Rapunzel Kulesi Gerçekten Var Mı? Kral Alfred Rapunzel Kulesi Nerede? Birleşik Krallık'ta bulunan, kimilerine peri masallarını anımsatan kimilerine de korkunç gelen bir yer olanüKral Alfred Kulesi, ne olursa olsun görkemli yapısıyla en çok dikkat çeken yerlerden biri.

Büyük Kral Alfred'in Stourton Kulesi olarak da bilinen Kral Alfred Kulesi, Henry Hoare II tarafından 1772 yılında yaptırıldı. Yazımıza geçmeden şu haberi size hatırlatmak isteriz: Deniz kızı nedir? Deniz kızı var mı? Deniz kızı gerçek mi merak etmiyor musun?

49 Metre Yüksekliğe Sahip

49 metre yüksekliğinde üçgen bir yapıya sahip olan kule, Fransa ile yapılan, 7 yıl savaşlarının sona erişini anmak, Kral George III’ün tahta geçişini kutlamak için yapıldı. Kuleyi inşa etmek bir bankacı tarafından 1762 yılında tasarlandı.

rapunzelin kulesi gerçekten var mı? kral alfred rapunzel kulesi nerede?
Rapunzel Kulesi Gerçekten Var Mı, Kral Alfred Rapunzel Kulesi Nerede, prenses rapunzelin hikayesindeki kale gerçekten var mı, kral alfred kimdir ve nerede yaşamıştır, kule nerede bulunuyor, kaç merdivenli ve kaç camlı, hikaye kaleden mi esinlenildi, rapunzelin kulesine nasıl gidilir, rapunzelin kulesi ziyaretçilere açık mı

205 Basamaklı Döner Merdiven

205 basamaklı döner merdivenlerin olduğu kulenin merkezi oyuk olarak duruyor. Kulede Kral Alfred için de bir yazıt heykeli bulunmaktadır. Kule, 1944 yılında bir savaş uçağının çarpmasıyla hasar gördü. 1980’li yıllarda da tekrar restore edilerek kullanıma açıldı.

Kral Alfred Kimdir? Hikayesi Nedir?

Büyük Alfred’in Vikinglerle savaştığı yıllarda geçen, BBC’nin tarihi dizisi Son Krallık ikinci Sezonuyla ekranlara geri döndü. Dizi, kurgusal kahramanımız Uhtred’in hikâyesine yoğunlaşsa da ana karakter düşüncelere dalan, kitapsever bir dahi olan Büyük Alfred’dir. Büyük Alfred’i ise David Dawson canlandırıyor.

Peki, Büyük Alfred gerçekten de büyük mü?

Eğer Viking Çağı ile ilgili savaş algımızı kökünden değiştiren yeni bulgulara sahip arazi arkeolojisini temel alarak Alfred’i değerlendirirsek pek sayılmaz. Anlaşılan o ki Alfred, öngörülü bir askeri liderden çok, iyi bir propagandacı.

Kral Alfred’in Vikinglerle yaptığı savaşların ana hatları herkesçe biliniyor. Vikingler tarafından çoğu kez mağlup edilen Alfred, Somerset’in ücra bir bölgesinde bir süre kaldıktan sonra 878 yılında İngiliz ordusunu toparlayarak Vikingleri Edington’da mağlup etti. Kral Alfred’in biyografisini yazan Asser’e göre, Alfred’e “büyük” lakabını kazandıran başarı bu değildi, Edington’da uyguladığı çeşitli askeri reformlardı. Tahkimat sistemi oluşturulması, ordudaki görev süresinin uzatılması ve yeni deniz kuvvetlerinin kurulması Vikingler’in bir daha asla galip olamayacakları anlamına geliyordu. Bu reformlar sayesinde mirasını güvence altına aldı.

Kral Alfred’in hikâyesi bilindik bir hikâye. Fakat bu hikâye ne kadar doğru?

University College London (UCL) Arkeoloji Enstitüsü’nde ve Nottingham Üniversitesi’nde yapılan iki ayrı arkeoloji araştırması, Anglo-Sakson sivil savunmayla ilgili karşımıza daha başka bir sonuç çıkarıyor.

Alfred’in Tahkimatları

Çoğu kasabanın, İngiltere’yi savunma planının bir parçası olarak Alfred tarafından bulunduğu iddia ediliyor. Bu düşünce büyük ölçüde, Burghal Hidage adı verilen bir metne dayanıyor. Bu metinde İngiltere’nin güneyinde yer alan 33 tahkimatın adı ve bunların iaşesi için vergi toplanan birimler listelenmiş. Bu listeye göre Alfred’in emri altında en az 27,000 kişilik bir ekiple bir ordu aracı inşa edildi. Toplam nüfusun %6’sı müdafaaya çağırıldı ve Wessex tahkimatı (“fortress Wessex”)ü korunma altına alındı.

Son 40 yıl içinde Burghal Hidage tahkimatları ile ilgili bir sürü arkeolojik bulgu bir araya getirildi. Bu tahkimatların çoğu, Anglo-Sakson askeri bölgesi olarak yeniden kullanılan ve yeniden düzenlenen eski Roma şehirleri ve Demir Çağı’ndan kalma yüksek kalelerdi. Geri kalanlar ise yenilikçi bir tasarımla inşa edilen ve alışılmış Roma tarzını taklit eden tahkimatlardı.

İngiltere'deki Kral Alfred Kulesi

Rapunzel Kulesi Gerçekten Var Mı, Kral Alfred Rapunzel Kulesi Nerede, prenses rapunzelin hikayesindeki kale gerçekten var mı, kral alfred kimdir ve nerede yaşamıştır, kule nerede bulunuyor, kaç merdivenli ve kaç camlı, hikaye kaleden mi esinlenildi, rapunzelin kulesine nasıl gidilir, rapunzelin kulesi ziyaretçilere açık mı

Editör: TUNAHAN ERTAN