Rusya'nın en büyük havayolu ve ulusal bayrak taşıyıcısı olan Aeroflot, yolcuların yemek yemedikleri, içmedikleri yahut maske değiştirmedikleri sürece uçağa binerken ve uçaktayken maske takmaları konusunda bir siyasete sahip. Lakin birtakım yolcuların bu kurallara uymadığı görülüyor. Ve bir uçak havada duramayacağı ve rahatsız edici bir yolcuyu atamayacağı için, Aeroflot, maske siyasetine uyamayan ya da maske takmak istemeyen yolcular için her uçuşta belli koltuklar tahsis etti.

Spivakova, "Bu yeni düzenleme, uçakta ferdî esirgeyici ekipman kullanımına ait kuralların ihlaline karşı başka sorumluluk tedbirlerinin uygulanmasını engellemiyor" diye ekledi.

Uçaklarda maske takma siyasetleri dünya genelinde farklılık gösteriyor ve havayolu şirketleri ekseriyetle kendi kurallarını belirliyor. Bu siyasetlerin uygulanmasındaki yükün birden fazla uçuş görevlilerinde oluyor.

Uçaklarla ilgili maske düzenlemelerinin sorun haline geldiği tek ülke Rusya değil.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, yolcuların maske takmayı reddettiği uçuşlarda çok sayıda olay meydana geldi. Temmuz 2020'de, bir Southwest Havayolları uçağı Denver Memleketler arası Havaalanı'nın kapısına geri döndü ve birkaç yolcu ortasında bir itişme yaşandı ve yolculardan biri maske takmamanın "Anayasal hakkı" olduğunu argüman etti.

Bu yılın Ağustos ayı prestijiyle Delta Air Lines, maske takmayı reddeden yolculara yaklaşık 250 yıl uzunluğu yasaklama getirdiğini duyurdu.

İsrail Hastaneye Füze Attı 500'den fazla kişi hayatını kaybetti İsrail Hastaneye Füze Attı 500'den fazla kişi hayatını kaybetti

Sonraki ay, Japonya'da iki farklı iç sınır uçuşunda bulunan iki yolcu, her ikisi de maske takmadıkları için kalkıştan evvel uçaklardan çıkarıldı.

Aeroflot, uçuş boyunca maskelerini takmayı reddeden yolcular için uzun vadeli yasaklar yahut öteki cezalar uygulayıp uygulamayacağını açıklamadı. Lakin onları uçağın belli bir kısmına ayırmak, maskesiz bir yolcunun koronavirüsü koltuk arkadaşlarından birine geçirme mümkünlüğünü bir formda azaltabilir.

 

Editör: TUNAHAN ERTAN