Saçları Kremsiz Yumuşatmanın Yolları Nelerdir? Sert Saçları Yumuşatmak. Saçlarınızda ipeksi yumuşaklığı yakalamak ve nemsiz kalan saç tellerinizi eski gücüne kavuşturmak için 5 öneriyi saç bakım rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

Sevdiğim kişiyi rüyamda görme duası Sevdiğim kişiyi rüyamda görme duası
Saçları Kremsiz Yumuşatmanın Yolları Nelerdir? Sert Saçları Yumuşatmak
Saçları Kremsiz Yumuşatmanın Yolları Nelerdir, Sert Saçları Yumuşatmak, Saçları Yumuşatmanın Yolları, Saç Kremi Kullanmadan Saç Yumuşatma, Saç Bakımları, Saç Kremi Kullanmadan Yumuşatmak, İpeksi Saçlar, Doğal Saç Bakımları

Saçlarınızın ipeksi yumuşaklığını kaybettiğini, cansız ve mat bir görünüme kavuştuğunu mu gözlemliyorsunuz? O halde saç bakımı rutininiz esnasında bazı şeyleri eksik ya da yanlış yapıyor olabilirsiniz. Saçlarınızın doğal yumuşaklığını kaybetmesi, saç tellerinizin doğal nem dengesinin bozulduğunu ve yıprandığını gösterir. Saçlarınızın yıpranmasının eksik ya da yanlış saç bakımı uygulamalarının yanı sıra yoğun işlem görmek ve ısıya ya da kimyasal bileşenlere maruz kalmak gibi birçok nedeni olabilir. Sert saçları yumuşatma ve doğal ışıltısına kavuşturma yöntemlerini saç bakım rutininizin bir parçası haline getirerek oluşan yıpranmaları mümkün olduğunca onarmaya ne dersiniz? Cevabınız evetse, 5 maddede sert saçı yumuşatma önerilerine birlikte göz atalım.

1. Saçlarınızı Derinlemesine Nemlendirin

Sağlıklı bir saç derisi, saç köklerini ve tellerini beslemek için sebum adı verilen bir yağ üretir. Saçlar gereğinden sık yıkandığında ya da ısıya veya kimyasal bileşenlere maruz bırakıldığında, saç telleri ihtiyaç duyduğu sebum desteğini karşılayamaz. Bu durum saç tellerinin zaman içinde kuru, sert ve mat bir görünüm kazanmasına neden olur. Sert saç tellerinin oluşmasının temel nedeni, saçların nem oranının normalden düşük olmasıdır.

Argan yağı, Hindistan cevizi yağı, üzüm çekirdeği yağı ve shea yağı gibi doğal kaynaklı içerikler, saç tellerinize ihtiyaç duydukları nem ve yağ takviyesini uygulamanızı sağlar. Tercihinizi bu içerikleri barındıran saç bakım ürünlerinden yana yaparak saçlarınızı derinlemesine nemlendirebilirsiniz.

2. Yastık Kılıfınız Saçlarınızı Yıpratıyor Olabilir

Pamuklu yastık kılıflarının son derece konforlu olduğuna şüphe yok. Fakat saçlarınız sizinle aynı fikirde olmayabilir. Sert kumaşlar kullanılarak üretilen yastık kılıfları, siz uykudayken hareket ettiğinizde saç tellerinizin yıpranmasına ve kırılmasına neden olabilir. Saçlarınızda ipeksi yumuşaklığı yakalamak için, sürtünmeyi en aza indiren ipek yastık kılıflarını tercih edebilirsiniz.

3. Saçlarınızı Her Gün Yıkamayın

Saç tellerinizin parlaklığını ve yumuşaklığını korumak için sebuma ihtiyacı vardır. Saçlarınızı her gün yıkadığınızda, saç tellerinizin beslenmesini ve güçlenmesini önlersiniz. Ayrıca saçlarınızı her gün yıkamak, saç derinizin de çok daha hızlı yağlanmasına neden olur. Saç tellerinizin saç derinizden gelen sebum desteğine ulaşabilmesi için, saç yıkama sıklığınızı haftada 3 ya da 4 kez ile sınırlamalısınız.

4. Islak Saçlarınıza Nazik Davranın

Saçlarınız ıslak ya da nemliyken kırılma ve yıpranma risklerine karşı çok daha savunmasızdır. Saçlarınızı kurutmadan maşa ya da saç düzleştiricisi ile şekillendirmeye çalışmak ve sık dişli saç fırçalarıyla sertçe taramak, saç tellerinizin kırılmasına ya da koparak dökülmesine neden olabilir. Islak saçlarınızı tararken geniş dişli tarakları tercih etmeli ve taramaya saç uçlarınızdan başlamalısınız. Saçlarınızı taramakta zorlanıyorsanız, durulanmayan bakım kremlerinden yardım alabilirsiniz.

Özellikle sık dalgalı saç tellerinde saç derisi tarafından üretilen sebum, saç uçlarına dek ulaşmakta güçlük çekebilir. Sebumun saç uçlarınıza dek ulaşabilmesi için kuru saçlarınızı kıl fırçalarla tarayabilirsiniz. Çünkü kıl fırçalar, sebumu saç uçlarınıza dek taşımanıza yardımcı olur

5. Saç Bakım Kremlerinden Vazgeçmeyin

Saçlarınızın yapısına uygun bir saç kremi kullanmak, saçlarınıza nem desteği sağlayarak ipeksi yumuşaklığı yakalamanızı kolaylaştırır. Duş esnasında şampuanla derinlemesine temizlediğiniz saçlarınızın uçlarına ve boylarına saç bakım kremi uygulayabilir, birkaç dakika bekledikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz. Bu şekilde saçlarınızın doğal ışıltısını ve yumuşaklığını koruyabilir, duş sonrasında saçlarınızı taramayı ve şekillendirmeyi son derece kolaylaştırabilirsiniz. 

Saçları Kremsiz Yumuşatmanın Yolları Nelerdir, Sert Saçları Yumuşatmak, Saçları Yumuşatmanın Yolları, Saç Kremi Kullanmadan Saç Yumuşatma, Saç Bakımları, Saç Kremi Kullanmadan Yumuşatmak, İpeksi Saçlar, Doğal Saç Bakımları

Editör: TUNAHAN ERTAN