĞU ZAYIFLATIR MI?

Nar kabuğu bedeni toksinlerden arındırarak daha sağlıklı kalmasını sağlıklı kalmasını sağlamaktadır. Sindirim sisteminin sistemli çalışmasını sağlayarak bağırsak sıhhatini korumaktadır. Bununla birlikte önemli bir detoks olan nar kabuğu çayı, bedeni direkt zayıflatmasından çok diyet yapanların destekçisi olarak zayıflama sürecini hızlandırmaktadır. 

NARIN BESİN PAHALARI Karbonhidrat (g) 18.7
Protein (g) 1.67
Yağ (g) 1.17
Lif (g) 4
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 3
Potasyum (mg) 236
Kalsiyum (mg) 10
Vitamin A (iu) 7
Vitamin C (mg) 10.2
Demir 0.3
Editör: TUNAHAN ERTAN