Purinol Efervesan Granül Nedir, ne için kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar. Purinol idrar yolu enfeksiyonunu önler mi? İlacın Etken Maddesi Metenamin’dir. PURINOL Efervesan Granül, idrardaki ve idrar kesesindeki bakterilerle savaşarak, idrar yolu enfeksiyonlarını  tedavi edici bir ilaçtır.

Purinol Efervesan Granül Nedir? İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önler mi?
Purinol Nedir, Ne İçin Kullanılır, Purinolun yan etkileri nelerdir, kimler kullanabilir, kullanım talimatları nelerdir, hamileler içebilir mi, purinol nasıl tüketilmelidir, purinol enfeksiyonlara iyi gelir mi

PURINOLüEFERVESAN GRANÜL HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İdrardaki ve idrar kesesindeki bakterilerle savaşarak, idrar yolu enfeksiyonlarını  tedavi edici bir ilaçtır.
 3. Bu ilacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 4. Bu ilacı kullanırken, normalden çok daha fazla su tüketmelisiniz.
 5. Eğer böbrek hastalığınız varsa veya böbrek hastalığınız veya başka bir ilaç kullanımı ya da herhangi bir sağlık sorununuz varsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Tedaviniz boyunca, idrarda yeterli su oranı ve asit dengesinin sağlanması için, doktorunuz fazladan bol bol su veya yaban mersini, erik ve kuru erik gibi  meyve suları içmenizi  ve diyetinizdeki protein miktarını artırmanızı tavsiye edebilir.
 7. Tedaviniz sırasında, turunçgil meyveleri ve portakal, limon ve greyfurt gibi meyve suları, süt ve süt ürünleri tüketiminden ve antiasitlerden kaçınınız. Bu tür ürünler ilacın etkinliğini azaltabilir.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Purinol efervesan granül ne işe yarar?

PURİNOL gram negatif ve gram pozitif organizmaları kapsayan geniş etkili üriner bir antibakteriyel ajandır. önlenmesinde. Belirti göstermeyen bakteriüri (idrarda bakterilerin bulunması).

PURINOLüEFERVESAN GRANÜL’ÜN KULLANIM ŞEKLİ:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu 1übardak ılık su ile eritiniz ve bekletmeden içiniz. Tercihen yemeklerden sonra ve gece yatmadan önce alınız.

Purinol Efervesan 140 gr granül nasıl kullanılır?

Yemeklerden sonra veya yatmadan önce alınabilir. Değişik yaş grupları: Çocuklarda kullanım: PURİNOL Efervesan Granül'ün önerilen genel dozu aşağıdaki şekildedir; → 6-12 yaş arasındaki çocuklarda; günde 4 defa 1 ölçek → 6 yaşın altındaki çocuklarda; 50 mg/kg/gün şeklinde olan doz 3'e bölünerek uygulanır.

İLACIN OLASI YAN ETKİLERİ :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İdrar yaparken zorlanma veya ağrı ya da kanlı idrar yapımı gibi ciddi yan etkilerden herhangi biri üvarsa ilacı kullanmayı durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz. Purinol Nedir, Ne İçin Kullanılır, Purinolun yan etkileri nelerdir, kimler kullanabilir, kullanım talimatları nelerdir, hamileler içebilir mi, purinol nasıl tüketilmelidir, purinol enfeksiyonlara iyi gelir mi

Purinol efervesan granül nedir? ne için kullanılır?

İdrar yolu enfeksiyonlarıüözellikle kadınlarda fazlaca görülmektedir. Bu enfeksiyon idrar yapan kişinin fazlaca yanma hissetmesine neden olmaktadır. yanma hissi sadece idrar yaparken değil aynı zamanda idrar yapma isteği geldiği anda yoğun bir şekilde kendini hissettirmektedir.

 • Sık sık idrara çıkma,
 • İdrar sırasında yanma hissetme,
 • Karında şişlik hissi,
 • Keskin kokulu idrar,
 • İdrarın bulanık bir renkte olması olarak sıralanabilir.

Bu belirtilerden en fazla hissedileni yanmadır ve bu işaret ile birlikte tedavi edilmeniz gerektiği gerçeği ortaya çıkar. Bu dönemde bol su tüketmek oldukça önemlidir.

Kadınlarda görülen standart belirtilerin yanı sıra erkeklerde de bu ortaya çıkabilecek olan bu enfeksiyon nadir olarak kendini gösterse de rektum bölgesinde ağrılar yaşanmasına neden olur.

Aknetrent ile antidepresan kullanılır mı? Aknetrent ile antidepresan kullanılır mı?

Bu enfeksiyonun yaşanmasının nedeni genelde E.Coli adı verilen bakteridir. Bu bakterinin mesaneye ulaşması ile birlikte etkiler kendini göstermeye başlar ve çoğalması belirtilerin şiddetlenmesine neden olur. Kadınların sıkça bu enfeksiyon ile karşılaştığı görülür ve genel olaraküsistitüadı ile anılır.

İdrar yolu enfeksiyonu ciddiye alınması gereken bir durumdur zamanında önlemi alınmazsa üreme sistemine hatta böbrek üstü bezlere dahi sıçraması mümkündür. Bu aşamada tedavi çok daha kapsamlı bir hal alır ve bazen istenmeyen sonuçları da beraberinde getirir. Özellikle hamilelik dönemindeki kadınların dikkatli olması gereklidir. Bakteri bu dönemde yerleşirse hızlıca yayılarak fetüse zarar verebilecek durumdadır. Purinol Nedir, Ne İçin Kullanılır, Purinolun yan etkileri nelerdir, kimler kullanabilir, kullanım talimatları nelerdir, hamileler içebilir mi, purinol nasıl tüketilmelidir, purinol enfeksiyonlara iyi gelir mi

İdrar yolu enfeksiyonunu önler mi? idrar yolu enfeksiyonu neden olur;

 • Cinsel organa herhangi bir şekilde bakterinin teması ile,
 • Ortak kullanılan tuvaletler aracılığı sayesinde yaşanan aktarım ile,
 • Prostat hastalığı sonucunda,
 • İdrar yolundaki bozukluklardan kaynaklı olarak,
 • Sonda kullanımı nedeniyle,
 • Doğum kontrol yöntemlerinden birini kullanmanız nedeniyle,
 • Aktif cinsel yaşam nedeniyle olabilir.

Enfeksiyondan şüphelenmeniz halinde doktorunuz sizeüpurinolüilacını kullanmanızı önerebilir ve hızlı bir şekilde enfeksiyonun temizlenmesi sağlanabilir. Doktorunuzun sizeüpurinolüönermesi halinde düzenli bir şekilde ilacı bitirene kadar kullanmanız ya da doktorunuzun size ön gördüğü tedavi süresince kullanmanız önemlidir.

Purinol yan etkileri nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibiüpurinolüiçin de bazı yan etkilerin olması söz konusudur. Yan etkilerden bazılarını yaşayabileceğiniz gibi sadece birinin de etkisini vücudunuzda göstermesi olası bir durumdur.üPurinolüyan etkileri;

 • Karın ağrısı
 • Nefes darlığı,
 • Kurdeşen dökme,
 • Yüz ve boğaz bölgesinde şişlikler oluşturma,
 • İdrar yapma esnasında yanma hissetme,
 • Ağrılı idrar yapma,
 • Kanlı idrar yapma olarak sıralanabilir.

Özellikle idrar yaparken yaşanan sıkıntılar ilacın kullanımının hızlı bir şekilde bırakılmasını ve doktora görünmenizi gerektiren durumlardır.

Editör: TUNAHAN ERTAN