Protein tozu konusunda en fazla merak edilen konulardan birisi de, ne zaman alınması gerektiğidir. Çünkü kullandığınız protein tozunu, doğru zamanlamayla almazsanız; gerektiği gibi faydalanamazsınız. İşte bu nedenle, protein tozunu; mümkün olabilecek en ideal zamanda kullanmalısınız. Protein tozu kana ne zaman karışır

Protein tozu ne zaman kana karışır?

Yarım saat içindeükana karışmaktaüve en yüksek şekilde etki göstermektedir. Fakat etkisi 2 saat için de yok olur. Protein tozu kullanımında asıl amaç, spor esnasında kasların; gerekli amino asitlere ve de besinlere ulaşabiliyor olmasıdır. Ayrıca, bunu; protein tozu alarak değil de, spordan 1,5 - 2 saat önce; bol karbonhidratlı, bol proteinli yemek yiyerek de yapabilirsiniz.

Protein tozu ne zaman kana karışır?
Protein tozu ne zaman kana karışır?

Protein Tozu Ne Zaman İçilir?

Protein tozlarının kullanım zamanları, türlerine göre çeşitlilik göstermektedir. En sık kullanılan protein tozu çeşidi olanüwheyüproteinin kullanım zamanları:

Antrenmandan Hemen Sonra

Spordan hemen sonra katabolizma (yıkım) süreci başlayacağı için kaslar acil onarılmaya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle protein tozunun antrenmandan hemen sonra kullanılması, whey proteininin hızlı sindirimi sayesinde katabolik süreci sonlandırır ve kasların onarılması için hemen göreve başlar .

Protein tozu kana ne zaman karışır ?
Protein tozu kana ne zaman karışır ?

Sabah Kalkar Kalkmaz

Uyanır uyanmaz kullanılan whey proteini, gece boyunca besinsiz kalan vücudu tekrar pozitif nitrojen dengesine getirir. Yani vücut, yakıt olarak kullandığından daha fazla protein elde eder ve kaslar beslenmeye devam eder.

Antrenmandan Önce

Antrenman öncesi protein alımı en az antrenman sonrası protein alımı kadar önemlidir. Birçok protein, yüksek miktarda dallı zincirli amino asit yaniüBCAAüiçerir. Bunlar kas glikojen depolarının korunmasına yardımcı olur. Glikojen, vücuda enerji sağlar ve antrenman performansını artırır .

Kazein Proteini Ne Zaman içilir?

Kazeinin en yavaş sindirilen protein olma özelliğinden dolayı, vücudun uzun süre beslenebilmesi adına genelde gece yatmadan önce kullanılması tavsiye edilir.

Kompleks Protein Ne Zaman İçilir?

Kompleks protein, yani karışım proteinler, whey proteinlerine benzer bir şekilde kullanılırlar. Whey proteini, yumurta proteini ve buğday proteini gibi proteinleri içermesinden dolayı günün herhangi bir zamanında da kullanılabilir.

Yürüyüş Egzersizleri Sonrası Protein Tozu Kullanılır mı?

Tüm egzersizlerde olduğu gibi yürüyüş öncesi ve sonrasında da protein tozu kullanılabilir. Protein tozu veüprotein shakelerüsporcu olmayan kişilerin de tercih ettiği protein kaynaklarıdır.

Antrenman Günleri Haricinde Protein Tozu Kullanılır mı?

Egzersiz yapılmadığı zamanlarda da protein tozu kullanılabilir. Protein tozu tamamen kişisel hedeflere ve diyet düzenine göre tercih edilecek bir besin kaynağıdır.ü

Bitkisel Proteinler Kas Yapar mı?

Bitkisel proteinlerden faydalanarak kasları geliştirmek mümkündür. Bitkisel proteinler de tıpkı hayvansal proteinler gibi, vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitlere sahiptir.

Protein Böbrekler için Zararlı mı?

Günlük tavsiye edilen dozdan fazla kullanılan protein, böbreklerde işlev bozukluğu yaratabilir.

Protein tozu ne işe yarar?

Ağır spor yapanların kas yapısını artırmak içinükullanılan protein tozu, aslında bir besin takviyesidir. Proteini yeteri kadar alamayan sporcular, geneldeüprotein tozunuübir supplement olarak kullanır. Vücuda eküproteinüalımı sayesinde kas kütlesinde daha hızlı ve daha büyük bir kazanç elde etmek amaçlanır.

Editör: TUNAHAN ERTAN