Röportaj izin belgesi nereden alınır
Röportaj izin belgesi nereden alınır

Açıklamalara göre artık sokakta röportaj yapabilmek için bizzat Cumhurbaşkanlığı'ndan alınmış basın kartı gerekecek. Ya da iletişim fakültesinden mezun olmuş yeterlilik belgesi ile röportaj yapılabilecek. Sokak röportajı için izin belgesi almak diye bir şey yoktur. Bundan dolayı röportaj izin belgesi nereden alınır diye bir şey yoktur. Gazetecilik, basın yayın gibi bölümlerden mezun olup basın yayın organına girmeden röportaj yapmanız yasaktır.

Röportaj yapmak için belge nereden alınır

Röportaj yapabilmeniz için basın kartınızın olması gerekmektedir. Basın kartı alabilmeniz için bir gazete, basın yayın organında belli bir süre çalışmış olmak ve daha sonra başvurmanız gerekmektedir. Başvurunuz onaylandığında size basın kartı gelecek ve o basın kartıyla röportaj yapabileceksiniz. Sokağa çıkıp röportaj yapmak suçtur.

Sokak Röportajı için gerekli malzemeler

En önemli ekipmanınızın mikrofon olması gerekmektedir. Mikrofonu aldıktan sonra bilgisayar, yeterli seviyede video montaj programlarını bilmeniz gerekmektedir. Daha sonra kamera gelmekte çünkü video çekmek diğer iki seçenektende daha kolay. Siz de sokak röportajı yapmak istiyorsanız mutlaka yukarıda sizlere bahsettiğim şartları karşılayın.

Sokak Röportajı Nasıl Yapılır?

  1. Gereken ekipmanları hazırlayın ve her şeyin hazır olduğunu tekrar kontrol edin. Çekeceğiniz alanına gitmeden önce (çekim iznini aldıktan sonra)
  2. Röportajdan önce tüm soruları hazırla ve verilebilecek cevapları da planla.
  3. Özellikle olay yerinde röportaj hazırlamaya çalış, konuşmacıya sorulacak sorular hakkında bilgi ver.
  4. Röportaj için uygun bir yer bul. Şu hususlara dikkat et:
  • İyi ışık ( güneş ışığı veya yapay ışıklar )
  • Çevre gürültüsünün olmaması lazım
  • Röportaj konusu ile ilgili bir arkaplan
Editör: TUNAHAN ERTAN