ENDİKASYON BİLGİSİü:

İlacın etken maddesiüNimesulid‘ tir.üNIMESü100 mg Tablet, vücuttaü iltihap ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak, iltihap giderici ve ağrı kesici etkiler gösterir. Ayrıca ateş düşürücüü etkisi de mevcuttur.üNIMES, aniden şiddetli başlayan, kısa süren (akut) ağrıların giderilmesinde; bayanlarda adet dönemi (primer dismenore ) ağrıları, kaza veya spor yaralanmalarına bağlı burkulma, incinme ve ezilme sonucu gelişen şişlik ve ağrılar, bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi akut kas-iskelet sistemi ağrıları, romatizmal ağrılar üve ağrılı osteoartrit (eklemlerde harabiyet ve kireçlenme) belirtilerininükısa süreli tedavisindeükullanılmaktadır. NIMES ne için kullanılır NIMES Tablet nedir Nimes ilaç nedir

https://youtu.be/xO3arD6be5g

Nimes nedir, ne için kullanılır?

Nimes, akut ağrı ve adet dönemi ağrılarında (primer dismenore) kullanılır. En uzun tedavi süresi 15 gündür.

NIMES Tablet nedir NIMES ne için kullanılır
NIMES Tablet nedir NIMES ne için kullanılır

NIMESü100 MG TABLET HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR :

Nimes tablet hakkında bilmeniz gerekli olan aşağıdaki listeye göz atın.

 1. NİMES Tablet’inüüetken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NIMES, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap önleyici ve ağrı kesici bir ilaçtır.
 3. •15 günden fazla kullanılmamalıdır. Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
 4. Daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı, nazal polip, nezle veya derinizde alerjik reaksiyonlar geliştiyse; NİMES Tablet’i kullanmayınız. NİMES’le tedaviniz sırasında bu belirtilerden herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımını derhal kesiniz.
 5. Eğer süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız, aktif veya tekrarlayan mide ve bağırsak ülseriniz varsa ya da kanamanız, ciddi karaciğer veya böbrek yetmezliği ya daü ciddi kalp yetmezliği, beyin kanaması geçmişi veya devam eden herhangi bir kanama ya daü açıklanamayan kan hücre oluşumunda bozukluk, alkol veya ilaç bağımlılığı durumlarından herhangi birine sahipseniz; NİMES Tablet’i kullanmayınız.
 6. Bazı durumlardaüNIMES Tabletkullanımı özel dikkat gerektirir. Eğer herhangi bir sağlık sorununuzü özellikleüükalp rahatsızlığı, kalp yetmezliğiniz varsa veya daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp kriziüya daü felç öyküsü, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu,ükansızlık (anemi), astım, saman nezlesi, burundaü polip ve akıntı, karaciğer veya böbrekü fonksiyon bozukluğu, mide ülseri veya mide kanaması geçmişi, kolit, crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalığı veyaü şu an var olanühazımsızlık, mide ekşimesi gibi sindirim sistemi problemleriniz varsa ya da 65 yaşın üzerindeyseniz ; doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız.
 7. Yaşlı yetişkinlerde mide ve bağırsaklarla ilgili NİMES Tablet’in yan etkilerine maruz kalma riski daha fazladır.
 8. NİMES Tablet’in kullanımı kadınlarda doğurganlığa zarar verebilir. Eğer kısırlık tedavisi görüyorsanız veya gebe kalmak için tedavi görüyorsanız bu ilacı kullanmayınız.
 9. •12 yaşından küçüküçocuklardaükullanmayınız.
 10. Tedaviniz süresince alkol almayınız. Alkolle birlikte kullanımı karaciğer hasarına sebebiyet verebilir.
 11. NİMES Tablet’in kullanımı bazı hastalarda sersemlik, baş dönmesi gibi yan etkilere sebep olabilir. Eğer bu yan etkiler sizde de görülürse, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. NİMES Tablet, hamilelik döneminde özellikle son 3 ayda ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

NIMESü100 MG TABLET’İN KULLANIM ŞEKLİ :

Kullanım şekli her birey için farklı olabilir önce doktorunuza danışın.

 1. Doktorunuz NIMES Tablet’i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. NIMES Tablet’in her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden sonra tok karnına alınız.
 3. 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlere günlük önerilen doz: günde 2 defa 1 NİMES Tablet şeklinde kullanılabilir.

NIMES Tablet nedir? Nimes ilaç nedir

NIMES 100 MG TABLET’İN DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ :

Akut NSAİİ doz aşımının semptomları genellikle destekleyici bakımla geri dönüşümlü olan uyuşukluk, uyku hali, bulantı, kusma ve epigastrik ağrı ile sınırlıdır. Gastrointestinal kanamaügerçekleşebilir. Nadir görülmekle birlikte hipertansiyon, akut böbrek yetmezliği, solunumübozukluğu ve koma ortaya çıkabilir. NSAİİ’lerin terapötik alımıyla anafilaktoidüreaksiyonların görüldüğü bildirilmiştir ve bu, doz aşımını takiben de ortaya çıkabilir.
Hastalar NSAİİ doz aşımını takiben semptomatik ve destekleyici bakıma alınmalıdır. Belli bir antidotu yoktur. Nimesulidin hemodiyalizle temizlendiğine dair bilgi yoktur, ancak yükseküplazma protein bağlanma değeri (% 97.5’e kadar) temel alınırsa, diyalizin doz aşımıüdurumlarında yararlı olması muhtemel değildir. Alınmasından itibaren 4 saat içindeüsemptomlar görülen hastalarda veya yüksek doz aşımını takiben görülen hastalarda kusturmaüve/veya aktif kömür (yetişkinlerde 60 – 100 g arası) ve/veya ozmotik katartik endike olabilir.üYüksek protein bağlanma özelliğine bağlı olarak zorlu diürez, idrarın alkalileştirilmesi,ühemodiyaliz ya da hemoperfüzyon yararlı olmayabilir. Renal ve hepatik fonksiyonlarügözlenmelidir. NIMES Tablet nedir? NIMES ne için kullanılır Nimes ilaç nedir

NIMES 100 MG TABLET’İN OLASI YAN ETKİLERİ :

Yan etkiler kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

 1. NIMES ilacı aldıktan sonra, karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi ilaca karşı alerjikü bir durum gelişirse acilen hekime haber verilmelidir.
 2. NIMES Tablet’in yaygın örülen yan etkileri: İshal, bulantı, kusma ve karaciğer enzimlerinde artış.

Hamilelik döneminde kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

NİMES, gerekli olmadıkça hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.

DESAL nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri DESAL nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri

Gebeliğin geç safhalarında (6.aydan itibaren) NİMES kullanmayınız. Doktorunuz tarafından tavsiye edilmedikçe hamilelik döneminde kullanımı önerilmez.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

EndikasyonlarıüNimesulidüçeşitli ağrıların tedavisinde kullanılan steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİ) olarak bilinen grupta yer alır. Tiyokolşikosidüiseükas gevşetici etkinliğe sahiptir. akut ağrının tedavisi (sırt ağrısı, bel ağrısı, kas-iskelet sistemi patolojisinde ağrı sendromu, travma, burkulma ve eklem çıkığı, tendinit, bursit dahil), diş ağrısı, ağrı sendromu ile osteoartritin semptomatik tedavisi, disalgomenore.

Editör: TUNAHAN ERTAN