Okul imtihanları pandemi sebebiyle yarım kalan milyonlarca öğrenci karne verilip verilmeyeceğini merak ediyordu. Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı canlı yayın programında 4 Ocak 2021 tarihine kadar yüz yüze ve uzaktan imtihan gerçekleştirilmeyeceğini açıkladı. Alınan bu kararın akabinde meskenlerinden ders işlemeye başlayan öğrencilerin basılı karne alıp almayacağı aileler ve çocuklar tarafından merak ediliyor. MEB Bakanı yaptığı son açıklamada öğrencilere basılı karne vermek istediklerinin altını çizdi. Geçtiğimiz eğitim yılının ikinci periyodunda pandemi sebebiyle 2.dönem imtihanları yapılmadı. Öğrenciler karnelerinde 1. devir notlarıyla değerlendirildi. 2020 2021 eğitim yılında ise öğrencilerin en az bir imtihanı yüz yüze yapılması planlanıyor. Olay sayısında ki artış ve alınan tedbirler göz önünde bulundurularak süreçle ilgili karar verilecek. Pekala Öğrencilere 1. devir karnesi verilecek mi? İşte Bakan Selçuk’un yaptığı tek imtihan ve karne açıklaması!
ü
ÖĞRENCİLERE 1. DEVİR KARNESİ VERİLECEK Mİ?

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuk olduğu canlı yayın programında eğitim öğretim faaliyetleriyle ilgili merak edilen hususlara açıklık getirdi. 22 Ocak tarihinde sona erecek 1. devir için öğrencilere karne vermek istediklerini belirten Selçuk “ 22 Ocak’ta karne vermek istiyoruz. En az bir imtihanı yüz yüze yapmak istiyoruz. Biz çocuğumuzun eline basılı karne vermek istiyoruz. Tüm kaidelere karşı da hazırlıklarımı sürdürüyoruz.” biçiminde konuştu.

ü

Okullarda imtihan yapılmasıyla ilgili bahse ait karar alınan tedbirler ve koronavirüs tablosundaki artışa yahut azalışa nazaran karara bağlanacak. 2019 eğitim öğretim yılında öğrenciler karnelerini okul idarelerinden randevulu bir formda almıştı. Salgın sebebiyle kritik bir süreçten geçen İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin 1. periyot aldıkları notlar 2. periyot karnesi için geçerli sayıldı ve sınıfta kalma kaldırıldı.

MEB 2020-2021 TATİL TAKVİMİ! YARIM KALAN İMTİHANLAR TEK İMTİHAN OLARAK MI YAPILACAK?

Kesin bir takvime bağlı olmayacaklarınıü “ Bizim iş takvimi şudur, belirlenmiştir, değişmez diye bir bakış açımız asla yok. Duruma nazaran bunu esnetiriz, öne alırız, takdim tehir yaparız, öbür tahliller buluruz, hepsi yapılır. “ kelamlarıyla tabir eden Selçuk yüz yüze imkanlarla birinci imtihanların büyük ölçüde bittiğini ve kalan imtihanlarla ilgili tek imtihan yapılacağını belirtti. İşte Bakan Selçuk’un imtihan açıklaması;

“Kısmen eksikler var fakat kalanlar için de zati tek bir imtihan yapılacak. Bunun dışında performans ve projeyle ilgili eğitim-öğretim yılı başında sürecin zati başladığına ve bununla ilgili bir sorun bulunmuyor. Yüz yüze imtihanı eksik kalan öğrencilerle ilgili salgının seyrine bağlı olarak, periyot içinde küme ve günlere ayırarak imtihanların yapılabilir.”

“ OLASI SENARYOLAR DEĞERLENDİRİLİP KARAR VERİLECEK”

Konuk olduğu canlı yayında yüz yüze eğitimle ilgili kritik noktalara değinen Ziya Selçuk, okulların açılmasıyla ilgili bahsin önümüzdeki hafta düzenlenecek Kabine toplantısında değerlendirileceğini söz etti.ü Alınacak karar ile ilgili “ Bu cins kararları almak büsbütün dataya bakma gerekliliği doğuruyor.

Okulların açılmasını biz de istiyoruz ancak duruma bakılacak. Olası senaryolar değerlendirilip okul kararı verilecek” halinde konuşan Selçuk bir an evvel okulların açılması tarafında talebi olduğunu vurgulayarak Bilim Heyeti ile temas halinde olduklarını ve 4 Ocak tarihinin optimist bir yaklaşık olduğunu belirtti.

300 BİN TABLET DAĞITIMI OLACAK!

Açıklamasının devamında 150 bin öğrenciye tablet dağıtıldığını söyleyen Selçukü 14 Aralık, 21 Aralık ve 28 Aralık tarihlerinde tablet dağıtımı süreci başlayacağının altını çizdi. 2021 yılının Ocak ayına kadar 500 bin tabletin dağıtımının tamamlanacağını belirten Ulusal Eğitim Bakanı “ Birebir vakitte TRT EBA TV'de de imtihanlarda çocukların muhatap kılındığı tüm içerik bulunuyor.ü EBA takviye noktalarının sayısının 14 bin 500'e ulaştı. EBA sistemini günde 3 milyon bireye birebir anda hizmet verebilen bir yapıya ulaştırdık. Dünyada bu kadar canlı ders verebilen 2-3 ülke fakat olabilir.” dedi.

Editör: TUNAHAN ERTAN