Plavix Film Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Plavix Kalp Krizini Önler mi? İlacın etken maddesi  Klopidogrel hidrojen sülfat’tır. PLAVİX 75 mg Film Tablet, kan pıhtısı oluşumunu  önleyen bir ilaçtır. Kan pıhtıları damarlarda tıkanmaya sebep olur ve kalp krizi , felç ve ölüm gibi ciddi problemlere yol açar. Sertleşmiş kan damarları (atardamarlar) içinde kan pıhtılaşmasını önleyerek etki gösterir. PLAVİX , yakın zamanda anjina ve kalp krizi veya felç geçirmiş ya da damar sertliği rahatsızlığı olan hastaların tedavisinde kullanılır.

Plavix Film Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Plavix Kalp Krizini Önler mi?
Plavix Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Plavix Kalp Krizini Önler mi, Plavix Kanda Pıhtı Oluşumunu Engeller mi , Olası Yan Etkileri Nelerdir, Plavix Nasıl Kullanılır, Kullanım Talimatları Nelerdir, Aşırı Tüketildiğinde Zararları Nelerdir, Plavix 75 mg

PLAVIX FİLM TABLET HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Ciddi karaciğer hastalığınız var ise veya  mide ülseri ve oniki parmak bağırsağı ülseri veya herhangi bir sebepten dolayı aktif  bir kanama ya da beyin kanaması gibi  kanamaya neden olabilecek tıbbi durumunuz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 3. Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da iç kanama eğilimini arttıran bir kan hastalığınız, mide ülseri gibi iç kanama riski bulunan bir rahatsızlık, kısa süre önce  geçirilmiş ameliyat, kaza ve yaralanma durumlarından herhangi biri var ise; kullanmadan önce doktorunuza durumunu anlatınız.
 4. Tedavi süresinde hafif yaralanmalarda bile kolay kanamalar meydana gelir. Eğer durmayan bir kanama olursa tıbbi yardım almak için acil servise veya doktorunuza başvurunuz.
 5. İlacın kullanımı sırasında mide kanaması, bağırsak kanamaları veya sindirim sistemi kanamaları gibi iç kanamalar meydana gelebilir. Eğer siyah veya kanlı dışkı, kan öksürme veya kahve telvesi görünümünde kusma gibi kanama belirtileri  durumlarında derhal doktorunuza başvurunuz.
 6. Eğer herhangi bir ameliyat veya diş operasyonu geçirecek olursanız, cerrahınıza veya diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı operasyon başlamadan belirli bir süre önce söyleyiniz. Şiddetli kanamayı  önlemek için ilacın kullanımını 7 gün önceden durdurmanız gerekmektedir.
 7. •18 yaşından küçük çocuk ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 8. Tedavi süresince alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol  mide veya  bağırsaklardaki  kanama riskini artırmaktadır.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Plavix Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Plavix Kalp Krizini Önler mi, Plavix Kanda Pıhtı Oluşumunu Engeller mi , Olası Yan Etkileri Nelerdir, Plavix Nasıl Kullanılır, Kullanım Talimatları Nelerdir, Aşırı Tüketildiğinde Zararları Nelerdir, Plavix 75 mg

PLAVIX 75 MG FİLM TABLET’İN KULLANIM ŞEKLİ :

 1. PLAVİX de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. PLAVİX ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizinü kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. Günde 1×1. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız.üYemek sırasında veya yemek aralarında alınabilir. Tabletleri gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İLACIN OLASI YAN ETKİLERİ

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Burun kanaması, dokuda kan toplanması sebebiyle oluşan şişlik, ciltte ezik, mide veya bağırsaklarda kanama, ameliyat bölgesinde kanama, ishal, karnın üst kısmında ağrı, hazımsızlıküve mide ekşimesi yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Klopidogrel
İlaç Marka İsmi: PLAVIX 75 mg Film Tablet
Sırasıyla; Kan ve Kan Yapıcı Organlar, Antitrombotikler, Platelet agregasyon inhibitörleri ve klopidogrel olarak sınıflandırılmış şekilde, B01AC04 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz PLAVİX, Sanofi Sağlık Ürünleri firmasının ürünüdür.
PLAVİX için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (PLAVİX ne ilacıdır; endikeleri, kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; dozu; istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi PLAVİX hakkında bilinmesi gereken hususları içerir.)

Sertleşmiş damarlardaükan pıhtı oluşumunu azaltır. Bu şekildeüinme ve kalp krizini önler.

Kullanıldığı yerler:

 • Damar sertliği varsa
 • Kalp krizi ya da inme geçirildiyse
 • Kalp krizi ya da ara ara gelen göğüs ağrısından sonra asetilsalisilik asitle beraber kullanılır.
 • Atrial fibrilasyonda oral antikoagülan kullanamıyorsanız plavix ve asetilsalisilik asit kullanılabilir. Plavix Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Plavix Kalp Krizini Önler mi, Plavix Kanda Pıhtı Oluşumunu Engeller mi , Olası Yan Etkileri Nelerdir, Plavix Nasıl Kullanılır, Kullanım Talimatları Nelerdir, Aşırı Tüketildiğinde Zararları Nelerdir, Plavix 75 mg

Kullanılmaması gereken durumlar:

 • Klopidogrel’e ya da plavix içindeki maddelere alerjiniz varsa
 • Kanamaya neden olabilen bir durumunuz varsa (mide ülseri vb.)
 • Ciddi karaciğer yetmezliğinde
 • Bebek emzirirken
 • 18 yaş altında kullanmamalıdır.

Kullanım şekli:

 • Günde 1 tablet önerilmektedir.
 • Şiddetli göğüs ağrısı olması durumunda başlangıç dozu olarak 300 mg ( 4 adet ) verilebilir.

Plavix Film Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Plavix Kalp Krizini Önler mi, Plavix Kanda Pıhtı Oluşumunu Engeller mi , Olası Yan Etkileri Nelerdir, Plavix Nasıl Kullanılır, Kullanım Talimatları Nelerdir, Aşırı Tüketildiğinde Zararları Nelerdir, Plavix 75 mg

Editör: TUNAHAN ERTAN